Foursquare girişimci ve KOBİ’ler için yeni API çözümünü sundu

Foursquare Medium’daki haberde girişimci ve KOBİ’ler için yeni API çözümünü sunduğunu duyurdu. Haberi yazar grubumuzdan Barışcan Tunalı sizin için çevirdi.

Gyroscope, Slice, Spendee ve daha fazlası Foursquare’in API’sini kullanarak geleceği inşa eden en yeni partnerlerinden bazıları.

Hiç UBER’i sokak adresi girmek yerine mekan adı ile çağırdınız mı ? Veya Snapchat’in konum filtresi ve Twitter’ın konum etiketli tweet’ini kullandınız mı? Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin çoğu konum verisini uygulamalarına veya hizmetlerine gömmek açısından Foursquare’e güveniyor. Ancak bugüne kadar KOBİ’lerin kendilerine yönelik bir çözüm piyasada yoktu.

Bu artık değişiyor.

Endüstri lideri teknolojiyi orta ölçekli şirketlerin bütçesini zorlamadan ticari kullanım amaçlı yeni çözümümüz, Girişimciler için Konum API’ını sunuyoruz. İster yeni bir servisin mucidi olun veya süper bir uygulamanın geliştiricisi ister yükselen bir girişimin yöneticisi olun, artık API’ımıza ve bunun yanında hali hazırda topluluğumuzdaki 125.000 geliştirici ile birlikte oradan gelecek diğer faydalarına erişebilirsiniz. Bu geliştirici ağı ürünümüzü geliştirdi ve iyileştirdi, yani gerçek anlamda sınıfının en iyisi.

Ve geçen yılın bu zamanına oranla %35 artış ile Foursquare’in API çözümlerine olan ilgi her zamankinden daha yüksek.

Yeni girişimci katmanı büyük ölçekli kurumsal partnerler ve ticari olmayan geliştiriciler arasında konumlandırılmış olup, şirketlere aşağıdaki imkanları sağlamaktadır:

  • 12 milyardan fazla check-in sayesinde oluşturulan endüstri lideri global mekan veritabanı ile entegrasyon. Kullanıcılara hedefin büyük resmini sağlamak amacıyla resim ve tavsiye ekleme. Foursquare’in girişimciler için Konum API’ı, piyasadaki diğer konum API’larından daha fazla mekan özelliği sağlamakta.
  • Konum arama, mekan detayları ve konum paylaşma katmanları ile ürününüzü gerçek hayatın akışına bağlama.
  • Sınırsız, tanımlayıcı mekan özelliği ekleme yani uygulama deneyiminizi sadece dünyadaki 105M mekanı ekleyerek değil ayrıca her biri için “canlı müzik”, “kredi kartı kabul ediyor” gibi spesifik detaylar da vererek geliştirebilirsiniz.
  • Tescilli Snap-to-Place teknolojisi‘nin gücünü kullanıcılarınızın gerçek zamanlı konumlarını isabetli bir şekilde bulmak için, büyülü içeriksel deneyimler oluşturmak ve kullanıcılarınıza ilgili tavsiyeler vermek için kullanın.

Bu çözüm ayrıca aşağıdakilere de izin vermektedir:

  • Günlük sınırsız API çağırımına yetkili çoklu uygulama yaratımı.
  • Okuması kolay uygulama istatistikleri kokpiti aracılığı ile günlük API kullanımının takibi, böylece her ay ne kadar harcadığınızın takibi.
  • İhtiyaçlarınızı adresleyen ayrı destek ekibi sayesinde her destek talebine hızlı dönüş.

Biliyoruz ki ticari girişimler ve büyüyen şirketler için endüstri lideri çözümler genelde ya çok kısıtlı ya da çok pahalı oluyor. Orta ölçekli şirketlerden geliştiriciler artık 900’ün üzerinde kategori, 80 alakalı içeriksel özellik ve zengin içerik ile kullanıma bağlı olarak ayda 599$’a faydalanabilecekler. Ek olarak birinci sınıf API’ımıza ticari olmayan kullanıcılar için günlük 100.000 API çağırımını ücretsiz sunmaya devam ediyoruz.

Bu yeni servis, yemek/fitness, alışveriş kategorilerinde biliyor ve seviyor olabileceğiniz girişimciler tarafından test ediliyor.

Gyroscope, kilo kaybından verimliliğe kadar her şeyin kaydını tutmanızı sağlayan bir yaşam takip uygulaması. Gyroscope konum API’ımız kullanıcılarına gittikleri her yerin haritasını tutmalarında yardımcı oluyor. Gyroscope’un kurucusu Anand Sharma : “Birçok kullanıcımız dünyanın her tarafına olan seyahatlerinin takibini yapmak için Gyroscope’a güveniyor ve Foursquare veritabanı gittikleri yerlerin detaylarını yakalamaları için mükemmel oldu” dedi ve ayrıca “Metadatanın kalitesi, konum isimleri ve kategorileri bize büyük bir uygulama içi deneyimini geliştirmemizde ve geçmişinin üzerine daha önceden yapamadığımız daha fazla analitik sunmamıza yardımcı oldu.

Camera Eats First, size Foursquare tavsiyelerinden yola çıkarak yakınlarınızdaki sadece restoran ismini değil aradığınız en iyi yemek ve öğün detaylarını bulmanızda yardımcı olan bir uygulama.

Ayrıca Slice ile de çalışıyoruz. Bu uygulama değerlendirme verimizi kullanarak 9,000’den fazla bağımsız pizzacıyı destekleyip, müşterilerine favori lokal mağazalarından sipariş vererek her zaman en iyi dilimi bulmalarına olanak sağlıyor. Slice’ın stratejiden sorumlu başkan yardımcısı Kenny Herman : “Foursquare yıllardır, milyonlarca kullanıcı tarafından isabeti ve güvenilirliği için güvenilen eşsiz bir değerlendirme sistemi geliştirdi, bu yüzden de Foursquare bu iş için en bariz partnerimiz” dedi.

Spendee ise müşterilerinin gelir ve harcamalarını analiz edebilmelerine yardımcı olan bir uygulama. POI veritabanımıza erişim vererek kullanıcılarımızın harcamalarını daha kolay tanımlayabilmelerini sağlıyoruz. Spendee şirketinin kurucularından ve CSO’su Jakub Sechter’a göre “Foursquare API kullanıcılarımıza yaptıkları harcamalara mekanları atamalarına izin veriyor böylece kullanıcılarımız yaptıkları harcamaları daha iyi anlayabiliyorlar.”

Mobil deneyiminizi artırmak için konum’un gücünü kullanmakla ilgilir misiniz ? Geliştirici topluluğuna katılmak mı istiyorsunuz ? Her büyüklükteki şirket için çözümümüz var. Daha fazla bilgi için developers.foursquare.com‘a gidin ve bizimle iletişime geçin.

Kaynak: Medium
Çeviri: Barışcan Tunalı

Barışcan Tunalı

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, 1990 model, gezmeyi tozmayı sever, evde oturmak zor gelir. Naçizane uzmanlık alanı iş zekâsı ve veri madenciliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir