Foursquare ve Swarm’daki kullanıcı işaretleme/raporlama seçenekleri

Dünya genelinde yapılan 10 milyar check-in sayısının 2,5 milyarının Türkiye’ye ait olması birçok sorunlu kullanıcı veya reklam hesaplarını beraberinde getiriyor. İstenmeyen bu kullanıcılardan kurtulmanın yolunu ve neler yapmanız gerektiğini bu yazıda sizinle paylaşacağız.

Özellikle son zamanlarda reklam botlarından gelen arkadaşlık istekleri kullanıcıları çileden çıkartıyor. Kullanıcıların güvenliğini büyük ölçüde tehdit eden bu hesaplara karşı Foursquare/Swarm ekibi tarafından henüz kalıcı bir çözüm bulunamadı. Bu hesapları engellemek için Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerinden kurtulun başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra reklam botlarını veya istenmeyen diğer arkadaşlık isteklerine karşı uygulamadaki işaretle/raporla özelliğini kullanarak kullanıcıları Foursquare/Swarm ekibine iletebilirsiniz.

Kullanıcı İşaretleme/Raporlama Seçenekleri

Bu kişi hesabını spam amacıyla kullanıyor
(This person is using their account for spam)

Kullanıcı çok sayıda alakasız, saldırgan, yasa dışı, düşük kaliteli, satış odaklı, SEO sıralamasını veya işletmenin puanını yükseltmeye çalıştığında bu seçeneği kullanarak raporlayabilirsiniz. Bot olarak adlandırılan, kullanıcının gerçek kullanıcı olmadığı bariz belliyse ve hesabı bu amaçlar için kullanıyorsa da yine bu seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu kullanıcı uygunsuz veya kaba içerik gönderiyor
(This person is posting inappropriate or vulgar content)

Eğer gerçek bir kullanıcı, belirli bir kullanıcı veya kullanıcılara yönelik olmadan alakasız, saldırgan veya yasa dışı içerik yolluyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Bu kişi diğer kullanıcılara karşı kötü veya tehditkar davranıyor
(This person is being abusive towards or threatening other users)

Eğer gerçek bir kullanıcı, belirli bir kullanıcı veya kullanıcılara yönelik olarak küfürlü, tehditkâr, uygunsuz, saldırgan veya yasa dışı içerik yolluyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Bu kişi hile yapıyor
(This person is cheating)

Gerçek bir kullanıcı coin kazanmak, etiket kazanmak, mayor olmak, ödül kazanmak için bariz sahte check-in yapıyorsa veya uzman olmak için Foursquare üzerinde sahte yorumlar bırakıyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Bu kullanıcı mekanlar için kötü düzenlemeler öneriyor
(This person is suggesting bad edits to places)

Kullanıcı mekânlara kötü düzenlemeler öneriyor veya bunları onaylıyorsa bu seçeneği kullanarak raporlayabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayardan İşaretleme/Raporlama

Foursquare’in web sitesine girip ekranın üstündeki arama çubuğuna kullanıcının adını ve soyadını yazarak “İnsanları Ara” seçeneğini işaretleyerek arama yapın. Listelenen kullanıcılar arasından raporlamak istediğiniz kullanıcıyı seçin. Kullanıcı profilininin açıldığı sayfanın sol üst köşesindeki “Bu kişi rapor edilsin mi?” linkini kullanarak kullanıcıyı raporlayabilirsiniz.

Cep Telefonundan İşaretleme/Raporlama (iOS)

Foursquare uygulamasını çalıştırın ve raporlamak istediğiniz kullanıcının profil sayfasına gelin. Ekranın sağ üst tarafındaki “…” alanına dokunun ve “Engelle veya Raporla” butonuna dokunun. Sonraki ekranda yer alan ilgili seçenekleri işaretleyerek ekranın sağ üstteki bulunan “Bitti” butonuna dokunarak kullanıcı raporlayabilirsiniz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Foursquare ve Swarm’daki kullanıcı işaretleme/raporlama seçenekleri” üzerine 7 yorumlar

  1. Swarm hesabımı face ile açtım dün swarm ayarlarında face görünürlüğü gibi bişey vardı kaldırdım bugün swarm hesabıma giriş yapamıyorum sorunu çözmek için ne yapmam gerekiyo?

  2. Maalesef, etki etmiyor. Aylardır şikâyet ettiğim “pornografik içerikli” kullanıcılar hâlâ ortada. Bunun dışında çok fazla spam hesap eklenmiş durumda. Şikâyet işe yaramıyor.

  3. Benim adıma biri hesap açmış fotoğraflarımı paylaşmış ve altına numaramı yazmış bu hesabı kapattırmak istiyorum acil yada kim olduğunu bulamaz mıyım?

  4. selam yaklaşık üç hafta önce profilim ve adım silindi tekrar düzenlemek istiyorum sorun oluştu tekrarlayın diye yazı çıkıyor lütfen yardımcı olurmusunuz uzun yıllardır kullanıyorum ekranda adımın ve resmimin olmaması beni üzüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir