Foursquare’in yeni yazılım geliştirme kiti Pilgrim SDK

Foursquare yeni yazılım geliştirme kiti olan Pilgrim SDK’yı yazılımcı ve pazarlamacıların kullanımına açtı. Lokasyon servisleri konusunda hiç şüphesiz rakiplerden önde olan firma, kısa bir süre önce uygulamalarının adında küçük revizyonlar yaptı. Foursquare’in şehir rehberi “Foursquare City Guide”, check-in yapılan sosyalleşme uygulamasının adını ise “Foursquare Swarm” olarak değiştirdi.

Kullanıcıların check-in yaptığı ve arkadaşlarıyla sosyalleştiği uygulama Swarm, kullanıcıların şehir rehberi olarak kullandıkları Foursquare uygulamaları aracılığıyla ismine Pilgrim SDK verdiği yeni bir ürün geliştirdi. Kurumsal hizmetlerine her gün yeni bir ürün ekleyen Foursquare, Pinpoint, Attribution, Native ADS, Place Insights gibi ürünlerinin arasına yeni servisi Pilgrim SDK’yı da servisleri arasına ekleyerek, Foursquare ve Swarm uygulamalarıyla sadece son kullanıcılara hitap etmediğini bir kez daha göstermiş oldu.

Pilgrim, konum odaklı tavsiye ve önerilerde bulunan bir servis olarak çalışıyor. Yazılım geliştirme kiti olan Pilgrim, ilk defa gittiğiniz ülke veya şehirlere dahi daha önceden ziyaret eden kullanıcıların deneyimlerinden yararlanarak size en uygun kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunuyor. Uygulamaları açmaya gerek kalmadan bu bildirimleri alabilir, yakınlardaki indirim, etkinlik veya ilginizi çekebilecek diğer birçok şeyden haberdar olabilirsiniz. Üstelik bu servis bulunduğunuz binadaki kat seviyesinde konumunuzu tespit edebiliyor, bir nevi cihazınıza dokunmadan otomatik check-in yapmak gibi bir teknoloji diyebiliriz.

Şu an için bu servisi Capital One, SnipSnap ve TouchTunes gibi uygulamalar tarafından kullanıyor ve test ediliyor. Yakında birçok uygulamaya bu teknolojinin entegre edileceğini tahmin ediyor ve gelişmeleri heyecanla bekliyoruz. Pilgrim SDK ile daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir