Cortana Foursquare teknolojisiyle geliyor

Microsoft’un Windows Phone 8.1 için hazırladığı sanal asistan Foursquare teknolojisiyle geliyor.

Halo video oyunu serisinden tanıdığımız yapay zeka karakteri Cortana’nın ismini alan yeni sistem kullanıcının konum bilgisi ile Foursquare’in sahip olduğu geniş lokasyon veritabanını eşleştirecek. Bu eşleştirme ile Cortana arama sonuçlarının kullanıcının bulunduğu yere göre özelleştirilmesi ya da yakın mekanların sahip oldukları indirim ve kampanyaların promote edilmesini mümkün kılacak.

Windows Phone 8.1 'Cortana' personal assistant will be powered by Foursquare

The Verge raporuna göre şu an beta testi süren yazılım aynı zamanda sistem ile entegre çalışarak kullanıcının takvim, çağrı, alarm ve hava durumu gibi uygulamalarından da bilgiler alacak. Bu bilgilerin Foursquare altyapısı ile bir araya getirilmesi sonucu kullanıcıya özel tavsiyeler ve yönlendirmeler sunabilecek olan Cortana, benzer bir şekilde çalışan Siri’yi akıllara getiriyor.

Apple tarafından hazırlanan ve farklı uygulamalar üzerinden aldığı bilgileri harmanlayarak iOS kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıran, aynı zamanda mobil cihaz deneyimini kişisel asistan göreviyle bir adım ileriye taşıyan Siri, Google tarafından Google Now adıyla hazırlanan Android geliştirmesiyle takip edilmişti. Zamanla tüm Google kullanıcılarının Google Now deneyimi platform bağımsız yaşayabilmesi yönünde adımları ise devam etmekte.

Microsoft yakın zamanda Foursquare’e 15 milyon dolar yatırım yaparak, mobil ürünlerine daha iyi bir altyapı sunmanın kapısını açmıştı ve Cortana bu alanda atılan adımların başlıca örneği olarak karşımıza çıkacak görünüyor. Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana mobil cihazlar için geliştirmesi devam eden Cortana bir sonraki adımda Google Now gibi platform bağımsız bir yapıya kavuşabilir ve belki de masaüstü cihazlarımızda yerini alabilir.

Cortana’nın Windows Phone 8.1 güncellemesiyle Nisan ayında kullanılabilir şekilde yayınlanması ve cihazlarımızda yer alması bekleniyor.

Mümin Erakbaş

Nöromedya Dijital Pazarlama çatısı altında danışmanlık faaliyetlerini sürdürmekte, ayrıca uzmanlık alanı olan sosyal medya, dijital pazarlama gibi konularda eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.