Mobil uygulama tasarımında ulaşılması en zor hedef: Sadelik

Foursquare, 2009 yılında arkadaşlarınızla konumunuzu paylaşmak üzere yola çıkmış olan bir uygulamaydı. Bunu hala yapıyor olsa da artık 30 milyonun üzerindeki kullanıcının oluşturduğu veriyi arkasına alarak dijital bir rehber olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yeni özellikler mobil uygulamaların daha karmaşık hale gelmesine sebep olabiliyorken, Foursquare geçtiğimiz haftalarda yayınlanan son sürümüyle bu durumun önüne geçmiş gibi gözüküyor. Aşağıdaki görselde uygulamanın iOS versiyonun değişimi kronolojik olarak yer alıyor, ana ekranların karşılaştırıldığı bu görselde, en solda Eylül 2010’da yayınlanan 5 butonlu karmaşık tasarımdan 3 butona ve en sağda son güncelleme ile tek butona kadar inilmiş durumda.

foursquare'in gelisimi

Eklenen bir çok özelliğin içinde “Keşfet” bölümü, uygulamada ana ekranın tam ortasında ve en üst kısmında, Foursquare logosunun yerini alarak, bir anlamda Foursquare’in gitmek istediği hedefi vurgular halde. Uygulamanın son versiyonunda Foursuquare ile yapılabilecek iki şey olduğu hissi veriliyor; en alttaki check-in butonu ile konumunu paylaş ya da en üstteki “Keşfet” bölümü ile yeni yerler bul. Bunların dışında kalan özellikler takdire şayan bir biçimde uygulamanın arka planına gizlenmiş durumda. Son versiyonuyla uygulama, 2009’da çıkan ilk halinden bile daha sade görünüyor.

“Keşfet” özelliğini ön plana çıkarmak doğru bir strateji midir bilinmez ama mobil uygulama tasarımı açısından Foursqure ekibi 6.0 versiyonuyla güzel bir iş çıkarmış.

Mete Sadioglu

İnşaat mühendisi, teknoloji delisi ve sosyal medya ilgilisi. Son zamanlarda pek fazla vakit ayıramasa da fotoğraf çekmeyi sever. Aynı zamanda Foursquare'de SU3 kullanıcı yetkisine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.