Foursquare iOS 7’den esinlendiği yeni ana sayfası ile karşımızda

Birçok kişi Foursquare’i sadece check-in yapmaya yarayan bir uygulama zannediyor. Foursquare ise bu algıyı kırmaya çalışıyor. İşte bu yeni arayüzle Foursquare esas değer önermesi olan “yeni yerler keşfetme” özelliğini ön plana çıkartıyor ve aynı zamanda ziyaretçileri hesap açmaya yönlendiriyor. Foursquare, iOS 7’den izler taşıyan yeni ana sayfasıyla kullanıcılarına arama ve önerme motorunun yeteneklerini göstermeye çalışıyor. Zaten Foursquare’in gelecekte de kendini konumlandırmasının bu alanlar üzerinde olmasını bekliyoruz.

Arayüzdeki temel değişiklikler sadece log-in olmadan gezen ziyaretçiler için tasarlanmış. Arama çubuğu sayfanın en yukarısında konumlandırılmış. Sayfanın ortasındaki harita üzerinde ise önerilen bir mekan ve o mekanla ilgili bir adet öneri gösteriliyor. Bu önerilen mekan belli aralıklarla değişiyor ve her seferinde sadece bir yer önerisi karşımıza çıkıyor. Haritanın en alt kısmında Restoran, Cafe, Tatlılar gibi kategoriler yer alıyor ve üzerlerine tıklandığında harita üzerinde arama sonuçları gösteriliyor. Sayfada aşağıya doğru indikçe yukarıda bahsettiğim harita üzerinde sırayla önerilen mekanlar “popüler mekanlar”, “en çok konuşulan mekanlar” gibi farklı başlıklar altında büyük bir fotoğraf ve mekanın puanıyla beraber karşımıza çıkıyor. Bunların arasında Foursquare kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunan mekanları gösteren bir başlık da mevcut.

FoursquareTurkiye Gorsel

Sayfanın genel görüntüsü ve harita üzerinde önerilen bir mekandan diğerine geçiş gibi detaylar çok güzel tasarlanmış.

Sayfadaki “Giriş Yap” ve “Kayıt Ol” tuşlarının sadeliği ve haritanın yarı şeffaf maviliği bize iOS 7’den esinlenildiğini göstermeye yetiyor.

Umarım Foursquare yakın gelecekte arama ve önerme motorunu ön plana çıkartan daha başka geliştirmelerle bizi karşılar.

Hakan Ülvan

Yeni yerler keşfetmeye bayılan, tarihi mekanlarla arası iyi olan, ara sokaklarda kaybolana kadar yürümeyi seven, İstanbul aşığı bir lezzet avcısı. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olduktan sonra telekom ve eticaret sektörlerinde iş geliştirme pozisyonlarında çalıştı. Şu anda bankacılık sektöründe çalışıyor.

Foursquare iOS 7’den esinlendiği yeni ana sayfası ile karşımızda” üzerine 3 yorumlar

  1. Yeni anasayfada; “İstanbul’da neler oluyor? Yakında(j)ileri
    keşfedelim” oradaki J hatasını umarım çevirmen arkadaşa siz de
    iletirsiniz :)

  2. merhaba ben foursquare şifremi unuttum. Şifremi sıfırlamak için epostamı gitrdim fakat mail defalarca uğraşmama rağmen hala hesabıma gelmedi ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.