İnceleme: Swarm 5.0

Uygulama öyle bir güncellendi ki, Foursquare Swarm artık hiç olmadığı kadar becerikli; kullanıcılar ister ziyaretlerini sadece kendilerine özel olarak saklayabilir, isterlerse de arkadaşlarıyla paylaşabilirler.

Swarm 5.0’da, oyun mekaniği öncelikle daha fazla keşfetmeye teşvik etmeye dayanıyor. Etiket yükseltmelerini kazanmanın tek yolu, toplanabilir 100 kategoride check-in yapmaya devam etmektir. Ne kadar çok check-in yaparsanız, bir sonraki seviyenin kilidini açmaya o kadar yaklaşırsınız. Örneğin, Jetsetter Seviye 2 etiketini kazanmak için havaalanlarında 10 kez check-in yapmanız ve Seviye 3’e yükseltmeniz için de ayrıca 25 kez daha check in yapmanız gerekir.

Arkadaşlarıyla rekabet etmek isteyen kullanıcılar, daha fazla coin kazanıp liderlik sıralamasında yukarılarda iyi bir yer kapmak için her hafta yarışabilirler. Dünyayı keşfederken, check in yaparak coin’ler kazanabilir, yükseltilmiş kategori etiketlerini (yepyeni 52 etiket eklendi) kullanarak bonus coin’lerin tadını çıkarabilir, arkadaş ve komşularının mayor’luklarını ellerinden alabilir.

Arkadaşların keşfettikleri yerleri takip etmek kolaylaştı. Kullanıcılar onayladığı arkadaşlarının haritalarını, check-in serilerini, mayor’luklarını ve fotoğrafları görüntüleyebiliyor.

Tabii ki arama da geliştirildi. Kullanıcılar artık arkadaşlarını arayabilir ve ayrıca çok amaçlı bir araç çubuğuyla bulundukları kategorilerde, mekânlarda ve geçmişte arama yaparak bulundukları yerleri en iyi şeklide yansıtabilirler.

Zaman Tüneli

Uygulamayı başlattığınızda otomatik olarak zaman tünelinizi göreceksiniz. Bu bölüm Swarm’daki tüm temel özelliklere erişebileceğiniz alandır. Zaman tüneliniz aracılığıyla en son check-in yaptığınız mekanları inceleyebilir, herhangi birine dokunarak check-in’lerinizle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ekranın üst kısmında bulunan arama çubuğuna mekan adı, kategorisi veya konumu yazarak check-in’leriniz arasında arama yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın check-in’lerini görebilmek için ise ekranın sağ alt tarafındaki simgeye dokunabilirsiniz.

Yeni Swarm üç temel bölümden oluşuyor:

  1. Zaman Tüneli
  2. Check-in Butonu
  3. Arkadaş Aktiviteleri

Check-in Ekranı

Bu ekrandan check-in yapabilir ve dijital seyahat günlüğünüze ekleyebilirsiniz. Farklı bir konum seçmek için ‘Konum Değiştir’ butonuna dokunarak yakındaki mekanları listeleyebilir veya arama çubuğunu kullanarak check-in yapmak istediğiniz mekanı seçebilirsiniz.

Check-in’inize mesajınızı, fotoğraflarınızı, arkadaşlarınızı, etiketlerinizden birini ekleyebilir ve dilerseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla coin kazanabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya butonlarının hemen yanındaki kilide dokunarak gizli check-in yapabilirsiniz. Böylece dijital seyahat günlüğünüzü kendinize özel olarak tutmaya devam edebilirsiniz. Gizli check-in’lerinizi sadece kendiniz görebilirsiniz ve arkdaşlarınız profilinizi incelediğinde görüntülenmez.

Check-in Detayları

Zaman tünelinizdeki check-in’lerinizin herhangi birine dokunarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu ekrandan mekanın adresine, kimlerle check-in yaptığınıza, paylaştığınız fotoğraflara, mayor’luk durumunuza, kazandığınız coin’lere, daha önce check-in yapıp yapmadığınızın detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca arkadaşlarınızın beğenilerini ve yorumlarını da yine bu ekran aracılığıyla görebilir ve yanıt yazabilirsiniz. Ne kadar çok check-in yaparak mesaj ve fotoğraf paylaşırsanız, arkadaşlarınız alışkanlıklarınız hakkında daha fazla fikir sahibi olacaktır.

Kişiselleştirilmiş Check-in Haritası

Zaman Tüneli’nizdeki haritaya dokunarak şu ana kadar yaptığınız tüm mekanları görebilirsiniz. Haritayı yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak check-in yaptığınız tüm mekanları isim, şehir, ülke gibi kategorilere ayırarak inceleyebilirsiniz.

Harita üzerindeki rakamların bulunduğu alanlara dokunarak yakınlaşabilir ve mevcut alandaki mekanları ziyaret sayınıza göre listeyebilirsiniz. Haritada zoom out yaparak ise şehir veya ülkelerdeki check-in rakamlarınıza ulaşabilirsiniz.

Profil Ekranı

Baştan aşağı yeniden tasarlanan profil ekranından dijital yaşam günlüğünüzle ilgili tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Check-in’ler sekmesinden şu ana kadar yaptığınız tüm check-in’lerin listesine ulaşabilir, ekranının üstünde bulunan arama çubuğunu kullanarak özel arama yapabilir ve “Geçmişteki hatıralarda biraz gezin ve bir yıl önce bugün nerece check-in yaptığını gör.” alanına dokunarak geçen sene bugün yaptığınız check-in’lerinize ulaşabilirsiniz.

Mekanlar sekmesinden kişiselleştirilmiş check-in haritanıza ulaşabilir, haritayı yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak check-in yaptığınız tüm mekanları isim, şehir, ülke gibi kategorilere ayırarak inceleyebilirsiniz.

Kategoriler sekmesinden 100 tane toplanabilir etiket arasından kazandıklarınızı inceleyerek check-in yaptığınız mekanlara ulaşabilirsiniz. Ekranın üstündeki “Tümü” alanına dokunarak kategorileri grafik halinde veya liste halinde görüntüleyebilirsiniz.

Seriler sekmesinden haftalık olarak üst üste yaptığınız check-in serilerinize ulaşabilir, Mayor’luklar sekmesinden ise mevcut mayor’luklarınızı ve yaklaştığınız mayor’lukları inceleyebilirsiniz.

Ayrıca fotoğraflarınıza, arkadaş listenize ve etiketlerinize de yine profil ekranınızdan ulaşabilirsiniz.

Arkadaş Aktiviteleri

Arkadaşlarınızın check-in’lerini görebilmek için ekranın sağ alt tarafındaki simgeye dokunabilirsiniz. Bu check-in’leri “Sırala” seçeneğini kullanarak tarih veya bulunduğunuz konumun uzaklığına göre filtreleyebilirsiniz.

Arkdaşlarınızın check-in’lerinden herhangi birine dokunarak alışkanlıklarıyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Check-in yapılan mekanın detaylarını, kimlerle check-in yaptığını, paylaştığı fotoğrafları, mayor’luk durumunu, kazandığı coin’leri, check-in’leri beğenen kişileri ve yapılan yorumları görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz siz de arkadaşlarınızın check-in’lerini beğenebilir ve yorum yazabilirsiniz. Arkadaşlarınızın profiline yine bu ekrandan ulaşabilir ve liderlik sıralamalarını inceleyebilirsiniz.

Gelen Kutusu

Gelen kutusu aracılığıyla arkadaş listenizdeki kişilerle veya arkadaşlarınızın listesindeki kişilerle mesajlaşlaşabilirsiniz. Size kimlerin mesaj göndereceğini uygulamadaki “Ayarlar > Gizlilik Ayarları > Mesajlar” bölümünden düzenleyerek, size sadece arkadaşlarınız ya da arkadaşlarınızın arkadaşları tarafından mesaj atılabileceğini seçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra arkadaşlarınızın check-in’lerinize yaptıkları yorumları veya beğenileri bildirim olarak gelen kutunuzdan takip edebilirsiniz. Haftalık liderlik sıralamasına göre kazandığınız bonus coin’lere, check-in yapmayı unuttuğunuz konumlardaki hatırlatmalara, kaybettiğiniz mayor’luklar gibi bilgilendirme mesajlarını yine bu alandaki bildirimler aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

Liderlik Sıralaması

Gün içinde yaptığınız check-in’lerden kazandığınız coin’ler haftalık olarak liderlik sıralamasındaki yerinizi belirliyor. Check-in yaparken eklediğiniz etiketler, fotoğraflar, arkadaşlarınızla birlite yapacağınız check-in’ler veya check-in’lerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlarınıza göre daha fazla coin kazanmanıza imkan tanıyor.

Arkadaşlarınızın profil fotoğraflarına dokunarak güncel check-in’lerine ulaşabilir ve kazandıkları coin’lerin detaylarını inceleyebilirsiniz. Her pazartesi gece yarısı saat 12:01’de oyun yeniden başlıyor ve listenin üst sıralarında yer alan kullanıcılara ekstra coin’ler veriliyor.

Ekranın sağ üst köşesindeki “Arkadaş Ekle” butonuna dokunarak Swarm’da olmayan arkadaşlarınızı bu oyunun bir parçası olmaya devet edebilir ve bir yandan dijital yaşam günlüğünüzü arkadaşlarınızla tutmaya devam ederek daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Foursquare Swarm 5.o’ın iOS sürümünü 8 Ağustos 2017, saat 18:00’dan itibaren App Store’dan indirebilirsiniz. Android sürümü ise 22 Ağustos 2017 tarihinde Play Store’da yayınlanması hedefleniyor.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir