Türkiye’nin check-in haritası

Foursquare’in Türkiye’deki kullanımının günden güne artışını şüphesiz ki gözlemliyoruz. Dünyada Amerika’dan sonra en çok check-in yapılan ülkenin Türkiye olması da bunun açık bir göstergesi. Daha önceki yazımızda Foursquare’in 500.000.000 check-in’i nasıl görselleştirdiğini paylaşmıştık. Oluşturulan mekanlara geldiğimizde ise hali hazırda Türkiye sınırları içerisinde 700.000’in üzerinde Foursquare mekanı oluşturulmuş durumda. Peki bu 700.000 mekan bir yoğunluk haritasında nasıl gözükürdü?

Daha önce Mekanrazzi’den tanıdığımız Mekansal ekibi, Foursquare üzerindeki mekanlarının yoğunluğu Google Maps üzerinde hazırladıkları harita ile online bir şekilde kullanıcılara sunuyor.

foursquare-check-in-haritasi-2

İki farklı tematik gösterimle hazırlanan haritada, kullanıcılar Hexagonal petek gösterimin yanında nokta yoğunluk haritası olarak da mekanların Türkiye’deki dağılımını görüntüleyebiliyor. Haritayı incelediğinizde genelde yoğunluğun şehir merkezleri etrafında olduğunu göreceksiniz. Aslında bu harita sadece Foursquare mekanlarını göstermesinin yanında, günlük hayattaki insan hareketlerini gösterir bir şekilde oluşan bir harita olarak kabul edilebilir. Check-in’lerimizi bir anı gibi Foursquare tarihine işlediğimizi düşünürsek, oluşturduğumuz ve check-in yaptığımız mekanlarda bizim günlük hayattaki hareketlerimizi yansıtan bir biçimde şekillendiğini görebiliriz. Türkiye’deki check-in oranın yüksek olduğunu yazımızın başında belirtmiştik, şüphesiz ki haritada deniz kısımlarına zoom yaptığınızda denizin ortasında bile mekan açarak check-in yaptığımızı farkedebilirsiniz.

foursquare-check-in-haritasi-1

Foursquare mekan veri tabanı olarak çok güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor ve biz de hergün eklediğimiz check-in’lerle bu veri tabanına katkıda bulunuyoruz. Bu arada yeni mekan oluşturmadan önce mekanın önceden eklenip eklenmediğini kontrol etmeyi ve stil rehberini incelemeyi unutmayınız. Güçlü mekan veritabanı ile günlük hayatımızı kolaylaştıran Foursquare’de check-in’lerinizle, yorumlarınızla ve fotoğraflarınızla siz de bu veritabanının güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Mutlu check-in’ler :)

Kaan Kalkan

İTÜ'de doktora öğrencisi ve akademisyen. Konum bazlı teknolojilere olan ilgisi Foursquare ile tanışmasıyla gün be gün artan bir SU2. Açık kaynağa güvenen ve bilgi paylaşmayı seven bir bilgisayar tutkunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir