Swarm ve Mayor 2.0

Swarm uygulamasının yayınlanmasıyla birlikte Foursquare üzerinden check-in yapan kullanıcılar farklı mekanlarda mayor olamamaya başladı. Çünkü Foursquare’in bu mekanizması, artan kullanıcı sayısıyla birlikte eskisi gibi adil bir şekilde çalışmadığı için sıkıcılığı da beraberinde getirdi.

2009 yılında kurulan Foursquare o yıllarda 50 bin kullanıcıya sahipken, günümüzdeki kullanıcı sayısı 50 milyonu aşmış durumda. Bu nedenle kullanıcıların mekanlarda mayor olabileri neredeyse imkansız hale geldi. Bunu farkeden Foursquare ekibi uygulamadaki mayorluk sistemini iptal ederek Swarm’a taşıdı. Bu işlemi gerçekleştirirken bazı radikal değişikliklere de gitmiş oldu. Bunun sebebi insanların sürekli gittikleri mekanlarda tanımadıkları kullanıcılarla yarışmaları yerine, kendi arkadaş listesindeki kişileri bu oyuna dahil ederek daha eğlenceli hale getirmekti.

Öncelikle Swarm geliyor! başlıklı yazımızdan Mayor 2.0’ın ne olduğunu hatırlayalım.

Mayorluk (yeni adıyla Mayor 2.0); Foursquare’de olduğu gibi Swarm’da da mayorluk sistemi devam ediyor, ancak bazı değişiklikler var. Artık mayor olmak için tüm kullanıcılarla yarışmak yerine, sadece arkadaşlarınızla yarışacaksınız, yani bir mekanın bir çok mayor’u olabilecek. Örneğin Boğaziçi Köprüsü’nün mayoru olmak için her sabah sizden önce oradan geçen tanımadığınız bir kullanıcıyla yarışmak yerine listenizde ekli olan arkadaşlarınızla yarışacaksınız. Mekanların mevcut mayor’ları ise mekan sayfalarında gözükmeye devam edecek.

Swarm’daki Mayor 2.0 Mekanizması

Check-in yaptığınız mekanlarda arkadaşlarınız da da check-in yapmışsa, aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi mayorluk detaylarınızı görebilirsiniz. Örneğin ben son  2 ay içinde 4 defa check-in yaptığım için Uğur 4 check-in’le ilk sırada  yer alıyor.

Etiketler (Stickers)

Mayor 2.0’da check-in yaparken ruh halinizi veya içinde bulunduğunuz durumu yansıtan etiketler  ekleyebilirsiniz. Ne kadar farklı mekanda ve kategoride check-in yaparsanız bu etiketler de zamanla çoğalarak aktif oluyor.

Mayor Etiketi

Eğer mekanların mayoru sizseniz mayor tacı etiketini de görebilirsiniz. Mayor olduğunuz mekanlarda dilerseniz bu etiketi ekleyerek check-in yapabilirsiniz. Mayor olmadığınız mekanlarda ise mayor tacı diğer etiketlerin arasında yer almayacaktır.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Swarm ve Mayor 2.0” üzerine 20 yorumlar

 1. benim yardıma ihtiyacım var.hesabımın mail adresini değiştirmek istedim.yeni maili yazdım.onay gelmeyince şifremi unuttum dedim.mail geldi.yeni hesap yaratmak için tıklayın yazıyomuş.ben onu farketmedim.tıkladım.yeni maile göre yeni hesap yarattı.normal hesabıma giremiyorum.eski maili yazınca böyle mail kayıtlı değil diyor. ne yapmam lazım.eski maille giriş yapmak için.fq a yardım yazmzk için link varmı oraya yazayım..teşekkürler.

 2. Merhabalar,

  Foursquare programında arkadaş olarak ekli olmayan kişilerin fotoğraflarını görebilmekteydik.Ancak swarm programını yüklediğimizde maalesef arkadaş olarak ekli olmayan kişilerin fotoğraflarını görememekteyiz.Bununla ilgili bir çalışma var mıdır yoksa görmemeye devam mı edeceğiz.

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz.

 3. foursquare ın yeni güncellemesinden sonra tanımadığım kişiler otomatik olarak ve ‘tavsiyelerini takip etmeye’ başladı’ şeklinde bildirim düşmektedir. Bu durum oldukça rahatsız edici olup konu hakkında ivedilikle bilgi ve yardımlarınızı rica ederim.

  1. Merhaba, takipçilerin engellenebilmesi özelliğinin eklenmesi konusunda Foursquare’e geri bildirimde bulunmuştuk, ilerleyen sürümlerde bu özelliğin eklenebileceğini düşünüyoruz. Foursquare’deki takipçileriniz Swarm’daki check-in’lerinizi göremiyorlar.

   1. Swarm’daki check-in lerimizi göremiyorlar ancak Foursquare da arkadaş listemde söz konusu isimlerin görünmesini istemiyorum ve bundan sonra otomatik ekleme yapılmaması hususunda yapılacak birşey yok mudur ? Teşekkür ederim..

    1. Bu konuda duyulan rahatsızlığı Foursquare’e ilettik, ilerleyen zamanlarda yayınlanacak güncellemelerle bu özelliğin eklenebilieceğini düşünüyoruz.

 4. merhaba ben eskı foursquare hesabımın şıfresını unuttum. maıl adresımı yazdım ve maıl gonderdık adresınıze dıyorlar bunu bırkac defa yaptım ama maıl gelmedı. eskı hesabıma nasıl gırebılırım acaba yardımcı olursanız sevınırım.

 5. ben programı telefonumdan kaldırdım. şimdi tekrar yükledim ama eski hesabımla giriş yapamıyorum. eski hesabımla tekrar nasıl giriş yaparım?

 6. Swarm i tlfonmdan kaldırıp tekrar yükledim ama önceden giriş yaptığım e_posta ve şifremi hatırlamıyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 7. Eski hesabima ulaşamıyorum swarmi telefonuma format attiktan sonra tekrar yukledim beni surekli yeni profil icin yonlendiriyor benim zaten bir hesabim var bu konuda yardimci olurmusunuz diger bağlantılı siteyide yukledim ama bana yeni profil icin yönlendirme yapıyor

 8. Merhaba bana acılen bırısı yardımcı olabılırmı lutfen benım swamım kendı facesımın ustune kurulmuştu ve ben bı arkadasıma swamda mesaj attım konumum ona maıl olarak gıttı ve ben sımdı maıl adresımı degıstım artık baska adresle gırıyorum swama acaba arkadasıma gıden maıl eskı adreslemı yoksa sımdıkı adresımşemı ona gıtmıstır umarm derdımı anlatabılmısımdır

 9. eski mail adresimle giriş yaptım ve sürekli böyle bir mail adresi kullanılmıyor dedi faakt hesabımı silerken aynı mail adresiyle sildim hesabımı sildiğim için hepsi komple gitti mi şimdi yani ? face üzerinden giriş yaptım bu seferde yeni bir swarm hesabı açtı ama ben eskisine dönmek istiyorum….

 10. Ben çalıştığım yerde 30 gunde 30 chekin ile mayordum çalışan başka bi arkadaş 30 gunde 26 chekin ile mayor oldu hile yaptı bu nasıl oluyor biri yardım edebilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir