500.000.000 check-in sizce nasıl gözükürdü?

Foursquare, günde milyonlar ve toplamda 3 milyarı geçen check-in sayısıyla dünya için hızlı büyüyen bir mekansal veritabanı oluşturuyor. Foursquare ekibi son 3 ayda 500.000.000’u geçen check-in sayısının verdiği heyecanla, bu check-in’leri bir harita üzerinde noktasal olarak görselleştirmiş ve içinde birbirinden güzel ayrıntılar bulunan güzel bir harita oluşturmuş. Haritada farklı bölgelere yakınlaştıkça, Moskova, Londra gibi şehir merkezleri kolayca ayırt edilebiliyor. Central Park’taki yürüyüş parkurları, Golden Gate Köprüsü ve güzel İstanbulumuzdaki Boğaziçi Köprüsü ve feribot hatlarındaki (Üsküdar-Beşiktaş, Kadıköy-Eminönü) check-in’lerinin heyecan verici görüntüsü bu haritadaki detaylardan bazıları.

Bu harita dünyadaki nüfüs yoğunluğu ve insan hareketlerinin de bir göstergesi niteliğinde bir demografik inceleme olarak da görülebilir. Siz de istediğiniz bölgedeki noktasal check-in yoğunluğunu bu haritadan inceleyebilirsiniz.

istanbul_scrshot_checkins

Peki bu check-in’ler Foursquare ve bizim için ne ifade ediyor?

Foursquare’in çatısı altında oluşturduğumuz milyarlarca check-in, Foursquare’in kullanıcılara sunduğu Keşfet (Explore) özelliği için önemli bir veritabanı niteliğinde ve kullanıcıların bu mekanlara eklediği yorumlar da bu öneriler için önemli bir katkı sağlıyor.

Foursquare, check-in’ler arasındaki bağlantıları algılayarak kullanıcı önerilerini bu şekilde iyileştiriyor. Ayrıca kullanıcıların eklediği check-in’leri ve yorumlarıyla  güncellediği onmilyonlarca mekan ve mekan bilgisi dünyanın en kapsamlı mekansal katmanını oluşturmada da önemli bir katkı sağlamaktan geri kalmıyor.

Bu güncel ve güvenilir veriler Instagram, Flickr, Evernote, Garmin ve bunun gibi binlerce geliştirici tarafından oluşturulmuş uygulamalar aracılığı ile her ay 100 milyonun üstünde kullanıcı tarafından partnerler aracılığıyla kullanıyor.

Şimdi size kendi oluşturduğunuz milyarlarca check-in’ler sonucunda oluşan bu noktasal haritada  iyi gezmeler  diliyoruz.

Kaan Kalkan

İTÜ'de doktora öğrencisi ve akademisyen. Konum bazlı teknolojilere olan ilgisi Foursquare ile tanışmasıyla gün be gün artan bir SU2. Açık kaynağa güvenen ve bilgi paylaşmayı seven bir bilgisayar tutkunu.

500.000.000 check-in sizce nasıl gözükürdü?” üzerine 2 yorumlar

  1. Merhaba, hangi konu altına yazayım bilemedim ama son günlerde çok sevdiğim foursquare’de herkesin profiline eklediği bir uygulama var ki bu uygulamayı kullananlar bulundukları mekanlara etiketleme benzeri bir şey yaparak orada olmayan kişilere rozet + puan kazandırıyorlar. “Here with Friends” isimli bu uygulama yüzünden biz gerçeği yansıtan uygulama yapanlar mağdur edliyoruz. Bu uygulamanın erişiminin kaldırılması için bir şey yapılamaz mı? Yapılamazsa bu adaletsizliğe seyirci mi kalınacak… İstenirse ekran görüntüleri paylaşabilirim… Ne olur bu olaya tepkisiz kalmayın….

    1. Merhaba, Foursquare üçüncü parti yazılımların yapılmasını destekliyor ve bu tür yazılımlarla puan ve rozet kazanılması genelde mümkün olmuyor. Elbette haksız yere puan/rozet kazanılması hoş değil ancak sonuçta Foursquare bir çeşit oyun, kuralına göre oynamadan kazanılan puanların/rozetlerin çok da bir önemi olmamalı, önemli olan geriye dönüp baktığınızda gittiğiniz yerleri ve bunlarla ilgili eklemiş olduğunuz fotoğrafları, tavsiyeleri hatırlamak ve başkalarının da bunlardan faydalanabilmesi. Yine de konunun incelenmesi için buradan bir ticket oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.