İşletme sahipleri için kullanıcı tavsiyelerinin önemi

Ülkemizdeki Foursquare kullanımı her geçen gün hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Türkiye’yi ziyaret ederek Mobile Monday etkinliğine katılan Foursquare’in mobil iş gelişme direktörü Charles Birnbaum, Foursquare için Türkiye’nin avrupada büyüyen en hızlı pazarı olduğunu ve dünyada da ilk 3 arasında yer aldığını belirtmişti. 

Foursquare kullanımının artmasıyla birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanısıra büyük  ölçekli işletmeler de marka veya mekan sahibi olarak Foursquare’de yerini almaya başladı. Mekan sahipleri, mekanların altına kullanıcılar tarafından bırakılan yorumları yakın takibe aldı.

Son zamanlarda en sık karşılaştığımız sorulardan biri de mekanların altına bırakılan yorumların nasıl kaldırılacağı yönünde. Çünkü markalar, kendi mekanlarını sahiplenerek yöneticisi statüsünde dahi olsa, kullanıcılar tarafından eklenen yorum ve fotoğrafları silme yetkileri bulunmuyor. Aynı zamanda bizlerin de ekip olarak bu yorumları silme yetkisi bulunmuyor. Raporlanan tavsiyeler direkt Foursquare’in  yöneticileri tarafından modere ediliyor.

Foursquare için mekanlara yapılan kullanıcı yorumları oldukça önem taşıyor. Bu nedenle Foursquare ekibi tüm yorumları kendi yönetimi altında özellikle ve bilinçli olarak tutuyor. Aksi takdirde birçok mekan sahibi, olumlu yorumları bırakarak olumsuz tüm yorumları silebilir ve bu durumda mekana gelen müşteriler faydalı yorumları görememiş olurdu. Bu da Foursquare’i objektif bir uygulama olmaktan uzak tutar ve mekan sahiplerini sosyal medya üzerinde yanlış yönetmeye yönlendirirdi.

tips-foursquare-01

Eklenen kullanıcı tavsiyelerinin nasıl raporlanacağıyla ilgili olarak Uygun olmayan tavsiyeleri web sitesi üzerinden raporlamanın zamanı geldi! yazımızı inceleyebilirsiniz. Uygun olmayan tavsiyeleri raporlayarak direkt Foursquare ekibine iletebilirsiniz. Bu tavsiyeler Foursquare’in ofisindeki yöneticileri tarafından incelenmektedir. Baştan söylemeliyiz ki onlar da yorumlarda küfür, hakaret, vb. gibi olumsuz durumlar oluşmadıkça müdahale etmeyeceklerdir.

Foursquare’in milyonlarca kullanıcısını gözönünde bulundurursak, mekanınızı ziyaret ederek deneyimleyen kullanıcının yorumlarını sildirmek yerine yapılan yorumları değerlendirerek sorunların üstüne gitmek her zaman en iyi çözüm yolu olacaktır. Eklenen yorumlar diğer kullanıcılar tarafından beğenildikçe, tavsiye listenin üst sıralarında yer aldığı için marka olarak Foursquare’de marka sayfanızı oluşturarak yer almanız da oldukça önemli. Foursquare üzerindeki mekanınızı sahiplenip kendi marka sayfanızı oluşturarak kullanıcılar için çeşitli tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Sizler iyi tavsiye ekledikçe ve kullanıcılar bu tavsiyeleri beğendikçe, diğer olumsuz yorumlar alt sayfalara düşecektir.

Konuyla ilgili olarak web sitemizdeki İşletmeler, Markalar ve Mekanlar kategorilerinin altındaki yazıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca Foursquare resmi web sitesindeki işletmelere özel olarak hazırladıkları sayfaları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

İşletme sahipleri için kullanıcı tavsiyelerinin önemi” üzerine 27 yorumlar

 1. merhaba ben köyümüzün sahipliğini aldım lakin.Ben foursqure business araçlar menüsünde etkinlik oluşturamıyorum.. Köyümüzde düğün, kutlama vs. eklemek istiyorum.

  ekinlik kısmı bende aktif değil.ne yapmam lazımm lütfen yardım edin.
  Teşekkürler.

 2. Merhaba Hamza ve Göksel, cadde, sokak, mahalle, köy vb. gibi yerleri kullanıcılar sahiplenemez, sahiplenseler de farkedildiği anda mekan yönetimini kaybederler. Bu tür mekanlar ancak belediyede çalışan yetkililer tarafından yönetilebilir.

  1. HAKAN BEY MERHABA
   KARDEŞİMİN ANKARA BAHÇELİ’DE KAHVALTI SALONU VAR
   KENDİSİ FORSQUARE BUSİNNES SAYFASINI SATIN ALDI
   YÖNETİCİ OLDUĞU HALDE HAKSIZ VE GEREKSİZ BİR YORUMU SİLEMİYOR
   MEKANI ELEŞTİREN YORUMLARDA VAR FAKAT HİÇBİRİNDEN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİZ SADECE TEK BİR YORUMU SİLMEK İSTİYORUZ ÇÜNKÜ MEKAN İLE HİÇ ALAKASI YOK YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM…

 3. merhaba mekanımız üzerine saldırgan ve küfür içeren mesajlar var bunları nasıl şikayet edebiliriz veya kaldırabiliriz

 4. Merhaba, yukarıdaki yazınızı ve yapılan yorumları okudum, ancak yapılan yorumların niteliği ve yapan kişilerin kültürel yapısında göz önünde bulundurularak hiçbir yapıcılığı olmayan hakaret ve küfür içeren yorumların kaldırılmasıyla ilgili yardımlarınızı talep ediyorum.

