İsmail Hakkı Polat ile yeni medya üzerine

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ile yeni medyadaki kullanıcı davranışları ve lokasyon bazlı uygulamalar üzerine harika bir sohbet gerçekleştirdik.

Yeni medya ve dijital kullanıcı kitlesini ne şekilde tanımlayabiliriz?

Yeni medyanın üç temel özelliği var: Etkileşim, Dijitallik, Zaman&Mekan Sınırsızlığı. Kullanıcılar “Dijitallik” özelliğini kullanarak kendilerine 1’ler ve 0’lardan farklı farklı kimliklerden oluşan bir dünya yaratıyorlar. Bu dünya içerisinde de “Etkileşmeye” başlıyorlar. Bu dünyanın “Zaman ve Mekan”dan bağımsız olarak bizleri aşan bir yapısı var. Dolayısıyla giderek daha mobilize olan, mobilizasyon üzerinden fiziksel ve siber ortam ile bağ kuran bir nesil ile karşı karşıyayız. Diğer bir deyişle “Siber Yerliler”. 90’larda burayı ilk keşfedenleri dijital göçmenler olarak tanımlayabiliriz. Onlardan bir sonraki kuşak ise, bu dünya içerisine doğan bu dünyanın tüm kurallarını bilen bir kuşağı temsil ediyorlar. Bu noktada yeni medya da kitlesel ve bireysel etkileşimleri birleştiren bir mecra hatta, siber ortamın kendisi haline gelmeye başlıyor.

Peki, bu kitlenin lokasyon bazlı uygulamalara bakış açısı ne şekilde?

Yeni medyada kişilerin lokasyonu, mobilizasyonu çok önemli. Bu ortamda bir statü göstergesi haline geliyor. Statünün belirlenme olgusu da kişileri daha fazla şey paylaşmaya itiyor. Eskiden insanlar fiziksel ortamlarda bir araya gelip sosyalleşirken birbirlerinin fiziksel özelliklerinden, konuşmalarından, mimik ve jestlerinden, hitabetinden etkilenir ona göre sosyalleşirlerdi. Siber dünyada ise, daha idealize edilmiş avatarlar, şık çekilmiş fotoğraflar, sterilize edilmiş özellikler ortaya çıkıyor.

Kişilerin fiziksel ortamda karşılaşabileceği kişi sayısı sınırlı. Ancak oraya check-in yaptığında kendi çevresine orada olduğunu belirtiyor. Sosyolojik açıdan insanların statü ihtiyacını karşılayan ve aynı zamanda belirleyen bir araç olarak bakılıyor lokasyon bazlı uygulamalara.

Foursquare insanların başka hangi ihtiyaçlarını karşılıyor?

Mekanlarda bırakılan görüşler çok önemli. Ben bir mekana gittiğim zaman ilk önce bırakılan görüşleri okuyorum. Daha da önemlisi bir arkadaşımın bıraktığı görüşlere erişebiliyor olmam. Örneğin şu anda Kadir Has Üniversitesi’ndeyim, akşam Beyoğlu’nda kebap yiyebileceğim yerleri araştırmak istiyorum yani ben lokal, sosyal bir arama yapacağım ve bunu da mobilize edeceğim. Bu konseptin adı SOLOMO (Social-Local-Mobil). Kebap konusunda damak zevkine güvendiğim bir arkadaşım Beyoğlu’ndaki bir kebapçıyı tavsiye ediyorsa orayı tercih ediyorum.

İsmail Hakkı PolatMarkaların Foursquare kullanımı sizce nasıl olmalı?

Bizde eski bir deyim vardır, “Şikayetlerinizi bize, memnuniyetlerinizi dostlarınıza iletmeniz rica olunur” diye. Mekanlar açısından görüş ve önerilerin takip edilmesi çok önemli. Böylece müşteri geri dönüşlerini kontrol ederek kendi içerlerinde düzenlemeye gidebilirler. Aslında Foursquare, özellikle fiziksel mekanların müşterileri ile iletişime geçmesi açısından büyük fırsat. Special’ları iyi kurgulayarak müşterileri ile ilişki kurabilirler. Öte yandan Foursquare’in temel özelliği olan Gamification (Oyunlaştırma) da göz ardı edilmemeli. Markalar statik durumlarını Foursquare’in dinamik kurgusuna ayak uyduramayacaklarını düşünüyorlarsa bu mecrada yer almamalılar.

Son olarak, sizce Foursquare’i farklı kılan ne?

Foursquare’in geçmişine bakarsak Dennis Crowley ilk başta Dodgeball projesini yapıp Google’a götürüp Google’ın kurumsal ortamında çalışamayacağını anlıyor ve öfkeli bir basın açıklaması ile ayrılıyor. Sonradan yol ikiye ayrılıyor Google, Latitude’u çıkartıyor Crowley ise Foursquare’i. Crowley’in yarattığı ürün çok sosyal bir ürün iken Latitude ise bir mühendislik harikasıydı. Sonuç ne oldu? Google geçtiğimiz ay itibariyle Latitude’u kapattı. İnsanlar orada bir mühendislik harikası görmek yerine, doğru ya da yanlış orada kendi içeriklerini görmek, eğlenmek ve bundan keyif almak istiyorlar.  Foursquare de kullanıcının faydalarını ön planda tutan bir uygulama olduğu için diğerlerinden farklı.

İnci Damla Güneşliler

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema & TV bölümünden mezun olduktan sonra Sosyal Medya ile tanışan hayata aşık, aktif hatun kişi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.