Markalar ve işletmeler için Foursquare yönetim rehberi

Gördüğümüz ve incelediğimiz kadarıyla, Türkiye’de başarılı ve etkin Foursquare kullanımı veya yönetimi sayısı oldukça az.  En çok karşılaştığımız ve gözlemlediğimiz sorunlar arasında, marka ve mekan sayfalarının ajans veya işletme sahipleri tarafından hatalı yönetim modelleri bulunuyor.

Şimdiye kadar yapılmış en başarılı ve etkin Foursquare yönetimi konusunda özellikle Okey ve Galatasaray markalarını örnek olarak verebiliriz. Foursquare üzerinde yapılan birçok yanlış veya hatalı oluşturulan kampanyalarla karşılaştığımızdan dolayı, ajans ve işletmeler için böyle bir Foursquare rehberi hazırlamanın yararlı olabileceğini düşündük.

Marka Sayfaları (Brands)

Brands diye adlandırdığımız marka sayfalarının yapısı mekanlara göre daha farklı. Büyük bir markadan ya da yüksek sayıda mağazaya sahip olan bir marka zincirinden bahsediyorsak, marka sayfalarını oluşturmak için yeterli bir sebep diyebiliriz. Marka sayfası aracılığıyla bir marka, kendi sayfasını oluşturarak takipçilerine çeşitli duyurular yapabilir. Bu mağaza hangi sektörde olursa olsun, bulunduğu şehir ya da semtte ve hatta tüm dünyadaki popüler mekanlar hakkında çeşitli öneriler (tips) yazabilir ve takipçilerini yönlendirebilir. Ayrıca oluşturdukları rozetlerle durumu çok farklı noktalara taşıyabilir, popülaritelerini ve takipçi sayılarını arttırabilirler. Detaylı bilgi için Foursquare’in işletmelere ve markalara sunduğu hizmetler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mekanların Eklenmesi ve Sahiplenilmesi (Claim)

Bu başlık altında en genel sorunlardan bir tanesi, mevcut oluşturulmuş olan mekanları araştırıp bulmak yerine mekanların yeniden oluşturulması  yer alıyor. Bu durumlarda Foursquare’in sisteminde bulunan Jimmy adını verdiğimiz bir robot tarafından bu kopyalar birleştirilmek üzere Superuser sistemine düşüyor. Bu süreç hemen gerçekleşmediği için Jimmy’in kopyaları bulup, raporlamasına kadar etkin bir mekan yönetimine sahip olmadığınızı belirtmemiz gerekiyor. Çünkü kullanıcılar aynı lokasyondaki aynı isimli mekanlarda check-in yapabiliyor.

Mekanların Toplu Olarak Sahiplenmesi (Bulk Claim)

Genellik banka ATM ve şubelerini koordinatlar üzerinden eklenmeye çalışılmasıyla, denizin ortasında oluşturulan ATM’ler ile karşılaşabiliyoruz. Çoğu zaman 100, 500 veya 1000 check-in almış şubelerin bulundukları gerçek lokasyonun yakınında bile olmayacak şekilde oluşturulduğundan dolayı tamamen mekan kirliliğine ve kullanıcıların yanlış yönlendirilmesine  yol açıyor.

İzlenmesi gereken yol, şehir bazında bu şubeleri tespit edip bilgilerinin düzenlenmesidir. Yüzlerce şubeyi bulup nasıl düzenleyelim diye düşünebilirsiniz ama açıkçası rasgtele oluşturulan ATM noktalarının banka kullanıcılarını yanlış yönlendirdiğini de hatırlatmak isteriz.

“Foursquare for Business” iPhone ekran görüntüsü “Foursquare for Business” iPhone ekran görüntüsü “Foursquare for Business” iPhone ekran görüntüsü

Adres Düzenlemeleri (Stil Rehberi)

Çoğunlukla karşılaştığımız bir diğer sorunlardan olan adres düzenlemeleri için sitemizde bulunan stil rehberi veya Foursquare’in style guide’ını okumanızı tavsiye ederiz.

Mekanları sahiplenmenizin en büyük avantajı kampanyalarınızı oluşturmanın yanı sıra adres alanlarını düzenleyerek müşterilerinizin size kolayca ulaşmasını sağlayabilmektir. Özentisiz ve hatalı düzenlediğiniz adresler müşterileriniz size ulaşımını zorlaştıracağı gibi, Google üzerinden yol tarifi almaya kalktığınızda da standartlar dışında olduğundan sorun yaratacaktır.

Bu nedenle adresleri standart formatta hazırlayıp, toplu olarak sahiplenmeye özen gösteriniz.

Kampanyalar (Specials)

Web sitemizdeki Kampanyalar ve Markalar kategorilerindeki yazılarımızdan, Foursquare’in yayınladığı case study örneklerinden veya Foursquare üzerinde oluşturulan kampanyalardan bazı örnekleri inceleyebilirsiniz. Fiziksel mağazalarınızın dışında stand kurmak veya etkinliklere özel farklı kampanyalar düzenlemek istiyorsanız, bulunduğunuz lokasyonda yeni bir mekan açarak sahiplenebilir veya etkinlik oluşturabilirsiniz. Etkinlik sonunda da oluşturduğunuz mekanı kapatabilir veya ilgili form aracılığıyla ekibimize raporlayarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde karşılaştığımız bir reklam ajansı kendi müşterisi için Nişantaşı’nı sahiplenmiş ve bir kampanya oluşturmuş. Bu gibi durumlardan ajans veya işletmelerin kesinlikle kaçınması gerekir. Çünkü bu gibi popüler ve yüksek check-in’li mekanlarda oluşturulan hatalı kampanyalar fırsatçılık olarak değerlendirilerek, marka değerini olumsuz yönde etkilemektedir.

İl, ilçe, cadde, sokak gibi herhangi bir markaya bağlı olmayan yerlerin sahiplenilmesi durumunda, ekip olarak Foursquare ile iletişime geçerek sahiplenilen mekanların iptal edilmesi için bilgi vermekteyiz. Karşılaştığınız bu tür durumlar için iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Tavsiyeler (Tips)

Tavsiyeler Foursquare’in olmazsa olmazı ama maalesef birçok marka bu tavsiyelerin nasıl hazırlanacağını tam olarak bilmiyor. Markalar tavsiye eklerken direkt kendi ürün veya hizmetlerinden bahsediyor. Bazı markalar ise Facebook ve Twitter’da paylaştığı içerikleri tavsiye olarak ekliyor. Tabii kullanıcılar için de aynı durum geçerli. Bu ve benzeri kullanımlar kesinlikle yanlıştır.

Restoran kategorisi üzerinden bir örneklendirme yapacak olursak; İnsanlar bir restorana gitmeden önce tavsiyeleri okuyarak o restorana gidip gitmeyeceğine karar verebilir. Restorana giden insanlar ise bu tavsiyeleri inceleyerek sipaişlerine yön verebilir. Bu yüzden o restorana eklenen tavsiyeler tamamen insider bilgilerden oluşması gerektiği için hem işletme sahipleri hem de kullanıcılar için tavsiyeler oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü mekanın altına eklenen tavsiyeler işletme ve kullanıcılar arasında bir köprü kurduğu için her iki tarafı da etkiliyor. Detaylı bilgi için İşletme sahipleri için kullanıcı tavsiyelerinin önemi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Duyurular (Updates)

Marka veya işletme sahibiyseniz Foursquare’in duyuru özelliğini kullanarak haberlerinizi kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Etkinlikler (Events)

Foursquare’de check-in yaptığımız kimi zamanlar, bulunulan mekanda oluşturulmuş etkinliklere rastlayabiliyor ve bu etkinliğe check-in yapabiliyoruz. Bunun sonucunda da mekana ilk defa gelmiş olmamız ya da bu etkinlikte kimlerle check-in yaptığımız gibi değişken durumlara göre rozetler veya fazladan puanlarla karşılabiliyoruz. Konuyla ilgili olarak İşletmeniz için etkinlik oluşturmak şimdi çok kolay! başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Foursquare reklamları mobil uygulama üzerinden yeni reel müşteriler kazanmanız için oluşturabileceğiniz reklamlardır.
Reklam gösteriminde iki kriter vardır. Bunlardan biri işletmenizin yakınında bulunan kişiler, diğeri ise işletmenizin kategorisine (hizmetlerine) yakın yerleri tercih eden kişilerdir. Foursquare’de reklam oluşturma rehberi başlıklı yazımızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Marka ve İşletmelere Özel Faydalı Yazılarımız

Foursquare’de reklam oluşturma rehberi
Mekan Yöneticileri: Mekanınız için en iyi fotoğrafları seçebilirsiniz
Zincir markalar için Foursquare yönetimi
Foursquare’de markanız ve mekanınız nasıl yönetilmeli?
İşletme sahipleri için kullanıcı tavsiyelerinin önemi
İşletme sahipleri Twitter üzerinden kullanıcılarla daha fazla etkileşime geçebilecek
Foursquare işletmeler için iPhone ve Android uygulamasını yayınladı
Marka sayfanız ile check-in yaparak takipçilerinize ulaşabilirsiniz
Yeni sahiplenme sistemi ile mekanınızı hızlıca sahiplenebilirsiniz
İşletmeler için yerel güncellemeler
Foursquare’in güncellenen yeni arabirimiyle marka sayfası nasıl oluşturulur?
Foursquare’de mekan yönetimi ve kampanyalar
Foursquare’de mekanınızı sahiplenme
Neden Foursquare ve kampanya örnekleri
Foursquare’in işletmelere ve markalara sunduğu hizmetler
Foursquare’in işletmeler için hazırladığı istatistik paneli güncellendi
Türkiye’deki işletmeler ve Foursquare kullanımı
Dünyadan 10 başarılı Foursquare kampanyası

Benzer konular için Markalar, İşletmeler ve  Kampanyalar kategorilerindeki yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz konular için ise Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzü gözatabilirsiniz.

Tolga Eğilmezel

Yaşına yetişemeyen adam & SU3 @Foursquare.

Markalar ve işletmeler için Foursquare yönetim rehberi” üzerine 44 yorumlar

 1. Foursquarede firma bana ait olmasına rağmen aynı isimde farklı bi işletme daha oluşturulmuş başkası tarafından, bunu nasıl engelleriz veya ben nasıl üst sırada cıkabilirim

   1. Selamlar kusadasında bır fırma ısmı farklı olmasına ragmen bızım check in lerden ve yorumlardan faydalanmak adına bızım ısmımızı sadece sızde kullanıyor ama sıldıremıyoruz ısım ve marka patentımız olmasına ragmen buna ne yapabılırız

 2. Merhaba. İstanbul/Yeşilköy de bir cafe-restorantımız var. Bu işletmede değişikliğe gittik ve marka değiştirdik. Yeni markayla mekanı açtık ve mekanı 4Sq de sahiplendik. Müşterilerimizin artık yeni mekanda check in yapması için eski mekanın kapatılmasını istiyoruz. Eski mekan Coffeemania adıyla bulunuyor. Mekanın silinerek eski markayada dair bütün katıyların silinmesi bizi çok mutlu edecek. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

  1. Merhaba, her iki mekanın da linkini paylaşabilirseniz inceledikten sonra geri dönüş yapabiliriz. Mekanların isimleri ve lokasyonları aynıysa silinmesi yerine birleştirilecektir. Teşekkürler.

 3. benim merak ettıgım konu foursquare da en çok rozeti olan veya sıralama gibi bir liste var mı ? çok merak ediyorum acaba nasıl öğrenebiliriz ?

 4. Daha önce KumSaati olarak mekanımızı geçici olarak bulunduğumuz bir mekan olarak kayıt ettik,fakat daha sonra esas adresimize geçtik.Şu anda geçici yer kapalı görünüyor ve esas mekanımız Kumsaatiblues olarak izlenmeğe açık.Sorun şu kapalı görünen yeri mevcut adresimizle birleştirmek ve bilgileri,fotoları aktarmak.
  İlginizi rica ediyoruz.

 5. MErhaba Böyle bir uyarı geliyor ne yapmam gerekli,
  İşletmeni doğrularken sorunla karşılaştık.
  Daha fazla yardım için lütfen support.foursquare.com adresini ziyaret et.
  Kredi kartından ücret alınmadı.

 6. Merhaba Arkadaşlar,
  Kendi mekanımızda check-in yapmak istediğimizde,bölgede biz popüler gözüküyoruz.Yalnız onun hemen altında bir sekme çıkıyor ; yan tarafımızdaki mekanın “x mekanda check-in yapmak için buraya dokun” sekmesi çıkıyor bunu biz kendi ismimize nasıl çevire biliriz.
  Kullanılan telefon özellik: İphone 5
  Destekleriniz için Teşekkürler, İyi Çalışmalar.

 7. Merhabalar,

  Foursquare reklamı oluşturmak istiyorum. Reklamı verdikten sonra bu reklamın nasıl yayınlayacağını seçebiliyor muyum?
  Yani reklamımın kullanıcı check-in yapmadan önce üst kısımda ya da mekanıma yakın başka bir yerde check-in yaptıktan sonra çıkan pop-up penceresinde öneri olarak görmesini seçebiliyor muyum? Yoksa reklamımın nerede çıkacağını Foursquare bütçeme göre kendisi mi belirliyor?

  Bir de örneğin Oreo, hastanelerde check-in yapanlara reklamını iletebildiği bir reklam geliştirmişti. Ben de mekanım için özel bir alan seçip burada check-in yapanlara reklamımı ulaştırabiliyor muyum? Bu reklam modelini nasıl kullanabilirim?

  1. Merhaba, sorularınızın yanıtlarları sırasıyla;

   – Reklamlar daha önce sizin işletmeniz ile aynı kategorili farklı bir mekanda check-in yapan kişilere gösteriliyor.
   – İşletmelerin kendilerinin direkt Foursquare’e para ödeyerek verdiği reklamlar sadece Foursquare uygulamasında üst tarafta görünüyor.
   – Bu reklam modeli için Foursquare’in reklam satış ortağı olan Publik ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

 8. Merhaba, ben bir mekanı sahiplenmek istiyorum. Bunun için bir Foursquare hesabı oluşturdum markayı sahiplen kısmına tıkladım 20$’ı ödedim. Teşekkürler kısa bir süre içinde mail gelecek diye bir yazı çıktı ancak aradan 5 saat geçmesine rağmen herhangi bir mail gelmedi. Merak ettiğim şey normalde be kadar sürede dönüş yapılıyor? Ayrıca manuel olarak benim bu mekanın gerçek sahibi olup olmadığımı nasıl anlayacaklar? Çünkü business page’i mekanı sahiplenmek için yeni açtım verdiğim telefon numarası da benim özel telefon numaram..

  1. Merhaba, saat farkından dolayı işleminizin onaylanması vakit alabiliyor. Mekanın size ait olup olmadığı konusunda soru işareti olursa sizden ekstra bilgi ve/veya belge isteyebilirler.

 9. Merhaba bir kaç ay önce sahiplendiğimiz işletmemizin postaları hala gelmedi ne yapmamız gerekiyor. Ayrıntı vermek istemedim mail atmam gereken bir yer var ise mail ile bildirim yapmak isterim konu hakkında yardımlarınızı ricaediyorum

 10. Merhaba,
  Zarifi Restaurant ı Foursqare de artık bulamıyoruz.Ben yeni açtım şimdi ama eski kaydını istiyoruz.
  Lütfen acil yardımcı olur musunuz?
  Zarifi de yemek eğlence ısmarlıycam size :)
  Teşekkürler

 11. merhaba mekanı sahiplendim ancak mekanda chek in yapıldığında tv ekranında görülmesini istiyorum bunu hangi bölümden yapabilirim ?

 12. işletmeme ait ssayfamı güncelleyemiyorum sanırım birkaç farklı hesabım olmasından kaynaklanıyor ancak bitanesine giriş yapamıyorum şifremi unuttum işleminde mail adresime gelen şifre değiştir butonuna tıkladığımda tekrar giriş sayfasına yönlendiriyor .
  Teşekkür ederim Saygılarımla

 13. Merhaba işletmemizin konsepti ve adı değişti foursquare de sürekli eski isim cıkıyordu bende eski ismi değiştirdim ama yorumlar ve resimleri nasıl kaldırabilirim eski konsepte dair olanları ?

 14. Merhabalar iyi günler bizler işletmemizi swarm ve foursquare de sahiplenmek istiyoruz yaptığımız satın alma işlemi sonucu “Üzgünüz, seni …… mekanının yöneticisi olarak onaylayamıyoruz ” şeklinde bir msj alıyoruz. bunu farklı kullanıcılarla denememize rağmen aynı cevabı alıyoruz bu sorunu nasıl düzeltebiliriz.

 15. Merhaba, mekanımızın Foursquare kaydını sahiplenirken “İşletmeni doğrularken sorunla karşılaştık. Kredi kartından ücret alınmadı.” hatasını aldım, sebebi de muhtemelen kredi kartı durumu ile ilgili bunu da biliyorum. Ama benim öğrenmek istediğim bir sonraki adıma geçemiyorum. Yani mekanı sahiplenme işini yeniden başlatamıyorum ya da tamamlayamıyorum. Bu hatayı nasıl giderebiliriz yardımcı olur musunuz? :)

 16. Mevcut bir işletmeyi devraldık ancak foursquare vs gibi hesapların şifrelerini hatırlamıyor hesabi nasıl geri alabiliriz elimizde devir sözleşmemiz var ancak ne yapacağımız konusunda bir fikrimiz yok yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 17. Merhabalar işletmemi sahiplen kısmına girdim bilgileri ve işletmede kaydettiğimiz numara da bana ait, fakat Üzgünüz, seni B…. Cafe mekanının yöneticisi olarak onaylayamıyoruz. diye mail aldım. Ne yapmam gerekir acaba acil yardımcı olur musunuz.?

  1. Merhaba,

   Konuyla ilgili mekanın foursquare üzerine kayıtlı olan twitter adresi var ise ve var olan twitter adresine erişiminiz varsa @Foursquare twitter dan mekanın yeni sahibi olaraktan kendi foursquare adresinizi göndermeniz ve mekanı sahiplenmek istediğinizi belirtirseniz size yardımcı olacaklardır.

   Fakat üsteki durumda ki gibi mekanın twitter adresi bilgileri sizde yok ise buradaki linke tıklayıp destek talebi oluşturup gerekenleri gereken bilgilerle beraber destek talebi formunu doldurursanız en kısa sürede Foursquare size yardımcı olacaktır.

   Açacağınız destek bildirimi veya attacağınız twittin ingilizce olması size ekstradan hız kazandıracaktır.

 18. Merhaba, kendi işletmem için sahiplenme talebinde bulundum. Yaklaşık 5 gun geçti, henüz dönüş alamadım.
  Tekrar sahiplenmeye calıstıgımda boyle bir uyarı alıyorum. Yardımınızı rica ederim

  Sahiplen s……

  Anlaşılan bir sorun oluştu
  İşletmeni doğrularken sorunla karşılaştık.
  Daha fazla yardım için lütfen support.foursquare.com adresini ziyaret et.
  Kredi kartından ücret alınmadı.

 19. foursquare ‘ da firmama ve şahsım adına hakaret ve karalamalar yapıldı . Ne yapmam gerekiyor , işletmem zor durumda . Küfür ve hakaretler söz konusu. Dava açacağım .

 20. Merhaba; Cere ambalaj mekanımı bir arka sokağa taşıdım. Bu arada yeni adresle de başka bir mekan açtım. Eski mekanı kapatmak ve yeni ismimle devam etmek istiyorum. Ancak bu yeni açtığım mekanımda “gizli” olarak gözüküyor. Bunu da raporlama bölümünden bildirdim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 21. Merhabalar işletme hesabım var, müşterilerin yazmış olduğu yorumlara cevap verilebiliyor mu? Lütfen yardımcı olur musunuz ?

  iyi çalışmalar

 22. merhaba,
  işletme hesabımın kayıtlı email ve şifre bilgilerine ulaşamıyorum.İlgili sayfayı sahiplenmek için ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.