Foursquare listelerini KML formatında kaydederek çevrimdışı kullanabilirsiniz

Gün geçmiyor ki geliştiriciler Foursquare API ile hazırladıkları araçları birer birer kullanıcılara sunmasın. Daha önce API ile ilgili paylaştığımız yazılara blog’umuzdaki API kategorisinden ulaşabilirsiniz. Bu yazıda paylaşacağımız araç ise size Foursquare’de oluşturduğunuz listeleri KML (Keyhole Markup Language) formatında dışarı aktarmanızı sağlıyor. Uygulamaya bu linkten erişebilirsiniz. Böylece oluşan KML dosyasını çevrimdışı olarak Google Earth’te açarak görselleştirebilirsiniz.

Peki bu özelliği ne gibi amaçlarla kullanabilirsiniz; örneğin bir seyahat düzenleyeceksiniz ve gideceğiniz mekanları Keşfet aracılığıyla ya da başka yollarla tespit ettiniz ve listenize kaydettiniz. Bu aracı kullanarak listelerinizi KML olarak kaydettikten sonra bu mekanları internet olmasa bile Galileo gibi çevrimdışı çalışan harita uygulamalarına aktararak, gittiğiniz yerlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların oluşturduğu çok sayıdaki kullanışlı listeler ile farklı amaçlar için de bu verileri kullanmanız mümkün.

Bu yazımızda örnek olması için Foursquare Türkiye sayfasının oluşturduğu İstanbul’un İlçeleri listesini KML olarak hazırladık ve Google Earth üzerinde görselleştirdik.

İstanbul'daki İlçeler

Şimdi siz de listelerinizi Foursquare dışında farklı amaçlar için kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda check-in geçmişinizi harita üzerinde nasıl video haline getirebileceğinizi açıklayacağız.

Kaan Kalkan

İTÜ'de doktora öğrencisi ve akademisyen. Konum bazlı teknolojilere olan ilgisi Foursquare ile tanışmasıyla gün be gün artan bir SU2. Açık kaynağa güvenen ve bilgi paylaşmayı seven bir bilgisayar tutkunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.