Microsoft Foursquare ile güçleniyor

En son geçtiğimiz aralık ayında 35 milyon dolarlık bir sermaye artışı yapan Foursquare son olarak Microsoft ile 15 milyon dolarlık yeni bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Microsoft özellikle Bing arama motorunun Windows  8 ve Windows Phone ortamında konum katmanını geliştirmek için adımlar atmış oldu. Yapılan açıklamaya göre Microsoft sadece herkesin erişebildiği konum verilerine değil, bu verilen birbirleriyle olan ilişkilerini gösteren daha detaylı bir veriye erişim hakkına sahip olacak. Geçtiğimiz aylarda buraya gelen Dennis Crowley ile konuştuğumuzda da ellerinde bulunan konum datalarının sadece GPS koordinatlarından ibaret olmadığını, check-in yapılan noktalardan birleşen şekillerin oluşturduğu çokgenlerle mekanların sınırlarını daha kesin bir şekilde belirleyebildiklerini ve esas heyecan verici verinin bu olduğunu söylemişti. Microsoft’un erişeceği datanın bu seviyede olduğunu tahmin ediyoruz.

Microsoft'un Washington'daki kampüsü. Fotoğraf: Jim Merithew/WIRED

Holger Luedorf. Fotoğraf: Ariel Zambelich/WIRED

Foursquare İş Geliştirme Direktörü Holger de bu anlaşma sonucunda Foursquare’in kendisini giderek Internet’in konum verisi sağlayıcısı olarak pozisyonlandırdığını belirtti. Foursquare de özellikle Bing’in arama sonuçlarında görünmenin reklam gelirlerine pozitifi bir katkı sağlayacağını düşünüyor. Foursquare’in son sürümleriyle birlikte özellikle kullanıcıya yeni check-in yaptığı yerlerde tavsiyeler verme üzerine çalıştığını biliyoruz, Microsoft da özellikle mobil tarafta harita entegrasyonuyla beraber anlık bildirimlerinin potansiyelinin farkında olacak ki Foursquare’in bu konuda yaptığı geliştirmelerin Windows Phone’u kullanıcılar için daha cazip hale getireceğini düşünüyor.

Foursquare’in değerinin büyük bir firma tarafından da görülebilmesi güzel, umuyoruz ki yatırımlar devam eder ve Foursquare daha da gelişir.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Microsoft Foursquare ile güçleniyor” üzerine yorum

  1. ya güncelleseler nolacak açıkcası şuan bir çok kullanıcı hiç birşeye ulaşamıyor bende dahil. hatta yeni aldığım telefona yüklediğim halde google play hatası veriyor ve tarayıcıdan girebiliyorsun, ama normal telefona indirdiğin Foursquare den giremiyorsun ya hatalı diyor ya şifra yanlış:)) ve bir çok kullanıcı bunu googleplay da dile getirmiş ve hiçbir yanıt bulamıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.