 5. Merhabalar ben markam için başka bir mekanda reklam vermek istiyorum. Daha önce bunun örneğini gördüm ama nasıl yapaılacağını bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba, reklamlar daha önce sizin işletmeniz ile aynı kategorili farklı bir mekanda check-in yapan kişilere gösteriliyor, direkt olarak bir mekanda reklam verebilmek için Foursquare’in reklam satış ortağı olan Publik ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

 6. sayın yetkili foursquare de işletme açtım ama bu işletmeyi kaldırmak istiyorum bunun yöntemi varmı acaba şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, işletmeniz kaldırılsa bile kullanıcılar tarafından yeniden oluşturulacaktır. Eğer hatalı bilgi, kopya mekan vs. varsa düzenleyebiliriz.

 7. Kendini bilmez insanların zayıf insiyatiflerine bağlı nedensiz ve anlamsız yorumlarını rahatlıkla yayınlayabileceği hiçbir denetimden geçmeden yayınlanan yazılanların hangi gerçekliği yansıtıp yansıtmadığnı değerlendirme şansı olmadan milyonlarca para ve emek harcıyan insanların haksız yere karalanabildiği başıboş bir uygulama.Eğer sen futursuzca söylenen şeyleri futursuzca milyonlara yayınlıyorsan bunun hangi şartlar altında hangi gerçeklikte yazıldığını araştırman lazım,unutulmamalıdır ki kimseye olumlu yorumu zorla yaptıramassınız fakat olumsuz yorum her kişiye ve kişiliğe beklentiye kişin karekterine,edebine ve edepsizliğine göre rahatlıkla yapılabilecek birşeydir bu tür kendini bilmez ve akıl yoksunu kişilerin yorumlarını emek ve hayatını koyarak işlettiği işletmelerin sahiplerine futursuz saldırılarına ego tatminine hizmet eden bir platform.

 8. İyi günler.daha önce business programından işletme ile ilgili müşterilerin son yorumlarını görebiliyorduk.bu. İos 8 güncellemesinden sonra bu özellik değişti.şimdi en son müşteri yorumlarını rahat bir şekilde takip edebileceğimiz bir program ya da yapmamı gereken birşey var mıdır? Teşekkür ederim

 9. İşletmemizdeki tavsiyeleri tarihe göre nasıl sıralayabiliriz. Ziyaret eden müşterilerimizin ekranda en son yorumları görmesini istiyoruz.Bunun bir yolu varmıdır.

  1. Merhaba, tavsiyeler web sayfasından bakıldığında vasayılan ayarda popülerliğe göre sıralanmaktadır, sayfada linke tıklayarak güncel tarihe göre sıralamayı görebilirsiniz. Uygulamada en üstte o mekana yorum yapan arkadaşlarınız/takip ettiğiniz kişilerin tavsiyeleri hemen ardından ise otomatik olarak güncel tarih sırasına göre yer almakta. Bu seçenekler dışında tavsiyelerin sırasını değiştirmenin bir yolu bulunmuyor.

 10. Selamlar sormak istedigim bir kac soru var… Buna bir aciklik getirebilirseniz sevinirim…
  Bir isletmeci ( cafe-restorant-bar. Vs. ) isletmesinde en iyi hizmeti vermektedir. Urun ve personel acisinda istetme karsisina ayni isletme duzuyinden bir yer aciliyor ve o acilan yerin mekanin arkadaslari. A mekaniyla ilgili foursquare surekli yorum ve mekani kucuk dusuru yorumlar yapilir a mekaninda yorumlardan anlasildigi gibi %90civarinda musteri memnun . bir ikinciside
  Mekanda satilan bir urunu aldi musteri dolap a koydu 2 gun yada 3 gunu gun icerisinde yemeye kalkisti urun bozulacaktir. Aldi eline teledofonu fotorafladi foursquare koydu altinada asalayici kucuk dusurucu yorum yazdi.
  Size sorum bu…

 11. Öncelikle tüm çalışanlara kolaylıklar diliyorum… Mekan sahiplenmiş bir kullanıcı olarak; benim de bir önerim olacak… Mekana yazılan yorumlara cevap verme imkanının işletlecilere verilmesi istiyorum… Hemen hemen her konu hakkında biz işletmecilere cevap hakkı doğuyor… kolaylıklar…

 12. Merhabalar
  B,ir sorum olacak. Bizim yorumlarımız iyi olmasına ve sürekli yorum gelmesine rağmen. Puanımız yükseleceğine düşüyor bunu nedeni nedir ? Puan yükselmesi için bol bol yorum atılmasını beklememiz lazım? Nasıl bir yol izliyoruz. Bizim işletmemiz bir otel. Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir