Foursquare 7: Şimdiye kadar gördüğümüz en başarılı sürüm!

En son büyük güncellemeyi Nisan ayında yapan Foursquare iOS7 uyumlu 7.0 güncellemesini yaptı. Açıkça konuşmak gerekirse şimdiye kadar gördüğümüz en başarılı güncelleme bu. Foursquare’in kullanıcı deneyimine verdiği önemi biliyoruz, zaten bu kadar çok sevilmesinde ve tutulmasındaki en büyük neden özellikle iOS tarafındaki başarılı kullanıcı arayüzleri. Flipboard, Path ve IMDb gibi uygulamaların çok başarılı arayüzleri olduğunu biliyoruz; bence bu listeye Foursquare’i de dahil etmemek için hiçbir neden yok.

iPhone 5

Yeni Foursquare’de neler değişti? Daha önce de değindiğimiz gibi Foursquare artık check-in tabanlı bir platform değil, son yaptığı değişikliklerle platformun çekirdek ürününün check-in’den daha çok “Tavsiye” tarafında kaydığı belli olmuştu. Yeni güncellemeyle bu artık iki şekilde ön plana çıktı; birincisi daha önce Foursquare’in Radar adını verdiği ama bir türlü tam uygulamaya koyamadığı “Bildirimler”. İkincisi ise ana sayfada artık gözden kaçmayacak şekilde kart halinde sırayla yer değiştiren tavsiyeler. Foursquare bir restorana check-in yaptığınızda o mekanla ilgili bırakılmış tavsiyeleri vaya uçaktan inip yeni bir şehre adım attığınızda otomatik olarak bildirim gönderip denemeniz gereken mekanları sunuyor.

Anasayfada tepede görünen ve bence gereksiz yer kaplayan harita artık bir ikonla açılır hale gelmiş, ayrıca büyüyen yazı fontları ile liste daha okunabilir durumda. Check-inlere eklenen fotoğraflar da artık daha büyük yer kaplıyor. Sol üstteki menü ikonuna bastığınızda iOS7 arayüzüne uygun daire içine alınmış profil fotoğrafı ve altında aralarındaki boşluk artırılmış menü öğelerini görüyoruz. Yeni arkadaşlık talebi varsa bu menüden sayısını da artık görebiliyoruz. Foursquare’i en çok eleştirdiğim noktalardan biri de iOS’ta bu modül bulunmasına rağmen kullanıcı listesinde gezinmek için aşağıya doğru kaydırma zorunluluğuydu. Sonunda dizayn ekipleri rehberde olduğu gibi yan tarafa alfabe şeklinde indeks koyarak bu sıkıntıyı da çözmüş.

Profil sayfası da son derece şık şekilde tasarlanmış. Geçmiş check-inler listede artık saatleriyle birlikte yer alırken, mavi temalı arka plan ile genel uygulama renk paletleri uyumlu hale getirilmiş. Check-in sayfası da Android ve iOS’ta biraz farklıydı, şimdi iOS’ta da Android’dekine benzer şekilde pop-up pencere şekilde açılır hale getirilmiş. Ayrıca eskiden mekanla ilgili bilgileri görmek için önce mekanı seçip sonra ismine tıklamak gerekirken, yeni sürümde sağdaki ok yardımıyla doğrudan mekan sayfasına gidilebiliyor. Check-in’le ilgili en büyük değişiklik ise birçok kişinin tepki gösterdiği “Gizli check-in” özelliğinin kaldırılması oldu. Bilindiği üzere gittiği mekanı arkadaşlarıyla paylaşmak istemeyenler bu özelliği kullanabiliyordu. Eski gizli check-inlerini gizli olmaya devam edecek, onların ifşa edilmesi gibi bir durum yok ama yeni check-in’lerin gizli yapılmayacak olması bazılarını üzebilecek bir durum.

Foursquare şimdi önerileriyle daha akıllı, çok daha hızlı ve yepyeni bir görünüme sahip! Tümüyle yenilenen iOS sürümünü nasıl buldunuz?

Tüm ekran görüntülerini Facebook’taki albümünden inceleyebilirsiniz.
Bir başka güzel değişiklik de mekan sayfalarında olmuş, fotoğrafların daha büyük yer kapladığı ve fotoğrafın altında anahtar kelimelerin bulunduğu tasarımda, adres bilgileri ve haritanın yanı sıra bulunduğunuz konuma göre yürüme süresi veya uzaktaysanız arabayla gitme süresi de eklenmiş.

Bir genel izlenimim de yeni sürümün eskisine göre çok daha stabil ve hızlı olduğu, sanırım bunda iOS7’nin yeni API’larının kullanılmasının da etkisi var. Genel olarak çok başarılı ve beklentileri karşılayan bir güncelleme olmuş, hala güncellemediyseniz yeni özellikleri bir an önce keşfedip kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Foursquare 7: Şimdiye kadar gördüğümüz en başarılı sürüm!” üzerine 16 yorumlar

 1. Şu kaliteli tasarım Android sürümüne de gelse artık. 4sq
  tavsiyeler önemli diyor ama Android için gelen güncellemelerden
  sonra tavsiyeler ana sayfada görünmüyor.

  1. Merhaba, iPhone için soruyorsanız ilgili kişinin profil sayfasına girdiğinizde sağ üstte “iletişim” linkine tıklayarak paylaşılmış olan bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

 2. android için iletişim linkleri artık yok galiba ? kendi profilimde çıkıyor ama arkadaşımın profiline girdiğimde iletişim çıkmıyor

 3. Android güncellemede arkadaşların facebook twitter ve diğer
  iletişim bilgileri kayboldu. Bununla ilgili bir çalışma var mı
  yoksa hep böyle mi kalacak.

 4. Merhaba,
  Check-In yaptıktan sonra aynı yerde 2-3 saati aşkın süre geçiriyorsak check-in sayfasında yaptığımız check-in gözükmüyor, bizi mekanda göstermiyor.
  Nihayetinde ben check-in yaptıysam bir başka check-in’e kadar beni en son işaretlendiğim yerde göstermesi gerekiyor.
  Yardımlarınıza.
  Teşekkürler,
  İyi Yıllar.

 5. mrb ..foursquare ıkı gundur giremiyorum..kaldırırp yükledim aynı sorun devam edıyor.şaşırtıcı bi şekilde sorun oluştu ibaresi çıkıyor ..yardımcı olurmusunuz tşkler

 6. Foursquare android uygulamasından çıkış yaptım, şimdi ise giriş yapamıyorum surekli şaşırtıcı bir şekilde sorun oluştu seklinde bir ibare beliriyor ekranda. Fakat giriş yapamiyorum. Pcden giriş yapabiliyorum fakat applications dan giriş yapamıyorum. Galaxy S III kullaniyorum. Nasıl yardımcı olursunuz Teşekkürler.

  1. Merhaba, bu durum genel bir problemden kaynaklanıyor, sorunu daha önce Foursquare’e iletmiştik, bazı kullanıcıların problemi ortadan kalktı ancak hatayı tam olarak ortadan kaldırmak için çalışmaya devam ediyorlar.

 7. ya arkadaş neden bu uygulama ios 6 sürümlerine yüklenmiyor artık. Nedir bu popülist kapitalist durum. Ne kadar iğrenç ya. Eski sürümleri yayından kaldırmasanız olmuyor muydu ? iphone 3gs kullanıcılarına büyük bi saygısızlık bu resmen cihazı çöpe atın ios 7 li telefon alın bizi ilgilendirmez diyorsunuz. tamam iphone 5 için optimize ettiniz de o optimize edilen versiyonu onlar kullansın bırakın eski versiyonu da biz kullanalım çok mu zor bunu yapmak ? saçmalığın daniskası.

 8. mrb..fourqaurde arkadaşımın iletişim bilgisindeki facebook kısmına tıkladığımda benim facebook anasayfam gorunuyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.