Foursquare’de reklam oluşturma rehberi

Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta sonu “Foursquare reklamları Türkiye’de kullanıma açıldı” başlıklı yazımızı yayınlayarak, Türkiye’de sınırlı sayıda kullanıcı üzerinden kullanıma açıldığını duyurmuştuk. Foursquare reklam seçenekleri, aslında çok uzak olmadığımız Google reklamları ile benzerlik gösteriyor ama reklam için ayırdığınız bütçe, müşterileriniz işletmenizi ziyaret ettiği zaman hesabınızdan düşüyor. Bu sayede sadece kazandığınız reel ziyaretçiler için reklam ücreti ödemiş oluyorsunuz ki bu Foursquare reklamlarını farklı yapan en büyük özelliklerden sadece bir tanesi.

Öğrendiğimiz kadarıyla Foursquare reklamlarına ilgi oldukça yoğunmuş. Bu yüzden şu andaki test kullanıcılarının ve ileride herkesin faydalanabileceği bir rehber hazırladık. Umuyoruz ki sizler için de faydalı olur.

Foursquare Reklamları Nedir?

Foursquare reklamları mobil uygulama üzerinden yeni reel müşteriler kazanmanız için oluşturabileceğiniz reklamlardır.

Reklam gösteriminde iki kriter vardır. Bunlardan biri işletmenizin yakınında bulunan kişiler, diğeri ise işletmenizin kategorisine (hizmetlerine) yakın yerleri tercih eden kişilerdir.

Örneğin, Türk yemekleri üzerine bir işletmeniz var ise potansiyel müşteriniz Türk yemekleri yapan yerleri ziyaret ediyor ama hiç işletmenizi ziyaret etmediyse reklamınızın görüntüleneceği kişidir.

Bu kriterler kişilerin daha önce yaptığı check-in’ler doğrultusunda hesaplanıyor.

Reklamlarım Nerede Görüntüleniyor?

Reklamlarınız arama ekranında ve işletmenize yakın türde yerlere Check-in yapanların ana ekranında görüntülenir. Reklamlarınız daha önce sizi ziyaret etmiş müşterilerinize kesinlikle görüntülenmemektedir.

Ücretlendirme

Reklamlarınız yeni müşterilerinize uygulama üzerinde görüntülendikten sonra 3 gün içerisinde işletmenizi ziyaret ettiği takdirde ücretlendirilirsiniz. Bu ücretlendirme aslında sizin belirlediğiniz kişi başı ücretlendirme yerine kalite puanında 2. sıradaki reklam verenin belirlediği ücret üzerinden hesaplanır.

Ücretlendirmenin Hesaplanması

İşletmenize yakın yerlerdeki potansiyel müşterilerinize reklamlarınız gösterilirken reklamlarınızı başarı oranı ve kalite puanı baz alınmaktadır.

Örnek, A İşletmesi kişi başına 2$ ücret belirlemiş olsun ve reklamını görüntüleyenlerden %25’i işletmesini ziyaret etsin. B işletmesi 1,5$ ve reklamı görüntülenenlerden %50’si ziyaret etmiş olsun.

A işletmesinin kalite puanı (2$x%25) 0.50. B işletmesinin kalite puanı (1,5$x%50) 0.75. B işletmesi kişi başı ödemesi düşük olduğu halde başarı oranı düşük olduğundan B işletmesinin kalite puanı olarak daha yüksektir.

B işletmesi 2. İşletme olan işletmenin skoru üzerinden ücretlendirilecektir. Bu durumda B işletmesi 2. sıradaki A işletmesinin kalite puanından dolayı 1$ ödeyecektir. (1$x%50=0.50)

Buradaki en önemli nokta başarılı reklam metinleri oluşturmak.

Aylık Ödemeler

Aylık ödemeler sizin yüklediğiniz miktar dışında ekstra ücretlendirilmiyor. Ay içerisinde limitinizin azalması halinde Foursquare tarafından uyarı gelecektir.

Limitiniz bittiğinde reklamlarınız durdurulur ve ay içerisinde istediğiniz gibi limit ekleyebilir veya reklamlarınız durdurabilirsiniz.

Limitler

Limit minimum 50$’dır. Üst limit ise tamamen size bağlıdır.

Ay Sonunda Kalan Miktar

Ay içerisinde sadece işletmenizi ziyaret eden yeni müşterileriniz için ödeme yaptığınızdan ay sonunda kalan miktar sonraki aya aktarılır.

Reklam Metinleri Oluşturma

Bir metin yazarı olmasanız bile Foursquare üzerinde kolayca etkili reklam hazırlayabilirsiniz. Bunun için reklam metniniz seçerken, hakkınızda yazılmış blogları araştırabilir, en çok beğenilen tavsiyeyi seçebilir veya kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz.

1- Popüler  veya yeni çıkan ürünlerinizden bahsedin: İşletmenize özel ürünü ön plana çıkartabilirsiniz.

2- Kampanyalarınız: Oluşturduğunuz kampanyalardan bahsedilirsiniz.

3- Etkinlikler: Yakın zamanda (3 gün içerisinde) gerçekleşecek etkinliklerinizden  de bahsedebilirsiniz. Unutmamanız gereken konu yakın zamandaki etkinlikleri için verdiğiniz reklamlar sayesinde geri dönüşler ve yeni müşterileriniz takip edebilecek olmanız, müşteri profilinizi tanımlamanıza, sonraki kampanya ve reklamlarda yardımcı olacaktır. Aksi halde reklam vermenizin bir anlamı yoktur.

Reklamlarımı Neden Göremiyorum?

Bunun birkaç nedeni olabilir;

• Reklamlarınız durdurulmuş olabilir,
• Kredi kartı bilgilerinizi güncellemeniz gerekiyor olabilir,
• Aylık bütçeniz bitmiş olabilir,
• Kişi başı gösterim minimum teklifiniz yeterli olmayabilir.

Bu nedenler dışındaki konular için Foursquare’in destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Tolga Eğilmezel

Yaşına yetişemeyen adam & SU3 @Foursquare.

Foursquare’de reklam oluşturma rehberi” üzerine 7 yorumlar

 1. Merhaba,

  Öncelikle, reklam oluşturma rehberindeki bilgiler için teşekkür ederim.

  Sorum şu ki:

  Birden fazla aktif şubesi olan bir işletme için izleyeceğim yol nasıl olabilir?

  Şuna alternatif bir öneriniz olabilir mi: Her şubenin foursquare “mekan”ı için “mekan sahiplenmek” ardından her şube için ayrı ayrı reklam oluşturmak?

  İlginize teşekkürler!

 2. Merhaba,
  Foursquare reklam modelinde bir alan değil de sadece bir mekanı hedefleyerek, o mekanda check-in yapan kişilere reklamımı gösterme şansım var mı?
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 3. Merhabalar,

  Foursquare üzerinden bir işletme için aylık 50$ bütçe belirledim. Harcanan bütçe 21$ olarak görünüyor fakat kalan bütçe 0$ görünüyor. Bu sistem nasıl işliyor tam anlamadım açıkçası. Şu an benim belirlediğim 29$’lık bütçe tam olarak nerede? Onu nasıl kullanabilirim?

 4. Merhabalar
  Swarmda gittigimiz mekanda anlik bildirim geliyor. Burada misin checkin yapmak ister misin gibi bunu nasil yapabiliriz

  1. Merhaba, bu özellik kullanıcılara bağlı olarak düzenlenebilen bir seçenek değildir. Foursquare ve Swarm uygulamaları kendi algoritmaları çerçevesinde bu özelliği bazı mekanlarda uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.