Foursquare’deki veriler şehrin nabzını tutuyor

Geçtiğimiz günlerde Foursquare ’in Türkiye lansman partisinin ardından hem Webrazzi Summit 2013’te hem de 25. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde konuşmacı olan Foursquare’in Avrupa Direktörü Omid Ashtari, paylaştığı İstanbul check-in trafiğini gösteren videosu ile oldukça ilgi toplamıştı.

Dün akşam saatlerinde Foursquare üzerinden yayınlanan yeni sayfada, İstanbul ile birlikte dört farklı şehrin daha (Londra, Chicago, Tokyo ve San Francisco) 24 saatlik check-in trafiğini izleyebiliyoruz. Foursquare verilerinin ne kadar önemli olduğu gösteren bu videolar aynı zamanda oldukça ilginç bilgilere sahip. Bu verileri geçtiğimiz aylarda gnip üzerinden kullanıma açan Foursquare, hazırladığı bu videolar ile şehirlerin alışkanlıklarını görselleştirerek markalar için nasıl daha etkileşimli kampanyalar oluşturabileceklerini hakkında fikir veriyor.

Not: Video ilk check-in’den sonraki check-in’lere göre doğru görselleştirilmiş.

Videoları izlediğimizde İstanbul üzerindeki check-in’lerin diğer şehirlere göre daha genele yayıldığı oldukça belli oluyor. Sabah 06:00 civarı başlayan ulaşım ve iş yerleri check-in’leri, öğle saatlerinde yeme-içme kategorisi ile devam ediyor. Sanat ve eğlence alışkanlıklarının öğleden sonra 13:00 ile akşam 22:00 arası yoğunlaştığını görüyoruz. Akşam iş çıkışlarında yeme-içme ve alışveriş kategorilerinin arttığı, gece 01:00’den sonra ise Beyoğlu çevresindeki gece hayatı göze çarpıyor.

Diğer şehirlerden öne çıkanlar ise; ulaşım sistemi ile ünlü Tokyo hemen kendini belli ediyor. Londra’da ise sabah saatlerindeki şehir merkezine doğru yoğunluk ile dikkat çekiyor.

Yayınlanan sayfa üzerinde olmayan ama Vimeo’da paylaşılmış New York City’nin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tolga Eğilmezel

Yaşına yetişemeyen adam & SU3 @Foursquare.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir