Foursquare check-in’lerinizden bir Heat Map yapmak ister misiniz?

Daha önce Foursquare’i sadece check-in yapmak için kullandığımız sıralarda benzer bir uygulamayı Google Maps içerisine KML bağlantısını ekleyerek yapmış, tüm Foursquare check-in’lerimi Google Maps üzerinde görme şansına sahip olmuştum. Artık Google Maps KML dosyasını import etmenize imkan vermiyor fakat bunu yapmak için alternatif yollar da var.

Google Drive içinde bulunan Fusion Tables ile kolaylıkla bir Heat Map yapabilirsiniz. Gelin bunu nasıl yapacağımızı adım adım görelim.

Fusion Tablesİlk olarak, eğer Google Drive hesabınızda Fusion Tables uygulaması ekli değilse aşağıdaki adımları izleyerek çalışır duruma getirin.

1. Drive.google.com adresine girin
2. Yeni Oluştur butonuna tıklayın
3. Daha fazla uygulama ekle seçeneğine tıklayın
4. Açılan pencereden Fusion Tables uygulamasını seçin ve yükleyin. (Bkz:Fotoğraf 1)

Şimdi, Google Drive üzerinde yer alan Fusion Tables uygulamasına Foursquare verilerinizi aktarmanız gerekecek. Bunun için http://www.foursquare.com/feeds sayfasına gidiyor ve oradaki bağlantılardan KML yazana tıklıyoruz. Bu şekilde bilgisayarınıza Foursquare check-in verilerinizi içeren bir dosya indirmeniz gerekiyor (Eğer indirmek yerine tarayıcıda açılıyorsa sağ tıklayıp “bağlantıyı farklı kaydet” seçeneğiyle dosyayı kaydedebilirsiniz.).

Daha sonra Google Drive hesabınızı açıyor ve Fusion Tables sekmesinden yeni bir tablo oluşturuyorsunuz. Burada indirdiğiniz KML dosyanızı veri dosyası olarak import edeceksiniz. Açılan ekranda dosyanın yerini gösterip Next – Next şeklinde geçebilirsiniz. Yüklediğiniz veriler tablo halinde çıkacaktır.

Karşınızdaki ekranda “Map of geometry” sekmesine tıklayın. Bu ekranda daha önce içe aktardığınız Foursquare check-inlerinizi harita üzerinde görebilirsiniz. İlk görünüm check-in noktalarından oluşmakta.

Sol menüde yer alan seçeneklerden Heat Map konumunu seçin ve işte karşınızda Foursquare check-inlerinizden oluşan sıcaklık haritası. Daha fazla görünüm ayarı için sol menüdeki “Radius” ve “Opacity” ayarlarınız değiştirebilirsiniz.

Mümin Erakbaş

Nöromedya Dijital Pazarlama çatısı altında danışmanlık faaliyetlerini sürdürmekte, ayrıca uzmanlık alanı olan sosyal medya, dijital pazarlama gibi konularda eğitimler vermektedir.

Foursquare check-in’lerinizden bir Heat Map yapmak ister misiniz?” üzerine 5 yorumlar

  1. Merhaba Akif GENÇ,
   Foursquare sayfa dilini ingilizce olarak ayarlayıp tekrar deneyin. Aynı sorunu bende yaşadım ve bu şekilde çözdüm ;)

  1. Öncelikle foursquare sayfa dilini İngilizce yapın.

   Daha fazla check-in sonucunu eklemek isterseniz kml linkinizin sonuna tırnak işareti olmadan “?count=100” ifadesini yazın ve adres satırına yapıştırın. Yeni bir kml dosyası oluşacak.
   Böylece yaptığınız son 100 check-in sıcaklık haritasını oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.