Mayor’lar geri döndü, savaş başladı!

Şüphesiz herkesin rozetlerin yerini alan etiketlerden sonra heyecanla beklediği özellik Mayor’lukların geri getirilmesiydi. Şimdi arkadaşlarımızla sadece etiketlerle yarışmakla kalmayacak, Mayor’luklar için de savaşacağız!

Swarm’un oyun mekanizmasının en eğlenceli ve en büyük parçası Mayor’luklardı. Foursquare uygulaması ayrıldıktan sonra Swarm’da değiştirilen Mayor 2.0 mekanizması ile mekanlarda sadece arkadaşlarımızla yarışabiliyorduk.  Uygulamanın ayrılmasıyla birlikte bazı özelliklerin değiştirilmesi veya kaldırılması birçok kullanıcıyı oldukça rahatsız etti. Kullanıcılar tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaştı, Swarm’a geçmeyi reddedenler veya Foursquare hesaplarını iptal edenlerin yanı sıra change.org üzerinden imza kampanyaları dahi düzenleyenler oldu.

Alınan bazı yanlış kararlardan sonra geri adam Swarm’un geliştiricileri, kullanıcıların bu şikayetlerine karşı kulak tıkamadı. Uzun bir süreç sonucunda Swarm’um 2.3 sürümüyle birlikte rozetler etiketlere dönüştürdü. Dün akşam (TSİ) yayınlanan güncellemeyle ise eski Foursquare’de olduğu gibi herkese açık Mayor’luk sistemi Swarm’um 2.5 sürümüne entegre etti.

Açıkçası Mayor’luk sistemini Swarm’un 3.0 sürümü ile yayınlanmasını bekliyorduk, bu da bizim için sürpriz oldu diyebilirim. Buradan Swarm ekibinin uygulamadaki tüm yenilikleri bir anda yayınlamak istemediği sonucunu çıkarıyorum ki bu konuda da haklılar. Tüm yenilikleri bir anda yayınlamak kullanıcıların kafasını karıştırabilir ve rutin alışkanlıklarına ters düşebilir.

Swarm 2.5

Hatırlarsanız Foursquare’in eski sürümünde Mayor olabilmek için son 60 gündeki check-in’lerimiz sayılıyordu. Yeni Mayor’luk sisteminde bu süre 30 güne düşürülerek kullanıcılar arasındaki rekabet daha da arttırılmış durumda. Şimdi son 30 günde, 1 mekanda herkesten daha fazla check-in yaparak oranın Mayor’u olabilirsiniz. Mayor’luklarla ilgili tüm detayları aşağıdaki “Bir Mayor’un (Başkanın) Sözlüğü” bölümünden inceleyebilirsiniz.

Swarm 2.5

Swarm 2.5 Sürümündeki Diğer Yenilikler

  • Uygulamadaki yazı tipi Gotham Rounded olarak güncellenerek boyutları genel olarak daha da büyük hale getirildi.
  • Frank Underwood ve Super Mayor adlı iki yeni etiketleri eklendi.
  • Gizlilik ayarlarından şimdi kimlerden mesaj (arkadaşlar veya arkadaşlarımızın arkadaşları) almak istediğimizi seçebiliyoruz.
  • Genel olarak Türkçe çeviriler geliştirildi ve hatalar giderildi. Eski Foursquare’de olduğu gibi Mayor’un çevirisini Muhtar, Müdür, Başkan vs. olarak çevirmeyerek yine “Mayor” olarak bıraktık.  Bu konuda da Emrah ve ben aktif bir rol üstlendik diyebilirim. Özellikle Emrah’ın sabrı takdire şayandı :)

Nerede kalmıştık?

Bir Mayor’un (Başkanın) Sözlüğü

Bazı menü veya seçenekleri iOS sürümüne göre anlattığım için bu yönlendirilmeler diğer cihazlarda farklılıklar gösterebilir.

Mayor’luk nedir?

Mayor’luk (Mayorship) Swarm uygulamasındaki bir oyun mekanizmasıdır. Gittiğiniz yerlerde check-in yaparak mekanların Mayor’u yani başkanı olabilirsiniz. Bu oyunu Swarm’daki herkes diğer tüm kullanıcılarla -arkadaş olsun veya olmasın- oynayabilir ve birbiriyle yarışabilir.

Mayor'luk nedir?

Nasıl Mayor olabilirim?

Son 30 günde, 1 mekanda herkesten daha fazla check-in yaparak oranın Mayor’u olabilirsiniz. Günde sadece 1 check-in geçerlidir ve beraberlik halinde şu andaki Mayor’da kalır.

Nasıl Mayor olabilirim?

Neden Mayor olamıyorum?

Swarm uygulamasını açın ve alt menüdeki en sağda yer alan profil simgenize dokunarak profilinize girin. Ekranın sağ üst tarafındaki çark simgesine dokunarak ayarlara giriş yapın. Arından gizlilik ayarlarınıza giriş yaparak check-in bölümünde yer alan aşağıdaki seçeneğin işaretli olduğundan emin olun.

