Foursquare ve Swarm’daki veri hataları

Foursquare ve Swarm’da uzun süredir devam eden veri hatalarıyla karşılaşıyoruz. Biz bu durumun altı ay önce farkına varsak da aslında Foursquare ve Swarm uygulamalarının ayrılmasıyla birlikte oluştuğunu ve bir yıldan uzun süredir devam ettiğini düşünüyoruz.  Üstelik bu hatalar Pinpoint lansmanında duyrulan 85 bin geliştirici tarafından kullanılan Foursquare’in API’ını da kapsıyor.

Peki nedir bu veri hataları? Öncelikle aşağıdaki terimlerin ne ifade ettiğine bir bakalım.

Total Visitors: Ziyaretçilerin tekil olarak yaptığı check-in sayısını ifade ediyor. Örneğin “Bir mekanı toplam 200 kişi ziyaret etmiş.” gibi.

Total Check-ins: Ziyaretçilerin toplam check-in sayılarını gösteriyor. Yani bir kullanıcı aynı mekanda birden fazla check-in yapmış olabileceği için bu rakam birden fazla check-in’i bünyesinde barındırıyor. Örneğin “Bir mekanı 200 kişi ziyaret etmiş, toplamda 300 defa defa check-in yapılmış.” gibi.

Foursquare’in mobil uygulamasındaki görüntü:

Foursquare

Swarm’ın mobil uygulamasındaki görüntü:

Swarm

Burada kafanız karışmasın, Foursquare’ki Total Visitors alanı Swarm’daki Total Check-ins alanıyla aynı. Aslına bakılırsa bu da ayrı ve diğer kafa karıştıran bir konu. Şimdi gelelim tutarsız veri ve hatalara.

Bazı mekanların toplam check-in sayıları Foursquare ve Swarm’da farklı görünüyor

Aşağıdaki ekran görüntülerinde solda Foursquare’in sağda ise Swarm’ın ekran görüntüsü bulunuyor.

Foursquare ve Swarm Mobil Uyglulama

Aşağıdaki ekran görüntüsü Foursquare’in web sitesindeki rakam. Foursquare’in web sitesi ve mobil uygulamasındaki rakamların aynı olduğu görülüyor.

Foursquare Web

Foursquare’in API’ını incelediğimizde ise toplam check-in rakamının 1.578.960 olduğunu görüyoruz. Sizin de farkettiğiniz gibi bu rakam Foursquare’deki rakamla farklı ama Swarm’daki rakamla aynı.

Bazı mekanların toplam check-in sayılarında sorun yok

Aşağıdaki ekran görünsütünde gördüğünüz gibi bazı mekanlardaki toplam check-in sayılarında bir sorun görünmüyor.

Foursquare ve Swarm Mobil Uygulamlaarı

Swarm’da bazı mekanların toplam check-in sayılarında tutarsızlıklar bulunuyor

Bir mekanın ziyaretçi sayısı toplam check-in sayısından nasıl daha düşük olabilir ki? Açıkçası buna hiçbir anlam veremedik.

Swarm Mobil Uygulama

Bu durumu Foursquare ekibine defalarca iletmemize rağmen hiçbir gelişme olmadı. Özellikle lansmalarda Foursquare API’ının 85 bin geliştirici tarafından kullanıldığına vurgu yapılıyor ama binlerce marka bu verileri hatalı olarak kullanıyor.

Örneğin aşağıdaki Nick Jones’un tweet’inde göreceğiniz gibi Kanyon, Foursquare’in API’ını kullanarak toplam check-in rakamını AVM içindeki dijital ekranında kullanıyor. Multify da yine Foursquare’in API’ını kullanarak mekanların check-in rakamlarını ekrana yansıtıyor. Ayrıca 16 Nisan Foursquare Günü’nde Publik’in hazırladığı ve birçok haber sitesinin paylaştığı istatistikleri de unutmamak gerekiyor.

Peki farklı mecralarda kullanılan bu veriler ne kadar doğru ve güvenilir? İşte burası tartışma konusu… Umuyoruz ki Foursquare ekibi en kısa zamanda bu sorunu çözerek verilerini daha güvenilir bir hale getirebilir.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Foursquare ve Swarm’daki veri hataları” üzerine 10 yorumlar

    1. Foursquare veya Swarm uygulamaları, bazı mekanlarda check-in y apmayı unutmuş olabileceğinizden dolayı hatırlatma amaçlı sorabiliyor. Bu sizin orada olduğunuz anlamına gelmiyor ve bu soruları sizden başkası görmüyor, dolayısıyla güvenlik açısından endişelenecek bir durum da yok :)

  1. Merhaba swarm 28 marttan beri coin vermiyor kendi chekin lerime ve diğer chekin lere yorum yapamıyorum artı gittiğim mekanlarda beni listede artık göstermiyor bu hatalar basladıgından beri yeni bi hesap mı açmam gerekiyor güncellemelerdede düźelme olmadı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir