Check-in istatistikleri Gnip ortaklığıyla paylaşıma açıldı!

Geçtiğimiz hafta Foursquare yeni bir ortaklığa daha imza atarak, check-in’lerin istatistiklerine anonim olarak Gnip üzerinde erişilebileceği haberini duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte reklamdan emlak sektörüne kadar birçok kişinin merakla beklediği istatistiklere erişim olanağı sağlamış oldu.

Foursquare üzerinden yapılan check-inler sayesinde bir şehrin alışkanlıklarına ulaşabileceklerini belirten Foursquare, örnek olarak New York’ta yaşayanların hava sıcaklığı 15 derece olduğu günlerde dondurmacılara daha çok check-in yaptıklarını ve bu şekilde şehrin trend’lerini inceleme imkanı olduğunu söyledi.

Foursquare’in veri uzmanı Blake Shaw ise; “Bu verileri şehirler için bir nevi mikroskobik incelemesi” olduğunu belirtti.

Twitter, Tumblr ve Disqus gibi markalarla da iş ortaklığı olan Gnip üzerinden kullanılan API ile lokasyon, zaman ve cinsiyet verilerine gerçek zamanlı olarak erişim imkanı sunuluyor.

Foursquare, “35 milyon kayıtlı kullanıcı, toplam 4 milyar check-in ve günlük 75 milyon API üzerinden işlem yapıldığını, Foursquare üzerindeki verilerin, gerçek dünyadaki konumların internet üzerindeki katmanı olduğunu, insanları birbirleriyle ve mekanlarla biraraya getirdiğini” söyledi.

Bu gelişmeyle birlikte API kullanıcıları, bu verilere erişim imkanından dolayı heyecanlı olduğunu söyleyebilirim. Foursquare geçen sene sadece Amerika üzerinde başlatığı promosyon reklamlardan sonra bu sene aldığı 41 milyon dolarlık yatırım sonrasında,  Foursquare verileri üzerinden para kazanmaya başlayacak gibi görünüyor.

Tolga Eğilmezel

Yaşına yetişemeyen adam & SU3 @Foursquare.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.