Foursquare’in yeni sürümü şimdi her zamankinden daha akıllı

Foursquare’in dün akşam yayınlanan yeni sürümü ile tavsiye mekanizması geliştirildi. Yapılan güncelleme uygulamanın genel tasarımına pek yansıma da, arka planda çalışan tavsiye mekanizması birçok olasılığı değerlendirerek bizlere çeşitli seçenekler sunuyor.

Foursquare’in daha önceki sürümlerinde arkadaşlarımızın tavsiyelerini, beğendiği veya check-in yaptığı mekanları görebiliyor ve çeşitli bilgilendirmelerle birilikte yönlendirmeler alıyorduk. Uygulamanın yenilenen ana ekranında daha önceden ziyaret ettiğimiz, beğendiğimiz, kaydettiğimiz mekanların yanı sıra listemize eklediğimiz lezzetleri ve takip ettiğimiz kişileri de değerlendirerek bizlere birbirinden farklı birçok önerilerde bulunuyor.

Tamamen yenilenen bu algoritma ile Foursquare’de tavsiyeler çok daha proaktif ve işlevsel hale getirilerek, uygulamanın ana ekranı tamamen bize özel kişiselleştirilmiş tavsiyeler üzerine kurulmuş durumda. Üstelik bu tavsiyeler sadece bulunduğumuz şehre göre değil mahalleye göre değişiyor. Örneğin Taksim’de gece hayatı mekanlarına gidiyor ve beğeniyorsanız, Foursquare bize bulunduğunuz saati dikkate alarak o lokasyona özel tavsiyeler sunmakla kalmıyor, kendi seçimlerimize, daha önce gittiğimiz mekanlara, Swarm’daki arkadaşlarımızın check-in’lerine veya tavsiyelerine ve takip ettiğimiz kişilere göre bazı kriterleri değerlendirerek tamamen kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunuyor.

Ayrıca Foursquare’in 9.0 sürümünde History (Geçmiş) sekmesi de güncellendi. Bu bölümden daha önce ziyaret ettiğiniz  veya puan verdiğiniz mekanlara, yazdığınız tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir