Foursquare yenileniyor!

Foursquare ekibinin almış olduğu stratejik kararla Foursquare’de artık check-in yapılamadığını ve bunun için Swarm kullanmamız gerektiğini hepimiz öğrendik. Tabii herkesin aklında önemli bir soru vardı, Foursquare’in geleceği ne olacak? Foursquare ekibi aslında uzun süredir yaptığı değişikliklerle bu sinyali veriyordu, rozetlere olan önemin azalması, oyunlaştırmadan uzaklaştırma ve Foursquare’in sürdürülebilir bir gelir modeli oluşturma gereğiyle ellerindeki kıymetli veriyi farklı bir şekilde kullanacaklarını tahmin ediyorduk.

Foursquare - Yeni Logo

Dün yapılan duyuruda Foursquare’in artık daha kişiye özel bir uygulama haline geleceğini görüyoruz. Check-in’lerin Swarm’a taşındığını belirtmiştik, Foursquare ekibi yenilik için logoyu da değiştirmiş ve eski Check-in ağırlıklı logosu yerine pembe bir F harfini tercih etmiş. Foursquare ekibinin açıklamasına göre iğne ve süper kahraman karışımı bir logo olarak düşünülmüş.

Ayrıca yeni uygulamadan görüntülere de yer verilmiş, kişiye özel temasına uygun olarak artık herkesin farklı bir ana ekran göreceğinden bahsedilmiş. Ekran görüntülerine baktığımızda çeşitli kategorilerde size özel tavsiye edilen mekanların görsel listeler halinde sunulduğunu görüyoruz. Mekan sayfalarında ise “Menü görüntüleme” ve “Rezervasyon yap” linkleri gözümüze çarpıyor. Foursquare’in rezervasyon özelliğini kullanarak OpenTable modeliyle yeni bir gelir yaratmaya çalıştığını görüyoruz. Ayrıca yeni sayfada mekan reytingleri ortada ve ön planda tutulmuş, yine Swarm kullanıyorsanız check-in düğmesi de Swarm logosuyla yer alıyor. Alt taraftaki menüye göz attığımızda Arama’nın ilk sırada doğrudan bir bölüm haline geldiğini ve Foursquare’in yeni odağının artık “kişiselleştirilmiş arama” olduğunu fark ediyoruz. Zaten açıklamalarında da sadece adres-telefon bulma yeri değil, topluluk gücünü kullanarak kişiye özel bir arama olduğu özellikle vurgulanmış.

Çevremizde birçok kişinin bölünme kararından memnun olmadığının farkındayız. Kimisi sadece check-in yapmaya devam edeceğini ve Swarm kullanacağını söylerken, kimisi iki uygulamayı birden siliyor. Yine de Foursquare ekibinin şimdiye kadar yaptığı harika işleri düşünürsek yeni Foursquare’e de bir şans vermek şart.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Foursquare yenileniyor!” üzerine 18 yorumlar

 1. Merhaba,

  Sizden bir konuda destek rica edebilir miyim. 10 gün kadar önce işyerimizdeki bakım nedeniyle Foursquare sayfamızda mekanımızı kapalı olarak işaterledik ve 1 hafta sonra açtık. Ancak 9.3 olan “rating” değerimiz ortadan kayboldu. 3000 üzeri toplam ziyaretçi, 10000 üzeri ziyaret ve bir ikisi hariç 138 mutlu müşteri tavsiyesi. Ama şu an rating olması gereken konumda boşluk var. Şirkete mail attım ancak sanırım derdimi anlatamadım. Bir de yerel bir kaynaktan sorayım dedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

  Selim Güner, Kalender Lokanta ve Kafe, Trabzon

  1. Merhaba, puanlama algoritmasına Foursquare tarafından yapılan değişiklik nedeniyle puanlarda düşüş yaşandı, şu anda sayfanızda puan bilgisi görüntülenebiliyor.

 2. Gelen tepkiler uzerine swarm yuklemeye cekiniyorum desem yeridir. Foursquare’i bir suredir guncellemedigim icin zorla swarma gecirilmedim, gozlemlemeye calisiyorum hala. Sizin ekip olarak goruslerinizi de merak ettim aslinda. Siz isinabildiniz mi?

  1. Merhaba, direkt olarak geri alma şansınız yok ancak, jailbreak yapılmış bir iPhone kullanıyorsanız, ya da ANdroid işletim sistemli bir cihaza sahipseniz eski sürümü manuel olarak yükleme şansınız olabilir.

  1. Bekleyen talepler takipçi olarak eklenmiş durumda, bu kişiler Swarm’a eklenmedi, yani check-in’lerinizi göremiyorlar. Ancak yine de istenmeyen takipçilerin engellenmesi konusunda Foursquare’den talepte bulunduk.

 3. eski sürümde bende ekli olmayan kişilerin progiline girip fotoğraflarına bakıyorduk ama şimdi nasıl girip bakıcam bilmiyorum

  1. Merhaba, yeni Foursquare’de isimle arama yapıp kullanıcı profillerine erişim seçeneği bulunmuyor. Bunu Swarm’dan yapabilirsiniz.

 4. Arkadasım olarak ekli olmadıgı halde takip ediyor gorundugum kisiler var. Acaba bunlar profiline en cok baktıklarım mıdır nereden cıktıkiarını anlamadım da :)

  1. Merhaba, daha önce göndermiş olduğunuz ve beklemede olan arkadaşlık talepleriniz takip ettiğiniz kişiler olarak profilinize eklenmiş durumda.

 5. merhaba, yeni foursquareda takipçi listemden çıkarmak istediğim kişileri nasıl çıkaracağım? arkadaşlık isteğini yoksaydım ama takipçi listemde hala var. yok mu bunun çözümü? takipçi çıkarmak yok mu? lütfen yardımcı olur musunuz? takip eden kişi arkadaşlık isteğini reddetmemize rağmen checkin leri görür mü?

  1. Merhaba, mevcut sürümde bu özellik yer almıyor, ancak bu özelliğin eklenmesi ile ilgili talepte bulunduk. Takipçileriniz Swarm’da arkadaş olarak eklemediğinmiz sürece check-in’lerinizi göremiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.