Foursquare ve Quandoo güçlerini birleştirdi

Button altyapısı sayesinde artık Foursquare üzerinden de restoran rezervasyonu yapmak mümkün. Quandoo ile yapılan bu işbirliği, Foursquare kullanıcılarına hızlı ve kolay bir restoran rezervasyon deneyimi sunacak.

Avrupa ve Asya’nın en hızlı büyüyen online restoran rezervasyon firması Quandoo, 16 Aralık’tan itibaren Foursquare kullanıcılarına Foursquare uygulaması üzerinden online rezervasyon imkanı sunmaya başladı. Bu entegrasyon, uygulamalar arası bağlantı sağlayan, içeriğe bağlı ticaret platformu Button altyapısı sayesinde gerçekleştirilecek. Foursquare kullanıcıları, Türkiye’de ve İtalya’daki en iyi restoranları keşfederek, Quandoo aracılığıyla Foursquare uygulaması üzerinden de rezervasyon yapabilecek.

Button kurucusu ve CEO’su Michael Jaconi ise yaptığı açıklamada; Button platformunun, firmalara kendi uygulamalarına ilave işlevler katmalarına imkan sağladığını, uygulamalar arası duvarların yıkılarak, kullanıcıların ihtiyaçları olan mal ya da hizmetlere kolayca ulaşabilmelerinin mümkün hale geldiğini belirtti. Bu şekilde, uygulama üreticilerinin ilave gelir alanları yaratmalarının da önünün açıldığını ifade etti.

Restoran rezervasyon alanının dijitalleşmesi sürecine öncülük etmeye devam edeceklerini belirten Quandoo kurucusu ve CEO’su Philipp Magin; “Türkiye ve İtalya gibi online rezervasyon oranının düşük olduğu iki ülkede, Foursquare ile yapılan bu işbirliğinin rezervasyon kültürünün dijitale kaydırılması adına atılmış önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.” dedi.

“Portföyümüzdeki anlaşmalı restoranlarımıza, Foursquare uygulaması üzerinden de rezervasyon yapılabilmesi, Türkiye’deki restoran rezervasyon kültürünün bir üst seviyeye taşınabilmesi için büyük önem taşıyor” diyen Quandoo Türkiye Ülke Müdürü Hazım Bumin de, Aralık 2015 itibariyle İstanbul’da 1500’e yakın restoran ile anlaşmaları bulunduğunu ve bu alanda aylık büyümelerinin %10 olduğunu dile getirdi.

Foursquare Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Noah Weiss ise konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “Türkiye ve İtalya, Foursquare olarak en iyi müşteri deneyimini sunmayı hedeflediğimiz Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Button altyapısı sayesinde Quandoo ile kolay bir şekilde entegrasyonu gerçekleştirerek, kullanıcılarımıza restoran rezervasyonu hizmetini sunabiliyoruz.”

Artan akıllı telefon ve mobil internet kullanımı, konum bazlı hizmetlerin ve bu şekilde faaliyette bulunan girişimlerin önemini daha da arttırıyor. Asya ve Orta Doğu ülkelerinde Quandoo kullanımının % 75’i mobil üzerinden gerçekleştirilirken, diğer bölgelerde de, yılın her çeyreğinde çift haneli büyüme rakamları gözleniyor. Foursquare ile yapılan işbirliğinin bu oranları Türkiye’de ve İtalya’da da yükseltmesi bekleniyor.

qf

Quandoo Hakkında

2012 yılı sonunda kurulan Quandoo, dünyanın en hızlı büyüyen restoran rezervasyon platformudur. Kuruluşundan bugüne 18 milyondan fazla rezervasyonlu müşteri, faaliyet gösterilen 16 ülkedeki 12.500’i aşkın anlaşmalı restorana yönlendirilmiştir.

Quandoo rezervasyon yönetim sistemi, işletmelerinin kapasite kullanımlarını optimize etmelerine ve Quandoo platformu üzerindeki kullanıcıların bu işletmeleri keşfedebilmelerine olanak sağlamaktadır. Quandoo, Philipp Magin, Ronny Lange, Sebastian Moser, Tim-Hendrik Meyer ve Daniel P. Glasner tarafından Berlin’de kurulmuş olup, Mart 2015’te Recruit Holdings Co. Ltd. tarafından satın alınmıştır. Şu anda tüm dünyada 20 lokasyonda 350’yi aşkın çalışanı ile hizmet vermektedir.

Türkiye ofisi 2013 sonunda açılmış olup, günümüzde 1.500’e yakın partner restoran ile sektörün en geniş ağa sahip, en hızlı büyüme kaydeden firması olma özelliği taşıyor.

Foursquare Hakkında

Foursquare; konum verilerini, müşteri deneyimine ve ticari çözümlere çevirmeyi hedefleyen bir teknoloji firmasıdır. Firmaya ait olan Foursquare ve Swarm uygulamaları ayda 50 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Şimdiye kadar sistem üzerinden 8 milyardan fazla check-in gerçekleştirilmiş ve 70 milyondan fazla yorum bırakılmıştır. Foursquare ticari çözümleri arasında hedeflenmiş reklam hizmetleri (Pinpoint), veri analizi (Place insights) ve konum veri tabanı hizmetleri (Twitter, Apple, Samsung, Garmin ve 100.000 diğer şirket tarafından kullanılmaktadır) bulunmaktadır. Şirket merkezi New York’ta olup, San Francisco, Londra ve Chicago’da da ofisleri yer almaktadır. Foursquare yatırımcıları arasında Union Square Ventures, O’Reilly AlphaTech Ventures, Andreessen Horowitz, Spark Capital, DFJ Growth, SMALLCAP World Fund, Silver Lake Waterman, Microsoft gibi seçkin firmalar bulunmaktadır.

Button Hakkında

Button, uygulamalar arası bağlantı kuran bir içeriğe bağlı ticaret platformudur. Button bağlantıları ile kullanıcıların, ihtiyaç duydukları mal ya da hizmetlere kolayca ulaşması mümkün kılındığından; uygulama geliştiricilerine de ek ticari gelir fırsatları sunulmaktadır. New York merkezli firma 2014 yılında kurulmuş ve 14 Milyon dolardan fazla tohum ve Seri A yatırımı almıştır. Yatırımcılar arasında Redpoint Ventures, Greycroft Partners, DCM Ventures, VaynerRSE gibi firmalar yer almaktadır. Firma, Crain’s tarafından yapılan değerlendirmede New York’ta en çok çalışılmak istenen işveren seçilmiştir.

Foursquare Türkiye

Foursquare Türkiye'nin kendi duyurularını, basın bültenlerini, çeşitli blog ve web sitelerindeki haberleri kaynak göstererek yayınlandığı genel hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.