Foursquare, Android uygulamasına önemli bir güncelleme yaptı

Foursquare, Android uygulaması için geçtiğimiz haftalarda bir güncelleme yayınladı ve bu güncellemeyle hem tasarımda hem de uygulamanın içeriğinde önemli iyileştirilmelere gidildi.

En önemli değişiklik olarak karşımıza Arama özelliğinin geliştirilmesi çıkıyor. Arama kısmı artık “Keşfet (Explore)” kısmındaki gibi çalışıyor ve aramaya dokunduğunuz anda en iyi mekanlar listesine, öne çıkan kategorilere ve popüler durumdaki mekanlara ulaşabileceğiniz bir liste karşınıza çıkıyor. Bu durum daha iyi arama sonuçlarının gelmesini de sağlamış durumda.

Güncelleme, hayatımıza Foursquare ile ilgili yeni bir kolaylığı daha getirmiş durumda. Uygulamanın ana ekranında sol üst köşeye dokunduğumuzda solda yeni bir ekran açılıyor. Bu ekrandan listelerinize kolaylıkla erişebilir, ayrıca profilinize ve ayarlarınıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu güncellemeyle arkadaşlarınızın size ne kadar yakın olduklarını ve hangi mekanlarda olduklarını daha kolay ve hızlıca görebilmeniz de sağlanmış. Programı açtığınızda karşınıza üzerinde arkadaşlarınızın son konumlarının yer aldığı harita ve yakınınızdaki arkadaşların check-in yaptığı yerler yer alıyor. Haritaya dokunduğunuzda genişliyor ve bu haritada “Yakındaki En İyi Mekan”ların gösterildiği gibi, arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu da haritayı kaydırarak görebiliyorsunuz.

Diğer hoş bir özellik ise check-in yapma sırasında ve check-in yaptığınızdan sonra gelen ekranlardaki düzenlemeler. Check-in yapacağınız mekanı tıkladığınızda açılan ekranda sadelik ve kullanışlılık ön plana çıkmış. Check-in yapacağınız mekanın ortalandığı bir harita, bu haritanın üzerinde yer alan check-in’le birlikte yazmak istedikleriniz (shout) mevcut ve alt kısım da diğer sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşım seçenekleriniz için ayrılmış durumda.

Check-in yaptıktan sonra ise artık check-in yaparak aldığınız puan türleri ve kaç puan aldığınızı içermiyor.  Bunun yerine kazanılan puanlarla ilgili yazılar öne çıkarılmış ve bu yazılar yanlarında büyük simgelerle birlikte yer alıyor. Check-in’den kazandığınız puanlar ise ekranın altında yer alıyor. Ayrıca yaptığınız check-in o mekanda yaptığınız ilk check-in ise o mekana ait en popüler öneri size gösteriliyor. Mekanda herhangi bir öneri yoksa sadece puan metinleri gösteriliyor. Böylece bu öneriler size “harika bir yere gelmişim” de dedirtebilir :)

Son olarak menü geçişlerinde ufak bir değişiklik yapılmış. Yükleme yapılırken gösterilen klasik görüntü yerine mavi bir taç ve 4 küçük nokta ekranın yüklenmekte olduğunu size haber veriyor.

Bize göre bu güncelleme kullanıcıların etkileşimini arttırıp, işlemlerini daha kolay yapabilmesini sağlamış. Bu güncellemeyi henüz edinmediyseniz buraya tıklayarak uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

   

Hatırlatma: Bazı cihazlarda, güncellemenin yapılmasına rağmen bu yazıda belirtilen özelliklerin bir kısmının uygulamada  yer almadığı, geçen sürede gelen ikinci bir güncelleme ile birçok Foursquare kullanıcısına bu özelliklerin kullanıma açıldığı farkedilmiştir. Bu iki güncellemeye rağmen yazıda belirtilen özellikleri göremiyorsanız, yeni güncellemeleri beklemenizi tavsiye ederiz.

Onur Kayabaşı

Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi, Android geliştiricisi, teknoloji aşığı. Foursquare'de SU2.

Foursquare, Android uygulamasına önemli bir güncelleme yaptı” üzerine 2 yorumlar

  1. Yeni guncellemeyi sevmedim. Pratik kullanimindan cikmis..
    daha komplike hale gelmis.. yakinda da facebook vari birsey
    olup,kendi sonunu hazirlayacak. Artik checkinkerde ve
    arkadaslarimin checkinlerini izlemekten eski keyfi
    alamiyorum..dedigim gibi eski pratikligi kalmamus..

  2. bu güncellemeden sonra anasayfada dolaşamaz oldum. ekrana her tıklayışımda kapatmaya zorla hatası verip uygulamadan atar oldu telefon. lutfen bi ayar yapılsın artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir