Foursquare API’si aracılığıyla uygulamalarınızda sınır tanımayın!

Foursquare’in API üzerinden geliştiricilere sağladığı olanakların çok geniş olduğu bir gerçek. Yaklaşık 40.000’den fazla geliştiricinin API aracılıyla uygulama geliştirdiği söyleniyor. Popüler olan WhatsApp, Instagram, Path gibi birçok uygulama da bu verileri hali hazırda kullanıyor.

Peki API’yi bu kadar özel ve güçlü kılan nedir? Tabii ki API üzerindeki imkanlar sayesinde birçok kategoride uygulama geliştirme şansına olanak sağlaması. Arkadaş listenizdeki akışlar, keşfet ve 3. parti yazılımlar ile birlikte tamamen özgün uygulamalar geliştirmenize imkan sağlıyor.

API üzerinden geliştirilmiş en bilinen uygulamalar arasında; Timehop, SoundTracking, The Weather Channel, Untappd gibi uygulamalar yer almakta. Birçok uygulama kendi verileri veya hizmetleri ile harmanlayarak sundukları servisler sayesinde kullanıcılar arasında oldukça fazla kullanılmakta. Foursquare’in her yıl düzenlediği hackathon’lar ile API kullanımı daha da yaygınlaştırmaya çalıştığını biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Disrupt Europe Hackathon’da ise 1. gelen uygulama Foursquare üzerinden geliştirilen bir uygulamaydı.

Başka bir örnek ise #mom hackathon sırasında geliştirilmiş bir uygulama ve benim favori uygulamam olduğunu söyleyebilirim. Check-in sırasında shout kısmında #mom hashtag’ını eklediğinizde daha önce sisteme tanımlanmış numaraya nerede olduğunuzu bildiren bir SMS gönderiyor. Ailenize uçağınızın indiğini veya otobüsünüzün gideceğiniz yere ulaştığını sadece check-in yaparak bildirebiliyor olmanız oldukça pratik bir fikir. API kullanım açısından da oldukça basit olmasına rağmen Kickstarter üzerinden yayınlanan, büyük ölçekli fikirlerle de karşımıza çıkıyor.

Aslında API olarak sadece veri erişimine değil, yazılım geliştirme sürecini de hızlandırıcı imkanları olduğunuda söyleyebiliriz. Foursquare’in uygulamasında önem verdiği konulardan bir diğeri ise pil tüketimi minimuma indirmek. Günümüz telefonlarının şarj sürelerinin bir gün bile dayanmadığını düşünürsek bu konuya önem vererek kullanıcı dostu bir uygulama olmaya özen gösterdiği kesin. Geliştirdiğiniz bir uygulamanın konum bilgisi alması için ekstra bir güç tüketimi yerinde connected app olarak  geliştirilen uygulama sayesinde, ek bir güç tüketimini engellemiş olabiliyorsunuz.

API kullanım olanaklarını detaylı olarak birkaç başlık altında inceleyebiliriz:

İstatistik

Google Analytics’i kullanmayan çok az web sitesi olduğu bir gerçek. Analytics’in ziyaretçi sayısı, ülke, şehir, referans siteler vb. gibi sunduğu gelişmiş raporlamalar sayesinde site ziyaretçileri hakkında oldukça geniş bir veri sağlıyor. Peki ürün bazlı bir işletme için Google Analytics ne kadar değerli olabilir? Sadece mağazalarda satılan bir ürün için, web sitesini ziyaret eden kullanıcılar markanın gerçek hedef kitlesi olabilir mi? Reel bir mağaza için daha değerli olan tabii ki mağaza ziyaretçi sayısı ve ürün satışıdır. Bunun tespiti için uygulanabilinir iki yöntem var. 1. yöntem her mağaza girişinde bir görevlinin giren müşterileri sayması, 2. yöntem ise API üzerinden mağazanızın günlük ziyaretçi istatistiğine bakmanız. Ülkemizde Foursquare’in popüler olduğu bir gerçek. Mağaza ziyaretçilerinin ortalama %60’ının Foursquare kullandığını da varsayarsak, bize sağlanan bu istatistikler mağaza müşterilerinin detaylı bir raporu diyebiliriz. Bu veriler ile mağazanın kampanya, konsept, konum gibi değerlerini analiz edip raporlama olanak sağlıyor. Bunun üzerinden geliştirilecek onlarca fikir ortaya çıkartabilirsiniz.

Oyun

Foursquare’in arka planda çalışan ve çoğu kişinin de sırf bu yüzden kullandığı puan sistemi üzerinden geliştirdiği bir oyun var. API üzerinden bunu bambaşka bir oyuna çevirme olanağı da tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Foursquare, Monopoly birleşimi olan birçok uygulama ve playdo.pe gibi check-in sistemi dışında geliştirilmiş uygulamalar oldukça popüler. Tek yapmanız gereken hayal gücünüzü kullanarak yeni bir oyun kurmak.

Kampanya

Daha önceki yazılarda birçok kez bahsettiğimiz üzere futbol kulüplerin bu tarz girişimleri olmuştu. Oldukça başarılı sonuçlar elde etmelerine rağmen aslında eksik kalan bir kısım vardı. Kampanyalara check-in sonrası Twitter üzerinden paylaşma zorunluluğu getirilmesi ve sonuçların aslında Twitter paylaşımları üzerinden belirlenmesi. Bir taraftar için Twitter üzerinden paylaşım tercih edilebilir ama her kampanya için geçerli olmadığı bir gerçek. Ayrıca kampanya Connected App olarak geliştirilseydi kampanya’ya katılan taraftarların istatistikleri dışında katılımcıların takımın mağazalarına daha önceden kaç kez check-in yaptıkları gibi değerli istatistiklerde görülebilinirdi.

Yine aynı örneği özel bir bankanın mevcut sosyal medya hesaplarını bağlama kampanyasında kullandığımızda elde edilecek sonuçlar şu ankinden çok daha fazla etkili olacaktır. Uygulamaya bağlanmış kullanıcıların geçmiş check-in bilgileri üzerinden benzer markalar veya sonraki kampanyalar için alternatif markalar arasından hangisinin daha doğru karar olacağına dair detaylı bir rapor çıkartılabilinirdi.

Servis / Hizmet

Kendi mevcut verileriniz ile birleştirerek sunduğunuz uygulamalar Foursquare kullanıcıları tarafından çok sevilecektir. The Weather Channel’de olduğu gibi check-in yapılan konumun hava durumunu kullanıcılar ile paylaşması Foursquare kullanıcıların ek bir uygulamaya ihtiyacı olmadan bilgi erişimine olarak sağlıyor.

Foursquare ile oluşturulacak uygulamalar sadece ekranlarda kalmak zorunda değil. Check-in’ler üzerinden yapılan köpek maması kampanyası, Foursquare’in davetiye olarak kullanılması veya Nokia’nın hediye makinesi kampanyasını Foursquare etkileşimine güzel örnekler arasında yer alıyor.

API üzerinden geliştirilebilecek uygulama platformunun oldukça geniş olduğunu görmüş olduk. Siz de geliştirdiğiniz bir uygulama var ise bizimle paylaşarak duyulmasını sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda uygulamalı bir örnek oluşturarak API üzerinden kullanışlı basit bir uygulama geliştireceğiz. Ayrıca uygulamanızı geliştirirken yardımcı bir site olarak apigee.com adresini inceleyebilirsiniz.

Tolga Eğilmezel

Yaşına yetişemeyen adam & SU3 @Foursquare.

Foursquare API’si aracılığıyla uygulamalarınızda sınır tanımayın!” üzerine 7 yorumlar

  1. Merhabalar,

    Mekanın bir tanesinde bir uygulama gördüm, birisi check-in yaptığı zaman o mekanda televizyonda üstten geçiyor sırasıyla, kral tv deki sms sistemi gibi, yan sütunda da kullanıcıların çektiği resimler gözüküyor, ve diğer alandada klip oynayıp müzik çalıyor. Bu hazır bir uygulama mı, bulabilir miyiz??

    1. bu uygulamayı incelediniz mi tv ye aktarma..ve ben API yi kullanamıyorum uygulama derken ne kastediyor iyice açıklarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.