Yeşilay’ın Yeşil Dedektör uygulaması Foursquare’in altyapısını kullanıyor

Yeşil Dedektör, İstanbul özelinde kapalı mekânlarda tütün mamülleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlayan bir mobil uygulama olarak geliştirildi.

Geçen hafta paylaştığımız yazımızdaki Yandex Navigator gibi, Yeşil Dedektör uygulaması da Foursquare’in veritabanındaki mekanları listeliyor. Uygulamanın amacı, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün mamulleri kullanmayan kişilerin haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirilmiş.

Yeşil Dedektör mobil uygulaması ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekan adı seçerek bildirebilirsiniz. Uygulamadaki “İHLAL BİLDİR” butonuna dokunarak etrafınızdaki mekanları listeleyebilir ve raporlayabilirsiniz.

İhlal bildirimi sonrasında bildirim, Sağlık Bakanlığı’nın özel olarak Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşüyor ve oradan de saha ekiplerine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekana ulaşarak ihlal olup olmadığını denetliyor ve gerekli işlemi yapıyor. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor.

Yeşil Dedektör ile ilgili daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilir, mobil uygulamasını Google Play veya App Store’dan indirebilirsiniz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir