Geçen Ramazan Swarm’da neler oldu?

Foursquare’in Türkiye’deki tek pazarlama ortağı olan Publik, geçtiğimiz sene Ramazan ayında Swarm kullanıcılarının davranışlarından oluşan verileri infografik haline getirdi.

Ramazan boyunca check-in’lerde en çok kullanılan kelimelerin beşi aşağıdaki gibi olduğunu görüyoruz. Farkındaysanız bu kelimelerin hiçbiri Ramazan ile ilgili değil. Bunun yerine diğer istatistikte olduğu gibi sadece iftar ve sahur saatleri arasındaki kelimeler dikkate alınsaydı ortaya çok daha verimli sonuçlar çıkabilirdi.

  1. :)
  2. Günaydın
  3. İşler Güçler
  4. Hayırlı Cumalar
  5. Sonunda

Ramazan ayına özel check-in’lerde en çok yemek ve futbol topu etiketleri kullanılmış. Futbol topu etiketinin kullanılmasının nedeni olarak, Ramazan ayına denk gelen Dünya Kupası’nın olduğu belirtilmiş.

İftar vakitlerinde en çok check-in yapılan mekanlara baktığımızda ise aşağıdaki listeyle karşılaşıyoruz.

  1. Bağdat Caddesi
  2. Sabiha Gökçen Havaalanı
  3. 7. Cadde
  4. İstanbul Atatürk Havaalanı
  5. Forum Bornova

Açıkçası burada da yine bir kategori elemesi yapılarak insanların gerçek anlamda İftar ve Sahur vakitlerinde nereye gittiğini gösteren veriler kullanılabilirdi. Şu anki mevcut istatistiklere bakarak aklımıza “Bu yıl iftarda yine Sabiha’da mı olacağız” sorusu gelmiyor değil.

İstatistiklerin tamamını aşağıdaki infografikten inceleyebilirsiniz.

Geçen Ramazan Swarm’da Neler Oldu?

Publik’in blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.