Foursquare’deki serüvenlerinizi görselleştirmeye ne dersiniz?

Her gün onlarca check-in yaptığımız Foursquare ile aslında farkında olmadan kendi günlüğümüzü de oluşturmuş oluyoruz. Tüm bu check-in’leri profilimizde bulunan Tarih bölümünden görebilirsiniz. Tarih bölümündeki arama kriterleri ile geçmiş, mekan, şehir, kategori ve beraber check-in yaptığımız arkadaşımıza göre arama yapmamız mümkün.

Peki tüm bu check-in’lerin harita üzerinde görselleştirmeye ve serüvenlerinizi video formatında izlemeye ne dersiniz? İşte bu yazımızda size Foursquare geçmişinizi KML formatında kaydederek Google Earth üzerinde nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Tarih

Öncelikle bu linkleri nereden bulacağımıza bakalım:
1. https://foursquare.com/feeds/ adresine tıklıyoruz.
2. Burada KML ile gösterilen linki kopyalıyoruz ve KML olarak bilgisayarımıza indiriyoruz (Not: Bu linkleri güvenliğiniz için paylaşmamanızı öneririz).

İlk olarak hızlıca geçmişimizi Google Maps üzerinde görüntüleyelim. Bunun için kopyaladığımız linki hiçbir değişiklik yapmadan aynen Google Maps’in adres arama çubuğuna yapıştırıyoruz ve aramayı gerçekleştiriyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi hızlıca geçmiş check-in’lerimizi görselleştirmiş olduk.

İpucu: Ne kadar fazla check-in’imizi görselleştirmek istiyorsak, linkin sonuna “?value=100” değer eklememiz gerekiyor. Bu hazırladığımız örnekte son 100 check-in’imiz görselleşmiş olacak.

Peki bu geçmişi Google Earth’te açarak bir video hazırlamaya ne dersiniz? Yukarıdaki linkten indirdiğimiz KML dosyasını Google Earth’te açıyoruz. Burada geçmiş check-in’lerimizi birer nokta olarak görebilir ve ilgili mekanların Foursquare linklerine de ulaşabiliriz. Sol tarafta bulunan Yerler menüsündeki “Turu Oynat” butonuna tıkladığımızda ise tüm mekanların sırası ile bir tur olarak oynamaya başlayacağını göreceksiniz. İşte sizin Foursquare serüveniniz!

Foursquare Türkiye hesabımızın serüvenini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaan Kalkan

İTÜ'de doktora öğrencisi ve akademisyen. Konum bazlı teknolojilere olan ilgisi Foursquare ile tanışmasıyla gün be gün artan bir SU2. Açık kaynağa güvenen ve bilgi paylaşmayı seven bir bilgisayar tutkunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.