Dünya genelinde yapılan check-in sayısı 10 milyara ulaştı

Geçtiğimiz günlerde Foursquare’in resmi blog’undan yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde yapılan check-in sayısı 10 milyara ulaştı. Bu check-in’lerin 4’te 1’ini kapsayan 2,5 milyarının Türkiye’ye ait olduğunu biliyor muydunuz?

Foursquare tarafından geliştirilen Swarm uygulaması, 10 milyar check-in rakamına ulaşmanın sevincini kutladı ve  kullanıcılara ekstra 100 puan (coin) vermeyi ihmal etmedi. Bunun yanı sıra çok önemli istatistikleri de paylaştı.

Kısa bir süre önce, dünya genelinde 10 MİLYAR check-in sayısını geçtik. Gittiğiniz her yere Swarm'u da götürdüğünüz için teşekkür ederiz.🐝

Check-in İstatistikleri

 • İlk check-in: 2009 yılındaki SXSW festivalinde Foursquare aracılığıyla gerçekleşti.
 • Evliliğe giden ilk check-in: 2010 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde check-in yaparak tanışan iki kişi evlendi.
 • İlk Foursquare Günü (4SQ Day) kutlaması: 2010 yılında ABD’nin Florida eyaletindeki Tampa şehrinde düzenlendi (2011 yılında NYC’nin Belediye Başkanı Mike Bloomberg tarafından resmi tatil ilan edildi!).
 • Dünya dışından yapılan ilk check-in: 2013 yılında Mars‘ta oldu.
 • Elf’lerle yapılan ilk check-in: 2013 yılında Kuzey Kutbu’nde oldu.
 • Dünyanın en yüksek check-in noktası: Everest Dağı oldu.
 • Dünyanın en alçak check-in noktası: Lut Gölü oldu.
 • En çok check-in yapılan ülke: Türkiye (Şu ana kadar 2,5 milyar check-in yapıldı ve bu rakam hızla artıyor!).

2013 yılında Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 2. sıradaydık

Zamanda kısa bir yolculuk yapacak olursak; Foursquare ve Swarm uygulamaları birbirinden ayrılmadan önce check-in’lerin Foursquare üzerinden yapıldığını hatırlıyorsunuzdur. Gnip’in istatistiklerine göre 2013  yılında ABD’den sonra en çok Türkiye’de check-in yapılıyordu, dolayısıyla o zamanlar Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 2. sıradaydık.  Türkiye’yi ise sırasıyla Brezilya, Rusya ve Endonezya takip ediyordu.

2016 yılında dünyada 1. sıradayız

Türkiye, 2016 yılı 3. çeyreğinin sonlarında ise ABD’yi geri bırakarak ilk sıraya yerleşti. Üstelik dünya genelinde şu ana kadar yapılan 10 milyar check-in’in 2,5 milyar gibi büyük bir rakamı Türkiye’ye ait. Konuyla ilgili birçok sitede haber olan bu durum karşışında Ekşi Sözlük yazarları da kendi düşüncelerini paylaştı.

Dünyada en çok check-in yapılan mekanlar Türkiye’de

Aslında bu bizim için bir sürpriz olmadı diyebiliriz. Çünkü dünyanın en çok check-in yapılan mekanları Türkiye’de bulunuyor. Örneğin 2016 yılının başında Twitter’da paylaştığımız “Atatürk Havalimanı’ndaki check-in sayısı 5 milyonu geçti!” haberinin ardından 9 ay geçti ve şu andaki güncel rakam 7 milyona yaklaştı.

 1. İstanbul Atatürk Havalimanı – 6.886.000 check-in
 2. Kadıköy – 5.201.754 check-in
 3. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı – 4.326.122 check-in
 4. İstiklal Caddesi – 3.820.043 check-in
 5. Bağdat Caddesi – 3.520.713 check-in

Türkiye ve şu anda popüler olan mekanlar

Yapılan check-in’ler mekanlara anlık olarak yansıdığı için bazı kullanıcılar uygulamayı yeni insanlarla tanışma amacıyla da kullanıyor.

Açıkça  ifade etmeliyiz ki aşağıdaki örnek ekran görüntüsündeki rakamlara ABD dahil olmak üzere hiçbir ülkede rastlanmıyor.

Check-in sayılarına göre gerçek zamanlı sıralanan popüler mekanları görmek için Şu Anda Popüler sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Şu Anda Popüler

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Dünya genelinde yapılan check-in sayısı 10 milyara ulaştı” üzerine yorum

 1. Hakan bey merhabalar,

  Swarm hesabım art niyetli birilerinin eline geçmiş durumda ve bu durum özel hayatımı tehdit etmekle birlikte ilişkilerime zarar veriyor hesabımın acilen tarafıma iade edilmesi zorunlu bir hal aldı bu konuda yardımınızı rica etmekteyim lütfen..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir