Foursquare ve Swarm uygulamalarını birbirinden ayırmak iyi bir karar mıydı?

Foursquare’in COE’su Jeff Glueck, geçtiğimiz hafta kullanıcılardan gelen soruları Quora’da yanıtladı.  Bu sorulardan biri de Foursquare’in eski sürümlerdeki bazı özelliklerini Swarm uygulamasına taşıyarak, uygulamaları birbirinden ayrılması üzerineydi. Glueck, konu hakkında düşüncelelerini kullanıcılarla paylaştı.

Foursquare ve Swarm uygulamalarını birbirinden ayırmak sizce iyi bir karar mıydı?

Foursquare bir teknoloji şirketidir. 2013-14 yılları arasında, kendi aramızda beyin fırtınası yaparak hayal ettiğimiz ürünlerin üzerinde düşündük ve uygulamalarımızda denemeler yaparak verilerle optimize ettik. Ancak bu süreçte kullanıcılarımızı dinleme ve onlarla iletişim kurmayı ihmal ettik. Bu durum herhangi bir uyarı yapılmadan tanıtılan bir dizi ürün yenileme kararlarına yol açtı. Bunlardan en önemlisi Foursqaure’i, Foursquare ve Swarm olarak iki farklı uygulamaya ayırmak ve milyonlarca kullanıcının kafasını karıştıran başkanlık ve liderlik sıralaması gibi birçok kullanıcının favori özelliklerin uygulamadan kaldırılmasına yol açtı. Bu tür radikal değişiklikler karşısında kullanıcılar sanki ayaklarının altından halı çekilmiş gibi hissettiler ve aktif kullanıcı sayısı kısa vadede azalmaya başladı.

Bu durumu fark ettikten hemen sonra yaptığımız bu tür hataları azaltmak için kullanıcılarımıza danışmaya karar verdik. Başkanlık, liderlik sıralaması, etiket gibi oyun mekaniklerini Swarm uygulamasına yeniden dahil ettik. Foursquare Şehir Rehberi içindeki listeler gibi, favori özellikleri ve şimdiye kadar yaşadığınız, hatırlamak istediğiniz tüm yerlerin profil haritasını geri getirdik.

Pazarlama ve topluluk ekibimizi kurarak kullanıcılarımızla iletişim ve eğitim kanallarını geliştirmeye odaklandık. Bu da aldığımız kararlar ve ürünlerimizin niyeti konusunda bize daha fazla bilgi verdi, daha da önemlisi kullanıcılarımızın isteklerini daha çok dinledik ve ihtiyaçlarını karşılamak için önemli ürün değişiklikleri yaptık. Bu çok önemli bir konuydu ve doğru yapmak zorundaydık. Gerçekten topluluğumuzun ilgisini çekmek ve onların güvenini kazanmak için iki yönlü bir cadde oluşturmak zorundaydık.

O zamandan bu yana sayısız kullanıcı anketi yaptık, kalabalık kaynaklı veritabanlarının düzenlenmesine kendini adamış 40.000 kişilik süper kullanıcı (Superuser) topluluğumuzla bir araya gelerek, kullanıcılarla iletişim kurmak için güçlü bir e-posta bülteni hazırladık. Böylece yeni kullanıcılar kazanmak için yatırım yapmış olduk.

Şimdi kullanıcılar uygulamalarımızı neden kullanıyor ve onlara daha iyi nasıl hizmet edebileceğimizi daha iyi anlıyoruz.

Şu anda uygulamaları ve web sitelerini kullanan 50 milyondan fazla aktif kullanıcımız var. Swarm’daki günlük check-in sayısı ve 9 milyondan yüksek etkileşim, kullanıcıların tamamen ilgisinin daha da yükseldiğini gösteriyor.

18 ay önce kullanıcılar bize karşı çok kızgınlardı, Twitter’daki, Instagram’daki ve Facebook’daki sosyal medya paylaşımlarımıza sürekli olumsuz olarak geri dönüş yapıyorlardı. Ancak şimdi uygulama içi ve dışındaki içeriklerine bayılıyor ve gerçekten olumlu olarak bizimle iletişime geçiyorlar. Sürprizlerimiz henüz bitmedi, topluluğumuzu dinleyerek doğru yönde ilerlediğimizi düşünüyoruz.

İki uygulamanın çok farklı amaçlara hizmet ettiğine inanıyoruz ve her iki uygulamayı da kullanan kullanıcılar olduğu gibi, yalnızca birinin ya da diğerinin özelliklerini de kullananlar bulunmaktadır. Foursquare Şehir Rehberi kullanan insanlar, nerede olursanız olun, yakınlardaki veya uzaktaki gizli mekanları bulmayı seviyor ve tavsiyeleri, mekan listelerini incelemekten memnuniyet duyuyorlar. Kullanıcılar genel olarak bir şehir rehberi isteyebiliyor ama konumu sosyal medyada  paylaşmak istemeyebiliyorlar. Swarm’u kullanan kullanıcılar ise bulundukları yerleri paylaşmaktan veya arkadaşlarının bulundukları yerleri takip etmekten hoşlanıyorlar. Check-in yaptıkları mekanları arkadaş listesindeki yakın arkadaşlarıyla  paylaşabiliyor ve dijital ortamda kişisel bir günlük tutabiliyorlar.

Sonuç olarak iki uygulama da farklı şekilde çalışıyor ve bu uygulamaları ayrı halde tutarak kullanıcıların ortak ya da sadece tek bir uygulama üstünde yapmak istediklerine imkan tanıyoruz. Foursquare ile yeni yerler keşfederek şehrin bilinmeyen noktalarında yolculuk yapabilir ya da Swarm ile gittiğiniz mekanları hatırlamak ve her hafta yeni yerler deneyerek eğlenceli bir oyuna dahil olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir