Foursquare’in New York’taki merkez ofisini ziyaret ettik

Foursquare’e gönül vermiş Superuser’lardan oluşan Foursquare Türkiye ekibi, mekanların düzenlemelerini yapmanın yanısıra, 4 yılı aşkın süredir Foursquare ekibiyle gerek yerelleştirmeyle ilgili olsun gerek ise Türkiye ile ilgili her türlü konuda irtibat halinde. Lansmanlar ve diğer etkinlikler için Foursquare ekibinin (geçen sene İstanbul’u ziyaret eden CEO Dennis Crowley de dahil olmak üzere) ziyaretleri sırasında kaynaşmalarımız oldu.

 

Yönetici ekibimizde yer alan Berke Hitay, geçtiğimiz aylarda Foursquare’in New York’taki merkez ofisini ziyaret etti. Berke’nin deneyimlerini, izlenimlerini ve çektiği fotoğrafları sizlerle paylaşıyoruz.

Yazışmalarımız sırasında bu yaz New York seyahatimi haber alan Foursquare çalışanlarından işletme pazarlama bölümündeki Nina’nın nazik davetinin ardından yollara koyuldum.

5’inci caddede bulunan adreslerinde bina güvenliğinden geçtikten sonra asansör kapısından çıkar çıkmaz hoş tasarımlı resepsiyon masası ve masada hoşgeldiniz yazan bir iPad ile karşılaştım. Ziyaret defteri görevi atanmış tablette kendimi tanıtırken, hatırı sayılır bir gizlilik anlaşmasını (non-disclosure agreement) da dijital olarak imzaladıktan bir süre sonra, Nina güler yüzüyle beni karşılamaya geldi.

Nina Yiamsamatha – Nina’nın İstanbul ziyareti sırasında bir etkinlik düzenlenmiştik.

New York şehrinin merkezindeki 170 kişilik büyük bir aile olan Foursquare ekibinin yoğunluğu ve koşuşturması gözle görülüyordu. Ne de olsa bir kaç gün sonra 8.0 piyasaya sürülecekti. Ziyaretimin Foursquare 8.0 çıkışı haftasına denk gelmesi de, özel bir ayrıcalık oldu benim için. Bütün bu meşguliyetlerinin arasında gelmiş olmama rağmen beni geri çevirmeyen Nina’yla oturup güzel bir sohbet ettik. Daha sonra aramıza senelerdir ekibimizle yazışmalarda yer alan destek bölümünden Tracey ve Audrey katılarak onlarla tanışma fırsatı bulurken, geçen sene İstanbul’a geldiğinde tanıştığımız yazılım mühendisi Jon ile de görüştük. Fakat ziyaretimin en hatırlanmaya değer kısmı, Foursquare’deki Türk çalışanlardan kullanıcı deneyimi tasarımcısı Başak ile tanışmam oldu. Ofisin kafeteryası’ndaki sohbetimizde Başak ve iş arkadaşları, Türkiye’deki kullanım istatistiklerini ilgiyle takip ettiklerinden, Foursquare’deki bazı yeniliklerlerden ve vizyonlarından bahsettiler, hem superuser perspektifinden, hem de normal bir kullanıcı olarak düşüncelerimi ve fikirlerimi dinlediler.

Başak ve Jon – Jon’un İstanbul ziyareti sırasında da bir etkinlik düzenlenmiştik.

Başak, Foursquare’in merkez ofisinde uzun süredir çalışıyor.

Ekibin bu kadar yakından ilgi ve alaka göstermeleri, görüşlerimiz ve geribildirimlerimiz hakkındaki soruları, Swarm’ın gelmesi üzerine ikiye bölünen ve kimileri tarafından sevilirken kimilerince tepki gösterilen Foursquare’in de özünde ne kadar kullanıcı odaklı olduğunun bir işareti oldu.

Audrey, Jon, Nina, Tracey ve Greg’le olan sohbetimizin ardından bir hatıra pozu aldık.

Öyle ki, imkanların da müsait olmasıyla, yaptığım bu görüşmeyi bir adım daha ileri götürerek Foursquare’in ortak kurucusu ve CEO’su Dennis Crowley ile Foursquare Türkiye’yi temsilen bir röportaj yapma fırsatı buldum. Aynı kendi takımı gibi Dennis de sıcak ve arkadaşça yaklaşımıyla bizim ekip olarak hazırladığımız sorularımızı tüm şeffaflığıyla cevapladı. Röportaj yazımız çok yakında sitemizde yayınlanacak.

Dennis Crowley – Foursquare’in CEO’su İstanbul’da Foursquare kullanıcılarıyla buluşmuştu.

Ne ile karşılaşacağımı bilmeden ilk defa gittiğim Foursquare merkez ofisinden, yaşadığım güzel atmosferin etkisini üzerimde taşıyarak ayrıldım. İleriye dönük uzun odaklı vizyonlarını, ciddi ve yoğun ama sıcak çalışma ortamlarını, New York’un göbeğindeki lokasyonlarından dolayı sahip oldukları muhteşem manzaralarını şahsen görebilmek, çalışanlarının arı gibi yoğun bir dönemlerinde misafirleri olabilmek benim için unutulmaz bir deneyim oldu.

Foursquare Türkiye

Foursquare Türkiye'nin kendi duyurularını, basın bültenlerini, çeşitli blog ve web sitelerindeki haberleri kaynak göstererek yayınlandığı genel hesabıdır.

Foursquare’in New York’taki merkez ofisini ziyaret ettik” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.