Güçlenen Keşfet arama özelliği ile mekanlara ulaşmak şimdi daha da kolay!

Foursquare kullanıcılarının yaptığı milyarlarca check-in ile her gün güçlenmeye devam eden “Keşfet (Explore)” özelliği sayesinde Foursquare kullanıcılara akıllı mekan önerileri yapmaya devam ediyor. Birçok kullanıcı Foursquare önerilerine dayanarak daha önce gitmediği ve bilgi sahibi olmadığı yerlerde keşfet özelliği ile aktif olarak gezilerine tat katmaya devam ediyor.

 Dün yayınlanan güncelleme ile Foursquare keşfet bölümüne bazı yenilikler ekledi. Bu yenilik ile artık kullanıcılar fiyat politikasına göre ve mekanın şu an açık olup olmadığı bilgisi üzerinden aramalarını filtreleyebilecekler. Fiyatlandırma bölümü şuan Turkiye’de aktif olmadığından Türkiye’de bu sorgular icin herhangi bir mekan önerisi alamıyorsunuz. Fakat ‘Open Now’ özelliği ile gelen şu an açık mekanları arama özelliği ülkemizde aktif durumda. Bir örnek arama ile sonuçlarımızı görselleştirelim; Örneğin şu an açık olan ve daha önce bulunmadığım Starbucks mekanlarını bulmak istiyorum. Keşfet bölümüne girdikten sonra arama bölümüne Starbucks yazıyorum ve aşağıdaki filtre seçeneklerinden “Ziyaret Edilmeyen” ve “Open Now” filtrelerini aktif hale getiriyorum ve Foursquare arama motoru bana bu kriterlere uygun mekanları bularak listeliyor. Ayrıca daha önce hangi arkadaşlarınızın burayı ziyaret ettiğini de bu sorgu sonucu görebilirsiniz.

foursquare-new-explore-search

Arama için ister şu anki konumunuzu kullanabilir, isterseniz arama bölümüne istediğiniz bir yerin adını yazabilirsiniz. Özet olarak tüm filtreleme özelliklerini sıralayacak olursak:

1) Kampanyalar: Bu filtre sayesinde sadece kampanya (special) içeren mekanlarin sonuç olarak gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

2) Ziyaret Edilmeyen/Ziyaret Edilen: Aranacak mekanları sizin ziyaret ettikleriniz arasından seçmenizi ya da hiç ziyaret etmediğiniz yeni mekanları keşfetmenizi sağlayacak bir filtre.

3) Arkadaşlar: Sadece listenizdeki arkadaşlarınızın bulunduğu mekanları aramanızı sağlıyor.

4) Fiyat: Fiyat aralığına göre ($|$$|$$$|$$$$) aramanızı filtrelemeyi sağlıyor (Fakat şu an Türkiye için aktif değil).

5) Open Now: Şu an açık olan mekanları filtrelemenizi sağlıyor.

6) Kaydedildi: Bu filtre sayesinde de kriterlerinize uyan ve listeleriniz arasinda kayıtlı olan mekanları sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca mekan adı yazmadan da arama bölümüne tıklayarak, yukarıdaki ikinci görselde olduğu gibi bu seçeneklerlerle aramanızı yapabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Farklı kategorilerde mekan önerileri almanızın yanında, yeni açılan mekanları şu an popüler olan mekanları ve yakınlardaki en iyi mekanları (kullanıcı puanlarına bağlı olarak) bulabilirsiniz.

Foursquare ekibi gün geçtikçe bu filtrelere yenilerini eklemeye devam edeceklerinin haberlerini de veriyorlar. Bize de gezilerimizi sürdürmek ve Foursquare’in bize sağladığı bu yararlı özellikleri kullanmak kalıyor.

Kaan Kalkan

İTÜ'de doktora öğrencisi ve akademisyen. Konum bazlı teknolojilere olan ilgisi Foursquare ile tanışmasıyla gün be gün artan bir SU2. Açık kaynağa güvenen ve bilgi paylaşmayı seven bir bilgisayar tutkunu.

Güçlenen Keşfet arama özelliği ile mekanlara ulaşmak şimdi daha da kolay!” üzerine 5 yorumlar

  1. Cep telefonumun foursquare uygulaması ve gerekse web sitesinden hergün check-in yapmama rağmen ve herkesten en fazla ben check-in olmama rağmen o yerde mayor olamıyorum… acaba neyde yanlış yapıyorum ???

    1. Merhaba, web üzerinden yaptığınız check-in’ler mayor’luk için sayılmıyor. Mayor olmak için son 60 günde yapılan check-in’lere bakılıyor, ve her gün için yaptığınız check-in’lerden sadece bir tanesi hesaba katılıyor. Ayrıca profil fotoğrafınız yoksa da mayor olamıyorsunuz.

      1. Teşekkür ederim bunu dikkate alacağım. Fakat arkadaşım android işletim sistemli blackberry telefonunda checkin yaptığında “… şu kadar daha check in yaparsanız burada mayor olabilirsiniz” yazıyorken ben iphone 5 imde yaptığımda böyle bir bildirim alamıyorum. Bu konu hakkında bir bilgi alabilir miyim ?

        1. Merhaba, aynı özellik uygulamanın önceki versiyonlarında iPhone için de vardı ancak mevcut sürümde yer almıyor, daha sonraki güncellemelerde diğer işletim sistemlerine ait versiyonlarda da yer almayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.