Şimdi birçok işletmenin fiyat listesi ve menüsü Foursquare’de!

Foursquare, 2012 yılının Ocak ayında SinglePlatform ile yaptığı anlaşmayla restoranların menülerine Foursquare üzerinden ulaşılabilmesini sağlamıştı. Şimdi ise bu alanda hizmet veren Locu ile bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma sayesinde daha çok firmanın menüleri kullanıcılarla buluşturulacak.

Locu ile yapılan anlaşmanın başka boyutları da var. Locu, SinglePlatform’un aksine yalnızca restoranlar için hizmet veren bir firma değil. Spor salonlarından kuru temizlemecilere bir çok farklı dalda hizmet veren kuruluşun fiyatlandırmasını sağlamaktalar. Zaten Foursquare de kendi altyapılarını gelecekte yalnızca restoranların değil diğer mekan türlerinin de fiyatlarını göstermelerine olanak verecek biçimde hazırladıklarını belirtiyor.

Bu platformlar sayesinde menüsünü sisteme yükleyen restoranlarda menüye ulaşmak için web üzerinden “Menüyü gör” bağlantısını takip etmeniz, mobil uygulamalarda ise “Menü” butonuna dokunmanız yeterli. Menü size kategorilendirilmiş bir biçimde ulaşıyor ve daha restorana ulaşmadan ne kadar ödeyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Her ne kadar ülkemizde menülerini Foursquare üzerinden sunan bir işletme mevcut olmasa da bu gelişmeler ışığında birkaç restoranın menülerini Foursquare üzerinden paylaşarak ülkemizde öncü olacaklarını, bunun da diğer firmalara örnek olarak menülere Foursquare üzerinden ulaşmanın ülkemizde bir alışkanlık haline ulaşacağını umuyoruz.

BlurredSeeMenu1

Ayrıca daha birkaç gün önce duyurduğumuz keşfet kısmına ücretlendirmeye göre filtreleme özelliği eklenmesi ile fiyat aralığına göre mekan keşfetmemiz sağlanmıştı ve çarşamba günü Android ve iOS’a gelen güncellemeyle güncellemeyle de bu özellik mobil uygulamalarda da erişebilir olmuştu. Ancak o zaman sadece SinglePlatform için yapılmış gibi gözüken bu güncellemelerin asıl önemi de bu anlaşmayla birlikte ortaya çıkmış oldu.

Sonuç olarak, Foursquare bu hamlesiyle mekanları kullanıcılara yaklaştırmak adına önemli bir adım daha atmış oldu. Restoranların dışındaki işletmeler de menülerini ekleyebilir hale geldikten sonra sadece mekanlara değil, mekanların sundukları hizmetleri ve bu hizmetlerin fiyatlarına da erişebilir hale geleceğiz.

Onur Kayabaşı

Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi, Android geliştiricisi, teknoloji aşığı. Foursquare'de SU2.

Şimdi birçok işletmenin fiyat listesi ve menüsü Foursquare’de!” üzerine 8 yorumlar

  1. birçok mekana düzenleme gönderdim. halen eskisi gibi duruyorlar. kategorileri yanlış ( erzurumda birçok mekan kategorisi yanlış) ve birden fazla eklenmiş yer çok. yardımcı olun

  2. merhaba, bu sistemi calıstıgım bir marka icin uygulamak istiyorum ( restaurant ) locu nun sitesini inceledim, facebook, twitter ve diger birkac sosyal ag ıcın bir bedel istiyor fakat foursquare icin ucretsiz oldugunu gordum yanlız lokasyon la ilgili bir takım problemler varsanırım. calıstıgım mekanın adını arattıgımda bulamıyor. Bununla ilgili bilginiz varmı oncelikle ? bu sistemi uygulayan bir yerli marka var mı ? yardımcı olursanız sevinirim..

    1. Merhaba, bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de bunu uygulayan bir restoran bulunmuyor, en azından biz karşılaşmadık. Mekanın bulunamaması konusunda Locu ile iletişime geçerseniz size yardımcı olacaklardır.

  3. locu menü olayından sizin sayenizde haberim oldu işletmem için kullanmaya karar verdim ve menümüzü hazırlayarak 299$ ödeyerek locu ya yükledik ve promote ettik fakat maalesef ne ücretli olan facebook vs gibi nede ücretsiz foursquare gibi diğer mecralar da menümüz yüklenmedi, halen bi çözüm arıyorum yardımcı olursanız sevinirim yoksa gittimi 299$ ? :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.