Yepyeni bir Foursquare deneyimine hazır olun!

Foursquare, iki gün önce sınırlı sayıda Android kullanıcısının kullanımına açtığı yeni özelliğiyle kullanıcı deneyimini bir üst basamağa daha taşımayı hedefliyor. Genel olarak Foursquare’in kullanım amacını iki ana grupta toplayabiliriz, bunlardan birisi, çoğumuz için artık bir alışkanlık haline gelmiş olan, check-in yaparak arkadaşlarınızla gittiğiniz yerleri paylaşmak ve onların nerelere gittiğini görmek, diğeri ise “Keşfet” özelliği ile bulunduğumuz ya da belki de ilk defa gittiğimiz bir yerde “ne yenir”, “ne yapılır”, “nerelere gidilir” gibi soruların cevabına arama ekranına yazacağınız birkaç kelime ulaşmak.

Hayata geçirilen yeni özellik, uygulamanın “Keşfet” bölümü ile alakalı, ama durum bu defa biraz daha farklı. Foursquare, size birşeyler aramıyorken bile, belki de hiç bilmediğiniz bir yer hakkında push bildirimler ile tavsiyeler sunmayı hedefliyor. Sitemizi yakından takip edenler ve uygulamayı kurcalamayı sevenler iki yıl önce yayınlanan Radar özelliğini hatırlayacaklardır, Radar size sadece listelere kaydettiğiniz yerlerin yakınında olduğunuzu hatırlatan bir özellikti. Bugüne kadar yapılmış olan 4 milyarın üzerinde check-in’den, mekanlara bırakılmış olan 32 milyondan fazla tavsiyeden aldığı güç ve geçen iki yılda yapılan geliştirmelerle, Foursquare artık etrafınızdaki mekanları daha iyi tanıyor ve uygulamayı açmaya bile gerek kalmadan proaktif bir şekilde size tavsiyeler sunabilecek bir konumda yer alıyor.

Gelelim bu özelliğin nasıl çalıştığına; diyelim ki akşam yemeği için bir yere gittiniz, Foursquare size menüde yer alan ve kaçırmamanız gereken yemekler hakkında bildirimde bulunabilecek. Veya yeni gittiğiniz bir şehirde arkadaşlarınız sevdiği birkaç yeri uygulamayı açmaya bile gerek kalmadan push bildirimlerle öğrenebileceksiniz.

Herkesin merak edeceği pil tüketimi konusunda ise Foursquare’in yaptığı testlere göre; saatte %0.7, ya da gün içi toplam tüketim için 20 dakikalık Angry Birds oynamaya eşdeğer düzeyde bir tüketim söz konusu.

Bu özellik yazımızın başında da belirttiğimiz gibi şu anda sınırlı sayıda Android kullanıcısının kullanımına açılmış durumda, ilerleyen aylarda tüm Android kullanıcıları ve sonrasında ise iOS kullanıcı bu özellikten faydalanabilecekler.

Mete Sadioglu

İnşaat mühendisi, teknoloji delisi ve sosyal medya ilgilisi. Son zamanlarda pek fazla vakit ayıramasa da fotoğraf çekmeyi sever. Aynı zamanda Foursquare'de SU3 kullanıcı yetkisine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.