Zincir markalar için Foursquare yönetimi

Foursquare her geçen gün daha da büyük bir hızla artan kullanımı ile tüketicinin olduğu kadar markaların da dikkatini çekiyor.  Özellikle yerel işletmelerin birtakım kampanyalar ve sadakat uygulamaları ile hızlı aksiyon alabildikleri, müşterilerinin düşüncelerini, beğeni ve şikayetlerini açıkça görebildikleri Foursquare, büyük markalar için de birçok alternatif çalışma sunuyor.

Marka sayfaları bu özelliklerden ilki olarak sayılabilir. Özellikle fiziksel bir alanı olmayan markaların oluşturdukları marka sayfaları sayesinde tüketicileri ile etkileşim içinde kalmaları, bu sayfalar üzerinden iletişim çalışmalarını yürütmeleri mümkün.  Markaların yönetimsel avantajlarından biri ise bu yazının asıl konusu olan zincir markaların yönetimi ile ilgili. Türkiye genelinde birden fazla şubesi olan bir markayı yönettiğinizi düşünün. Her bir mekanı teker teker sahiplenip yönetmek yerine web sitesinde bulunan form aracılığı ile iletişime geçerek toplu halde tüm mekanların yönetimini devralabilirsiniz.

Burada ilk etapta sizden istenen markanız için bir marka sayfası açmanız olacaktır. Daha sonra bu marka ile ilişkili tüm mekanlar toplu halde bu sayfa altında yönetilebilecektir. Marka sayfanızı oluşturmak buraya tıklayabilirsiniz.

Markanız için  sayfa oluşturdunuz, tüm mekanları eklediniz ve yönetmeye başladınız. Daha sonra herhangi bir sebeple (isim değişikliği vb.) bu mekanı marka sayfanızdan ayırmak, bir diğer deyişle zincir yönetiminin dışında tutmak isterseniz de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, yönetici izinlerine sahip olduğunuz mekanın düzenleme sayfasına girerek “Bu mekanı zincir marka yönetiminden ayır” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde bu mekanın marka sayfası ile bir bağlantısı kalmayacaktır. Aynı yerden bir mekanı bir zincir markaya dahil edebilir ya da yanlışlıkla kaldırdığınız bir mekanı “geri al” seçeneğini işaretleyerek zincire dahil edebilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken, bu şekilde bir mekan zincir marka sayfasından ayrılırsa bu sayfanın daha önce oluşturduğu kampanyalar, bu sayfa yönetimince yapılan duyuru, bildirim vb. çalışmalar artık bu mekan tarafından ulaşılamaz olur. Bu nedenle kaldırmadan önce dikkatli olmak gerekecektir.

Mümin Erakbaş

Nöromedya Dijital Pazarlama çatısı altında danışmanlık faaliyetlerini sürdürmekte, ayrıca uzmanlık alanı olan sosyal medya, dijital pazarlama gibi konularda eğitimler vermektedir.

Zincir markalar için Foursquare yönetimi” üzerine 9 yorumlar

 1. Marka sayfamı oluşturdum ve markamı sahiplendim. Şimdi oluşturduğum diğer mekanlarımı da ekleyip yönetimini gerçekleştirmek istiyorum. Ancak diğer mekanlarımı sahiplenmedim.Ayrıca yönetici sayfamda zincire ekle ya da zincirden kaldır gibi herhangi bir link mevcut değil. Ne yapmam nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

 2. Merhaba, bir firma adına brand page yarattım fakat otomatik olarak sayfanın yöneticisi oldum. Yöneticilikten nasıl çıkabilirim ? Ne yapmam gerekiyor ?

  1. Merhaba, farklı bir kişiyi yönetici olarak atadıktan sonra yöneticilikten çıkabilirsiniz ya da atadığınız kişi sizi çıkarabilir.

 3. Merhaba, Swarm üzerinden birkaç şubeli işletmemizi sahiplenmek ve müşterilerin check-in sayılarına göre puanlama yapmak istiyoruz. bunu gerçekleştirmemiz mümkün mü?

  1. Merhaba, işletmelerinizi sahiplendikten sonra yönetim panelinden istatistikleri takip edebilirsiniz. Puanlamadan tam olarak ne kastetiğinizi anlayamadık.

   1. örneğin bir müşterinin kaç kere check in yaptığına göre 10’ar puan verip 100 puana ulaştığında indirim vermeyi planlıyoruz, bu olabilir mi?

 4. Merhaba,
  Hesaplarını yönettiğim markanın 3 tane farklı şubesi var, her şubenin de kendine ait Foursquare hesapları var. Bir tanesinde yöneticiyim; ancak diğer iki şubeyi de zincir olarak sahiplenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla. İyi çalışmalar.

 5. Günlerdir uğraşıyorum fakat bir türlü bulamadım. Sitenin altını üstüne getirdim youtubede aramadığım video kalmadı. İKİNCİ ŞUBEYİ NASIL EKLİYORUZ. Bunu neden bu kadar imkansız yaptınız. Nerede bu linkler bağlantılar. 1 tane ekledim ikinciyi ekleyebileceğim bir yer yok 20 $ ödedim gerekirse bir 20$ daha öderim ama ödeyeceğim yer yok. Seçenek yok. İkinci şube nasıl ekleniyor allahını seven yazsın şuraya ya. Bir site bu kadarmı zor olur. Ayrıca facebook sayfalarını görüyor ama bağlanmıyor hata veriyor. Olay nedir. Neden bu kadar zor olmak zorundasınız.Ulaşabileceğim destek alabileceğim bir tane numara yok. Yardım edecek kimse varmıdır buralarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.