Swarm’dan bayrama özel etiket

Swarm uygulamasını geliştiren Foursquare ekibi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel bir etiket hazırladı.

Kullanıcıları daha çok motive etmek amacıyla iki sene önce Foursquare ekibiyle yazışarak Türkiye için daha fazla lokalize çalışmaları yapılmasına dair çeşitli önerilerde bulunmuştuk. Bunların başında resmi bayramlarda Türkiye’ye özel rozetlerin hazırlanması geliyordu. O dönemde rozetleri sınırlı sayıda hazırlandığını ve ancak bir bayram mesajıyla ekstra puan verilebileceği belirtilmişti. 2013 yılında hayata geçen bu ortak projemizin detaylarına Türkiye’deki kullanıcıları 19 Mayıs’ta bir sürpriz bekliyor! başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ne diyelim, umuyoruz ki Foursquare ekibi bundan sonraki önerilerimizi iki sene sonra yepyeni bir fikirmiş gibi hayata geçirmez ve sadık kullanıcılarının sesine daha çok kulak verir.

“Young & Sporty” Rozeti Nasıl Kazanılır?

Gün boyunca Türkiye sınırları içinde herhangi bir mekanda check-in yaptığınızda “Young & Sporty” (Genç ve Sporsever) rozetini kazanabilirsiniz.

“Gençlik ve Spor Bayramı” değil, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”

Ayrıca etiketin metninde bayramın tam adı yazmadığı için Atatürk’ün adı ve bayramın Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan ettiği atlanmış. Elbette ki Foursquare ekibinin bunu bilinçli olarak yaptığını sanmıyoruz ama böyle hassas konularda daha duyarlı olmaları gerektiğine inanıyoruz. Umuyoruz ki bu durum kullanıcılar tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmaz ve Bosphorus rozeti krizine dönüşmez.

Güncelleme: Durumla ilgili Foursquare’in teknik ekibine ulaşarak düşüncelerimizi ilettik.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. — Vikipedi

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir