Yeni Fourquare 8.0

Foursquare’in yeni 8.0 sürümü geçtiğimiz haftalarda yayınlandı. Uygulamanın Foursquare ve Swarm olarak ikiye ayrılacağı haberleri üzerine Foursquare ekibi, kullanıcılar tarafından oldukça sert eleştirilere maruz kalmıştı. Swarm yayınlandıktan sonra, Foursquare’in nasıl bir uygulama olacağı ve bizleri ne tür bir değişimin beklediği ise merak konusuydu. Sonuç olarak Foursquare’in en çok bilinen özelliği olan check-in’ler bundan sonra Swarm üzerinden yapılacaktı.

Foursquare ekibi yeni sürümüyle merak edilen bu sorulara oldukça çarpıcı bir yanıt vermiş oldu. Logosundan kurumsal renklerine kadar tamamıyla farklı bir görünüme sahip olan uygulama herkesi oldukça şaşırttı.

İlk incelemelerde olumlu yorumlar alan Foursquare’de nelerin değiştiğini inceleyecek olursak;

Check-in imkanı tamamen kaldırıldı ki zaten bir süre önce bunun için Swarm yayınlanmıştı. Bu kişisel olarak benim de hala eleştirdiğim bir karar olsa da Foursquare’in amacı; check-in & oyun temasından ayrı, sadece keşfetmeye yönelik bir uygulama olmaya odaklanmak.

Peki bu değişikliğin yeni Foursquare üzerinde nasıl bir etkisi oldu; uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza çıkan etiketler, yeni yerler keşfetmenizdeki en büyük etkenlerden bir tanesi. Mevcut etiketlerden veya kendi etiketlerinizi ekleyerek tamamen size özel bir öneri sistemi kurmuş oluyorsunuz. Foursquare’in CEO’su bu özelliğin çıkış noktasının aynı konumda bulunan zevkleri farklı kişilere, aynı yerleri önermenin doğru olmayacağına dayandığını vurguluyor. Etiketler sayesinde sizin zevklerinize göre önerilerde bulunmanın yanında, check-in geçmişinizde oldukca etkili oluyor. Bu sayede daha önce gitmediğiniz mekanları keşfetme imkanınız artıyor.

Foursquare’in telefon bataryasını en düşük seviyede harcamak için geliştirdiği teknoloji bu sürümde de ön plana çıkıyor. Foursquare uygulaması açık olmadığında, hatta GPS’iniz kapalı dahi olsa sizin bulunduğunuz yeri algılayarak size en uygun mekanları kilit ekranınızda proaktif tavsiye ile önermeye devam ediyor.

Başka bir yeni özellik ise günün belirli saattlerine göre size açılış ekranında önerilerde bulunması. Sabahları kahvaltı mekanları, akşamları yemek ve gecenin ilerleyen saatlerinde ise gece hayatına ile ilgili mekanları sizlere sunuyor.

Kişiselleştirilmiş bu özellikler, ülkemizde çok fazla popüler olmasa da aylık 138 milyon ziyaretçisi olan Yelp’in önüne geçmesini sağlıyor.

Yeni sürüm ile gelen başka bir özellik ise mekanlara eklediğiniz tavsiyelere göre size bir uzmanlık getirmesi. Bıraktığınız tavsiyeler kategori veya bölge bazında uzman olmanızı ve bu yönünüzü arkadaşlarınıza göstererek tavsiyelerinizin ön plana çıkmasını sağlıyor. Bu sayede Foursquare üzerinde bulunan 55 milyon tavsiyeden size en uygun olanı göstermiş oluyor.

Yeni görünümü ve özellikleriyle Foursquare ile yeniden tanıştığımız 8.0 sürümü herkes tarafından şimdiden sevilmiş gibi duruyor. Siz de cihazınızla uyumlu olan yeni sürümü https://foursquare.com/download adresinden indirebilirsiniz. İlerleyen günlerde başka ne gibi yeniliklerin geleceğini hep birlikte göreceğiz.

Tolga Eğilmezel

Yaşına yetişemeyen adam & SU3 @Foursquare.

Yeni Fourquare 8.0” üzerine 2 yorumlar

  1. merhabalar profilimdeki bir takipçimi göremiyorum sayı olarak var gözüküyor ama listemde yok ayrıca olmadığım bir yerde var gözüküyorum hiç bir şekilde bildirimde düşmedi arkadaş listemdeki biri etiketledi diyim:S hiçbirşey anlamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  2. Yeni forsequare check in özelliği ayrılıp 2 program yüklemeye zorlaması hoşuma gitmemişti. birsüre kullanmaya gayret etim ama eski keyfi alamadım ve bir arkadaşımla birlikte hem 4sequare yi hemde swarmı törenle telefonlarımızdan sildik. bir dönem de kapanmış oldu. neyse rahatladık artık gittiğimiz yerde check ve yorum yapacağız diye uğraşmayıp doğru düzgün yemeğimizi yiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir