Karşınızda Swarm 6.0 : Yeni yerler keşfetmenin sosyal yolu

Yeni yerler keşfetmenin sosyal yolu Swarm 6.0 ve Lifelog’lama*, artık sosyal keşiflerle de destekleniyor.

Bugün, lifelog’lamayı daha kolay hale getiren Swarm’da deneyiminizde önemli bir güncelleme olacak Swarm 6.0’ı yayımlıyoruz. Gittiğiniz yerler hakkında daha fazla şeyi hatırlayın ve arkadaşlarınızın bulunduğu mekanlara dayanarak yeni yerler keşfedin.

Ekibimiz son birkaç ayda büyük bir çaba harcayarak bu güncellemeyi hazırladı ve bunu kullanıcılarımıza sunuyor olmanın heyecanı içindeyiz!

Neyin değiştiğinin ayrıntılarına girmeden önce, Swarm ürün öyküsünün ve deneyiminin, sosyal keşfin çok önemli bir parçası olduğuna neden inandığımıza dair biraz bilgi vermek istiyorum.

Arka plan

Gittiğiniz her mekânı hatırlayabilmeniz için en iyi yol hep Swarm olmuştur. Bir yıldan uzun bir süre önce, lifelog’lama konusuna odaklanarak çıkarttığımız Swarm 5.0’dan beri, kullanıcılarımızın Swarm’da bulundukları yerleri görmek bize inanılmaz derecede ilham verici oldu. 13 milyardan fazla check in yapıldı, topluluğumuz tarafından dünya üstünde ziyaret edilmeyen neredeyse hiçbir yer kalmadı!

Foursquare’de, lifelog’lamanın değerine derinden inanıyoruz; böylece keşfettiğiniz her yer, sevdiğiniz her restoran veya arkadaşlarınızla deneyimleriniz bir koleksiyon haline geliyor ve ayrıca sizin kişisel dünya haritanızın oluşmasına da yardımcı oluyor. Bunun dışında, lifelog’un gezmeye ve yeni yerleri keşfetmeye sürekli devam etmek için değişmez bir motivasyon aracı olarak hizmet ettiğini de ortaya çıkardık.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Swarm’u nasıl kullandıklarını anlamak için dünyanın dört bir yanından kullanıcılarla konuştuk. Artan sıklıkta, kullanıcılarımız gittikleri yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Swarm arkadaşlarına bakıyor ve bu check-in’leri bir sonraki deneyimleri için ilham kaynağı olarak kullanıyorlar.

Sonuçta, hayattaki en iyi *öneriler*, en yakın olduklarınızdan geliyor.

Hepimiz oradaydık! Gerek bir arkadaşımıza yeni açılmış olan yeni şarap barını sevip sevmediğini ya da Hawaii’ye yaptığı son seyahatte hangi yerleri gezdiğini soruyor olalım, arkadaşınızdan onaylı bir öneri almak her zaman için daha anlamlı.

Biz bu fenomeni şirket içinde “sosyal keşif” olarak adlandırıyoruz.

Bugün Swarm 6.0’ın paketini açıyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, nihai lifelog deneyiminizi arttırmaya yönelik çalışıyoruz. Lifelog’unuzu her zamankinden daha kolay hale getirip daha fazla renk ve ayrıntı ekliyoruz. Arkadaşlarınızın sevdiği yerler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi istiyoruz, ki böylece *siz de* bir gün o mekanları kişisel lifelog’unuza ekleyebilirsiniz.

Peki neler değişti?

PUANLAMALAR VE TAVSİYELER

Kullanıcıların Swarm’u sevmesinin birçok sebebinden biri, bulunduğunuz tüm yerleri hatırlamanıza yardımcı olması ve arama yaparak veya haritaya göz atarak bunları anında yeniden keşfetmenize olanak tanıması.

Kullanıcılarımız bu süper gücü arttırmak adına; özellikle bir yer hakkında sevdikleri şeyleri hatırlamanın, arkadaşlarıyla tavsiyeler ve öneriler paylaşmanın daha kolay bir yolunu istiyorlardı.

Check-in işleminizden hemen önce

Bulunduğunuz bir yer için puanlama yapmanızı ve tavsiye bırakmanızı inanılmaz derecede kolaylaştırdık! Check in yaptıktan hemen sonra bunlara ulaşabilirsiniz.

Puanlamalar ve tavsiyeler ayrıca yeniden tasarlanan mekân sayfalarımızda da görüntülenebilir. Böylelikle onları bir bakışta hatırlamanız kolaylaşır ve arkadaşlarınızın o mekânı ziyaret ettiklerinde karar vermesine (örneğin verecekleri sipariş adına) yardımcı olur.

TAMAMEN YENİ CHECK IN VE MEKÂN SAYFALARI

Swarm 6.0 ile amacımız, arkadaşlarınızın bulunduğu mekânlar hakkında bilgi almayı hızlı ve kolay hale getirip bir sonra nereye gideceğinize karar verirken size yardım etmekti.

Bunu yapmak için, arkadaşlarınızın check-in’leri hakkında daha fazla bilgi gösterecek şekilde yeniden tasarlanmış check-in sayfalarını hazırladık *ve* arkadaş feed’inizi daha da dinamik hale getirdik.

Herhangi bir check-in sayfasından; arkadaşlarınızın fotoğrafları, tavsiyeleri, puanlamaları gibi birçok yararlı bilgiler içeren mekân sayfalarına erişmeyi daha da kolaylaştırdık. Böylelikle ziyaret etmek istediğiniz yere karar vermek hiç olmadığı kadar kolay olacak.

KAYDEDİLMİŞ MEKÂNLAR

Arkadaşlarınızın bulunduğu yeni mekânlar hakkında daha fazla bilgi edinme özelliği ile, bu ilham kaynağını yakalamayı ve gelecekte denemek istediğiniz tüm yerleri yönetmeyi kolaylaştırmak istedik.

Bu yüzden, tamamen yeniden oluşturulmuş bir haritanın yanı sıra, “Kaydedilmiş Mekânlar”ı da Swarm’a eklemiş olmaktan heyecan duyuyoruz. Artık bir mekân sayfasını görüntülediğinizde, daha sonra hatırlamak için kaydetmeniz bir dokunuş kadar kolay. Bunu “gelecek lifelog’unuz” olarak düşünün.

“Kaydedilmiş Mekânlar” ile, denemek için can attığınız tüm barları, restoranları ve parkları kolayca check-in haritanızda görebilirsiniz. Kaydettiğiniz mekânlar ile daha önce ziyaret ettiğiniz mekânlar arasında kolayca geçiş yapabilir ve haritanızı daha büyük görüntülenmek için listeyi (kullanıcılarımızdan gelen önemli bir özellik talebiydi!) küçültebilirsiniz.

Denemek için trend yerler ile dolu uzun bir yapılacaklar listesi tutan bir gurme arkadaşın mı var? Ayrıca arkadaşlarının kaydettiği yerlere göz atmayı da kolaylaştırdık!

Ayrıca arkadaşlarınızın da kaydettiği yerlere göz atmayı da kolaylaştırdık! (Arkadaşlarınızın, sizin kaydedilmiş ve ziyaret edilmiş mekanlar haritalarınızı görüp göremeyeceğini kontrol etmenize izin veren gizlilik ayarlarının bulunduğunu da unutmadan hatırlatalım.)

Hepsinden iyisi, Swarm’daki “Kaydedilmiş Mekânlar” Foursquare City Guide ile tamamen senkronize edildi, böylelikle eğer her iki uygulamayı da kullanırsanız, listeleriniz daima güncel kalır.

Foursquare City Guide hakkında küçük bir not

Bazılarınız muhtemelen Swarm ve Foursquare City Guide arasındaki artan örtüşmeyi fark etmiştir. Swarm’a mekân sayfaları, tavsiyeler, puanlamalar ve kaydedilmiş mekânlar gibi özelliklerin eklenmesi, kullanıcılarımızın lifelog deneyimlerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Foursquare Swarm, yıllardır keşfettiğiniz tüm muhteşem yerleri hatırlamanıza yarayacak inanılmaz bir lifelog’lama aracıdır. Yeni yerler keşfetmeyi sürdürmeniz için sizi zorluyor ve artık sosyal keşifle, arkadaşlarınızdan esinlenerek, nereye gideceğinizi keşfetmek için eğlenceli bir yol sunuyor. Ayrıca kendi tavsiyelerinizi ve puanlamanızı ekleme yeteneği sayesinde, deneyimlediğiniz muhteşem yemek hakkında yardımcı bir hatırlatıcı eklemiş olurken bunun dışında arkadaşlarınızın yeni bir şey keşfetmesini de sağlıyor.

Dünyayı tanımanın ve keşfetmenin birçok yolu olduğuna inanıyoruz ve bu iki ürün de tutkulu kullanıcılardan oluşan topluluğumuzdan, yeni yerleri nasıl keşfetmek istedikleri konusunda öğrendiklerimizin bir yansıması.

— –

Umarız Swarm’da yaptığımız bu değişiklikleri bizim beğendiğimiz kadar beğenirsiniz. Bu özellikleri önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm kullanıcılara açmış olacağız. Swarm’u henüz edinmediyseniz, App Store’dan veya Google Play’den indirebilirsiniz. Yeni özellikler şu an Android’de mevcut olup iOS’a ise çok kısa bir süre içinde gelecektir.

Son fakat en önemlisi, Foursquare’de bu ürünü geliştirmeye katkıda bulunan tüm ekip üyelerine ve bu güncellemenin ilk geliştirme safhalarında çalışan yaz stajyerlerimize teşekkür ederiz!

*”Lifelog” kavramı ilk defa Swarm 5.0 ile hayatımıza girdi. Kısacası “hayatı kayıt altına almak” olarak özetlenebilecek olan “lifelog’lama (lifelogging) sayesinde gittiğimiz mekanların kaydını tutup istediğimizde geriye dönüp hangi mekanlara gidip kimlerle neler paylaştığımızı tekrar hatırlayabiliyoruz.

Swarm Kıdemli Ürün Müdürü Avneesh Kohli’nin blog yazısından Emrah Yılmaz tarafından derlenmiştir.

Güncelleme (24 Ekim 2018):

Swarm’un en beğenilen yanlarından birisi de “şimdi burada” özelliği. Swarm 6.0’da bu özellik de mevcut fakat bir hatadan dolayı çalışmıyordu ve kullanıcılar bu özelliğin kaldırıldığını düşünerek tepkilerini dile getirdiler. Sorun kısa sürede anlaşıldı ve Swarm 6.0.1 ile çözüme kavuşmuş oldu. Sizler de hala “şimdi burada” özelliğini göremiyorsanız uygulama dükkanından son sürümü indirip bu özelliğin tekrar tadını çıkarabilirsiniz.

Emrah Yılmaz

İnşaat Mühendisi, MA, Jobber - SU10, Trusted Tester & Reviewer @Foursquare / @SwarmApp Scuba, yüzme, yapay zeka, sualtı hokeyi, sualtı ragbisi, oyun teorisi, bulanık mantık, yapay sinir ağları, altın oran, kaos teorisi, yeşil dalga, veri madenciliği, decision trees, amatör telsiz, i18n, t9n, l10n, AR, R&B, new age, dub, trance, ethnic jazz, delta blues, Elliott Dalga Prensibi, Charles Bukowski ilgi alanlarıdır... Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir