Foursquare’de markanız ve mekanınız nasıl yönetilmeli?

Türkiye’de kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan Foursquare’in markalar tarafından da yoğun talep gördüğü aşikar. Peki, “Foursquare mecrasında da yer alalım” talebi gerçekten orada olmak anlamına mı geliyor? Hayır :)

Son dönemlerde Foursquare’in 33 Milyon’un üzerinde kullanıcısı olduğunu açıklayan ve en çok kullanan ülkeler arasında Türkiye’nin 3. sırada olduğunu bir röportajımızda paylaşmıştık.

Foursquare’in lokasyon bazlı bir arama motoru olduğunu göz önünde bulundurarak soralım; Foursquare’de markanızı nasıl yönetilmeli?

1. Mekanınız Listelenmiş mi?

Foursquare.com’a ya da mobil cihazınızdaki Foursquare uygulamasının arama bölümüne markanızın adını yazın. Çıkan sonuçlardaki bilgileri kontrol edin. Aynı yerde birden fazla listeleme, mekanın ismi, adres bilgileri, kategorilendirmesi gibi bilgilerde hata olduğunu düşünüyorsanız, ‘Mekanlar > Raporla’ linkinden hata bildirimini bize iletebilirsiniz.

2. Mekanınızı Sahiplenin

Markanıza ait olan mekanları sahiplendikten sonra Foursquare’deki marka yönetimine başlayabilirsiniz. Mekan sahiplenmek için detaylı bilgiyi ‘Yeni sahiplenme sistemi ile mekanınızı hızlıca sahiplenebilirsiniz’ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

3. Müşterilerinize “Check-in” Yapmalarını Önerin

Foursquare’in temelinde yatan check-in’lerin viral etkisi asla gözden kaçırılmamalı. Özellikle son dönemlerde gelen puan sistemi ile toplam check-in sayıları daha da önem kazandı. Mekanınıza onları check-in yapmaya yönlendirecek hatırlatmalar ekleyebilirsiniz.

4. Kampanyalar Oluşturun

Foursquare kampanyaları müşterileriniz ile doğrudan iletişime geçebilmenin en rahat yollarından birisi. Ayrıca kampanyalar konusunda yaratıcılığınızı zorlamanızı tavsiye ediyoruz. Yaratıcı kampanyalar ile mekanınızdaki enerjiyi artırabilir ve müşterileriniz ile birebir iletişime geçebilirsiniz. Kampanya çeşitleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Mekanınız Hakkında Tavsiyeler Yazın

Tavsiyeler bölümü kullanıcı bazlı yapısı olan Foursquare’in en önem verdiği bölümlerden birisi. Sizler de mekan sahipleri olarak müşterilerinize tüyolar verebilirsiniz. Ayrıca, puan sisteminde tavsiyeler de oldukça önemli. Müşterilerinizi yorum yazmaya yöneltin. Milwaukee’de bir hamburgerci mekanına tavsiye bırakanlara kurabiye ikram ederek 300’den fazla yorum toplamış. Daha fazla detaylı bilgi için ‘İşletme sahipleri için kullanıcı tavsiyelerinin önemi’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Duyuru ve Tavsiyeleri Birbirine Karıştırmayın

Foursquare’in duyuru özelliği sayesinde zincir mağazalar ya da küçük işletmeler, yakınlarda bulunan sadık müşterilerine  normal fırsat kampanyaları dışında da anlık güncelleme ve fırsatlar sunabiliyor. Bu güncellemeler bir mesaj, resim ya da özel bir kampanyanın birleşimi olarak sağlanabiliyor. Geçici kampanyalarınızı takipçilerinizle tavsiye ekleyerek değil duyurular yaparak bilgilendirin. Detaylı bilgi için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

7. Mekanınıza Fotoğraflar Ekleyin

Fotoğrafların sosyal medyadaki önemi malum. Ancak özellikle Foursquare’i kullanırken fotoğrafların üzerinde çok durulması gerekiyor. Mekanınızın fotoğrafları özellikle ilk müşteriler için eleyici unsur oluşturuyor. Fotoğrafların puan sistemine de etkisi fazla.

İnci Damla Güneşliler

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema & TV bölümünden mezun olduktan sonra Sosyal Medya ile tanışan hayata aşık, aktif hatun kişi.

Foursquare’de markanız ve mekanınız nasıl yönetilmeli?” üzerine 24 yorumlar

 1. Baslik marka yonetimi seklinde atilmis ama marka yonetimi ile ilgili tek kelime yok. Bu tavsiyelerin tamami mekan yonetimi kapsamina giriyor :)

 2. Merhaba, uyarınız için teşekkürler. İçerik olarak 5-6-7 maddeler marka sayfalarıyla da bağlantılı. Yazının başlığını da ‘Foursquare’de markanız ve mekanınız nasıl yönetilmeli?’ olarak güncelledik. Teşekkürler

 3. Biz mekanimizi sahiplendik ancak subelerimizi ekleyemiyoruz 2 kez iletisim formunu doldurdun ama cevap alamadim maalesef..yardimci olabilir misiniz ?

 4. merhaba ben website olarak verdiğim yeri business olarak yönetiyordum. üyeliği iptal ettiler ! ne yapmam lazım! ben belediye personeliyim.
  eğer iptal kalıcı ise para iadesi için ne yapmalıyım
  saygılarımla

 5. Merhabalar mersin pi konutlarında oturuyorum boşta olduğu için sahiplenmek istedim kredi kartı dahil tüm işlemleri başarıyla gerçekleştirdim fakat sistem sorun oluştu 1 hafta sonra dedi kredi kartında ödeme alınamadı nasıl sahiplenecem hatayı görecem

  Sahiplen Pi Konutları

  Anlaşılan bir sorun oluştu

  İşletmeni doğrularken sorunla karşılaştık.
  Daha fazla yardım için lütfen support.foursquare.com adresini ziyaret et.
  Kredi kartından ücret alınmadı.

  bu mesaj geldi fakat cevabı bulamadım

 6. merhaba işletme oluşturdum ancak chek in yapmak için arattığımızda mekan çıkmıyor… bir yerde yanlış mı yaptım acaba… mekan esteliza güzellik

 7. Hesabımızı yönetemiyoruz. Taşköy , hekimköy adı altındaki işletmelerin kapatılmasını ve yeniden bizim hesap açmamızı istiyorum. Taşköy şarap hariçdir.

 8. merhaba ben restaurant işletmecisiyim.
  sivas ve tokatta 2 şubem var. foursquare internet sayfasını kullanırken 2 mekanı zincir olarak ekledim.
  fakat isim değişikliği yüzünden zincir den cıkarmam lazım ama bulamıyorum nerden yapabilirim

  1. Merhaba, yönetim panelinde “Kaydını Yönet” linkine tıkladıktan sonra açılan sayfanın en altında “Gelişmiş Araçlar” bölümüne giderek mekanı zincirden çıkarabilmeniz gerekiyor. Eğer sonuç alamazsanız http://support.foursquare.com/requests/new adresinden Foursquare’in resmi destek merkezi ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

 9. Merhaba,

  Foursquare’de bir mekanın; bu mekan herhangi bir kampanya, indirim çıkmamış ise, başkası tarafından sahiplenip, sahiplenilmediğini nasıl anlayabiliriz?

  1. Merhaba, bunu kontrol etmek için herhangi bir arayüz bulunmuyor ancak Foursquare API’si üzerinden bir script yazılarak kontrol edilebilir.

  1. Merhaba, bu bölüm zincir mağaza yönetenlerin mağazaları birbirinden daha kolay ayırabilmesi için eklenmiş olan bir bölüm. Buraya şube adı, lokasyonu gibi bilgiler girilebilir, bu bilgi sadece mekan yönetim sayfasında görüntülenebiliyor.

 10. Merhabalar,

  İşletmemi daha önce posta yolu ile doğrulama metoduyla sahiplenmek istedim. Posta tarafıma ulaşmadı. Bunun üzerine kredi kartı ile sahiplenmek istedim. Fakat bu sefer “İşletmeni doğrularken sorunla karşılaştık.
  Daha fazla yardım için lütfen support.foursquare.com adresini ziyaret et.
  Kredi kartından ücret alınmadı.” şeklinde bir hata mesajı aldım. Doğrusu çok iyi derecede İngilizce bilmiyor olmam nedeniyle support sayfasında pek bir şey yapamadım. Yapabileceklerim konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

 11. Merhaba, Mekan sahibiyim ancak foursquare’de maalesef arama listelerinde ilk 10 sıralamasında bulunmuyorum. Bunu nasıl gerçekleşitirebilirim. Size ulaşabileceğim bir numara var mıdır? Yardımcı olmanızı rica ederim.
  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Arama listeleri kullanıcıların seçtikleri sıralamaya göre gerçekleşir eğer kullanıcı bir sıralama (ilgi,konum yakınlığı,puan) seçmediyse relevance (ilgi) sıralamasına göre sıralar. Bu sıralamadı yeriniz aldığınız check-in’ler olumlu yorumlar ve puanlar ile olur bunun yanı sıra kullanıcıların mekanınızı bir daha ziyaret etmeside ufakta olsa bir etkendir.

   Bizimle https://foursquareturkiye.com/iletisim/iletisim-konu/ üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

   İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.