Swarm ve aksiyona davet eden interaktif etiketler

Foursquare’deki eski rozetler Swarm’a geldiğinden bu yana, yeni etiketleri beğenerek kullanılmaya başladık. Yeni etiketler Swarm’a her ne kadar yeni bir soluk getirse de bana kalırsa yeteri kadar verimli kullanılmıyor. Mesela bazı etiketleri check-in’lerimize eklediğimizde, bizi farklı interaktif aksiyonlara davet etseydi sizce nasıl olurdu?

Örneğin sinemaya gittiğimizi farz edelim. Check-in yaparken Big Poppy etiketini eklediğimizde karşımıza otomatik olarak hangi filmi izlediğimizle ilgili bir bir soru çıksaydı ve biz de izlediğimiz filmi seçtiğimizde, bu bilgi check-in’imize eklenseydi sizce de iyi olmaz mıydı?

Tabii bu TV’de izlediğimiz bir dizi veya DVD’de izlediğimiz filmler için de uyarlanabilir. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey iki farklı etiketin daha olması. Film veya TV programlarının bilgileri de IMDb’nin API’ı aracılığıyla altyapısı kullanılabilir.

Belki hatırlayanlar olur, eskiden GetGlue adında bir uygulama vardı. Swarm gibi GetGlue’da da TV programları için check-in yapabiliyorduk ve hatta lokasyonumuzu seçerek izlediğimiz programları Foursquare’de (o zamanlar Swarm yoktu) paylaşabiliyorduk. Geçen gün kısa bir araştırma sonucu şimdi Telfie adıyla sahalara tekrar geri döneceğini öğrendim.

Big Poppy

Diğer etiketler için de kullanıcılar çeşitli aksiyonlara davet edilebilir. Commuter ve Groupie etiketlerini seçtiğimizde o anda dinlediğimiz parçayı veya albümü seçeren check-in’lerimizi ekleyebiliriz. Burada da son dönemlerde Türkiye’de damgasını vuran Spotify’ın API’ı kullanılabilir.

Bir başka örnek de Foursquare’in halihazırla kullandığı, dün paylaştığımız Swarm’da check-in yaparken gideceğiniz mekanı da ekleyebilirsiniz başlıklı yazımızdaki özelliğiyle yapılabilir. Jetsetter, Cabbie, Metro, Vroom Vroom veya I’m on a Boat gibi taşıt etiketlerini eklediğimizde gideceğimiz mekanı seçerek arkadaşlarımızla paylaşabiliriz. Tabii ki bu noktada Foursquare’in API’ı kullanılacaktır.

Elbette bu örnekler daha da çoğaltılabilir veya geliştirilebilir. Bu özellikler hayata geçer mi geçmez mi bilinmez ama ben yine de yukarıdaki tüm fikirlerimizi Foursquare ekibi ile paylaştım. Önümüzdeki dönemlerde hangi özelliklerin ekleneceğini hep birlikte göreceğiz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.