  • Mayor’luk kazanmama izin ver (Mayor’luğun herkese görüneceğini biliyorum)

Mayor’luklarımı nasıl görebilirim?

Swarm uygulamasını açın ve alt menüden elmas simgesine dokunarak oyun bölümüne girin. Bu bölümde Etiketler ve Mayor’luklar listelenmektedir. Üst taraftaki taç sekmesine dokunarak Mayor’luk bölümüne geçebilir, mevcut veya yaklaştığınız Mayor’luklarınızı inceleyerek istatistiklere göz atabilirsiniz.

Mayor'luklarımı nasıl görebilirim?

Arkadaşlarımın Mayor’luklarını nasıl görebilirim?

Swarm uygulamasını açın Mayor’luklarını görmek istediğiniz arkadaşınızın profiline dokunun. Arkadaşınızın profil bölümüne ulaştıktan sonra fotoğrafının sağ üst köşesinde bulunan kupa simgesine dokunarak oyun bölümüne girin. Bu bölümde Etiketler ve Mayor’luklar listelenmektedir. Üst taraftaki taç sekmesine dokunarak Mayor’luk bölümüne geçebilir, arkadaşınızın mevcut veya yaklaştığı Mayor’lukları inceleyerek istatistiklerine göz atabilirsiniz.

Arkadaşlarımın Mayor'luklarını nasıl görebilirim?

Arkadaşlarımın check-in yaptığı mekanların Mayor’unu nasıl görebilirim?

Arkadaşlarınızın check-in yaptığı mekanların üzerine dokunduğunuzda (1) detay ekranına yönlendirildiğinizi (2) göreceksiniz. Detay ekranındaki mekanın adına dokunduğunuzda açılan pencereden mekanın detaylarına ulaşabilir ve alt tarafta yer alan mekanın Mayor’unu (3) görebilirsiniz.

Arkadaşlarımın check-in yaptığı mekanların Mayor'unu nasıl görebilirim?

Mekanların Mayor’larını nasıl görebilirim?

Check-in simgesine dokunarak mekanları listendiği ekrana gidin. Üst taraftaki arama çubuğunu (1) kullanarak istediğiniz mekanı adın yazarak arama yapın. Listeme ekranındaki mekanın sağ kenarında bulunan yuvarlak içindeki bilgi/info simgesine (2) dokunduğunuzda açılan pencereden mekanın detaylarına ulaşabilir ve alt tarafta yer alan mekanın Mayor’unu (3) görebilirsiniz.

Mekanların Mayor'larını nasıl görebilirim?

Foursquare’deki eski Mayor’luklarım geri dönecek mi?

Swarm 2.5 sürümünü yüklediğinde maalesef eski Mayor’luklarınız otomatik olarak geri dönmeyecek. Bunun için mekanlarda tekrardan check-in yapmanız gerekiyor. Yalnız size güzel bir haberim var. Geçtiğimiz aydan itibaren tüm check-in’leriniz Swarm tarafından tutulduğu için güncelleme işlemini yaptıktan sonra otomatik olarak bazı mekanların Mayor’u olduğunuzu görebilirsiniz.

Mayor’luklarımı Twitter’da paylaşabilir miyim?

Mayor olduğunuzda karşınıza çıkan ekranın sağ üst köşesindeki Paylaş (Share) butonuna dokunarak, mekanlardaki Mayor’luklarınızı takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Mayor olmak ve oyuna dahil olmak istemiyorum!

Oyuna dahil olmanız mecburi değil. Oyun oynamak ve bu yarışın bir parçası olmak istemiyorsanız, Swarm uygulamasını açın ve alt menüdeki en sağda yer alan profil simgenize dokunarak profilinize girin. Ekranın sağ üst tarafındaki çark simgesine dokunarak ayarlara giriş yapın. Arından gizlilik ayarlarınıza giriş yaparak check-in bölümünde yer alan aşağıdaki seçeneğin işaretini kaldırın.

  • Mayor’luk kazanmama izin ver (Mayor’luğun herkese görüneceğini biliyorum)

Son olarak, oyunu kuralına göre oynayın ve hile yapmayın!

Bunun bir oyun olduğunu asla unutmayın. Gitmediğiniz veya önünden geçtiğiniz mekanlarda check-in yapmayın. Oyunu kuralına göre oynayın ve hile yapmayın. Mazallah adınız sonra Jumper’a çıkmasın :)

Etiket kazanmak, mayor olabilmek veya keyif için sahte check-in yapan, oyunu kuralına göre oynamayan kullanıcılara Jumper denir.

Mayor Savaşları Başladı

Mayor’luğu kazandığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorsunuz. İsteği bağlı olarak bunu Twitter’da paylaşabilirsiniz.

Mayor’luğu kaybettiğinizde bazen üstünüzde kara bulutlar dolaşıyor, bazen de…

Yeteri kadar Mayor’luğa sahip olduğunuzda ise aşağıdaki şatafatlı Super Mayor etiketini kazanıyorsunuz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Mayor’lar geri döndü, savaş başladı!” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.