Swarm’un haber kaynağındaki can sıkıcı reklamlar

Yaklaşık 3 ay önce dünya genelinde yapılan check-in sayısının 10 milyara ulaştığını ve bunun 4’te 1’ini kapsayan 2,5 milyarının Türkiye’ye ait olduğunu açıklayan bir yazı paylaşmıştık. Bu haberin ardından Türkiye’deki markaların Swarm’da reklam vermek için adeta birbirleriyle yarıştığını gördük. Facebook dahil olmak üzere Hepsiburada, Teknosa, Akbank, Zubizu, Yemeksepeti gibi her sektörden markaların reklamlarını görmeye başladık. Son zamanlarda haber kaynağında çıkan bir reklam modeli ise hem kapladığı alan hem de içerikleriyle kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebiliriz. 

Haber kaynağındaki reklamlar Foursquare ve Swarm’un Türkiye’deki resmi reklam satış ortağı olan Mobilike tarafından mı yoksa yurt dışındaki genel merkezden mi yönetildiğinden emin değiliz. Fakat bu reklam türünün ne yazık ki uygulamanın itibarını düşürdüğü bir gerçek. Kullanıcıların da büyük tepkisini çeken bu reklamlar temelde aşağıdaki sorunlardan oluşuyor.

Reklam Alanı

iPhone 5s cihazlarındaki ekran görüntülerinden yaptığımız hesaplamalara göre, reklamın haber kaynağını kaplama oranı %78’yi buluyor ve her ne kadar reklamların sağ üst tarafında kapat butonu da olsa bu oran kabul edilemez. Çünkü reklamlar neredeyse haber kaynağının tamamını kaplıyor ve ekranı her yenilediğimizde reklamları kapatmak durumunda kalıyoruz. Ayrıca Swarm ekibi bu reklamları neden kapattığımıza dair bir geri dönüş almadığı gibi aynı reklamları bize tekrar tekrar gösteriyor.

İlgisiz ve Şaibeli Reklamlar

Anladığımız kadarıyla uygulama bize kişiselleştirilmemiş reklamları gösteriyor. Dolayısıyla sürekli karşımıza ilgi alanımızın dışında rahatsız edici reklamlar çıkıyor. Bu durum kullanıcılar ve reklamverenler için büyük dezavantaj. Çünkü reklamverenler doğru hedef kitleye ulaşamadıkları için bu durum kullanıcıları doğrudan etkiliyor. Kullanıcılar ilgilenmedikleri reklamlarla karşılaşıyor ve reklamları yoksayıyor veya kapatıyorlar.

Reklam alanını genel olarak incelediğimizde 5 bölümden oluştuğunu görüyoruz.

  • Sol sütundaki simge
  • Reklam görseli
  • Başlık
  • Açıklama
  • Buton (CTA)

Rekamlarda daha çok yetişkin web sitelerinde gösterilen görseller kullanılmış ki görsel, başlık ve açıklama arasında hiçbir bütünlük göremiyoruz. Başlıklar ve butonlar İngilizce, açıklamalar ise Türkçe. Başlıkta son dakika haberleri yazarken açıklama alanında İngilizce olarak haberden alakasız şeyler yazıyor.

Açıkçası Foursquare Türkiye ekibi olarak bu duruma biz de şaşırdık. Ücretiz bir uygulama kullandığımızın ve Foursquare/Swarm’un bir şekilde gelir elde etmesi gerektiğinin farkındayız ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tür reklamların Swarm’un itibarını oldukça zedelediğini düşünüyoruz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.