Foursquare’den yeni gizlilik politikası

2012 yılı Foursquare için oldukça hareketli geçti, tasarımlarını baştan aşağıya yenileyen Foursquare aralarında Türkçe’nin de bulunduğu yeni dillere de destek vermeye başladı. 15 milyon yeni kullanıcının yanı sıra 3 milyarıncı check-in gibi inanılmaz bir rakama da ulaşıldı. Son yılda eklenen özelliklerle Foursquare check-in’den daha çok arkadaşlarınızın neler yaptığını bilmenizi ve tabii “Keşfet”i kullanmanızı hedefliyor. Buradaki akıllı algoritma yeni arkadaşlar ekledikçe, arkadaşlarınız çeşitli mekanlarda check-in yapınca ve yorum ekleyince o mekanın sizin için önemini artırıyor. Bir yandan da kurduğu ortaklıklarla iş modelini oturtmaya çalışan Foursquare gelir kaynağı işletmeler için de yeni özellikler eklemeye devam etti.

Son eklenen özelliklerle bir dizi daha yeni değişikliğe giden Foursquare Instagram’ın yakın zamandaki gizlilik politikası fiyaskosundan ders çıkarmış olacak ki yapacağı değişiklikleri ve bunların etkilerini tüm kullanıcılarına e-posta yoluyla ulaşarak duyurdu. Gizlilik politikalarını “Gizlilik 101”  adlı bir ders gibi anlatan Foursquare’de değişen en önemli özellik kullanıcıların artık ad ve soyadının tamamının görünmesi oldu. Burada zaten karışıklık yaratan bir durum vardı normalde arkadaşlarınızı ad-soyad olarak aratabildiğiniz halde, profil sayfalarına gittiğinizde soyadının ilk harfini görebiliyordunuz; yeni güncellemeyle ad ve soyadlar tamamen görünür olacak. Tabii siz yine soyadınızın görünmesini istemiyorsanız Ayarlar’dan ad ve soyadınızı güncelleyebilirsiniz.

İkinci değişiklik ise işletmelere yönelik oldu; işletmeler yakın zamanda gelen müşterileriyle ilgili daha fazla bilgi görme şansına sahip olabilecekler. Mevcut durumda son 3 saatte check-in yapan kullanıcıları görebilen işletmeler daha çok günün sonunda bağlanabildikleri için bu bilgilere zamanında ulaşamıyordu. Son güncellemeyle 3 saat süresi gün sonuna kadar uzatıldı; kullanıcı olarak bu bilgilerin işletmelerle paylaşılmasını istemiyorsanız Gizlilik Ayarları’nızdan “Beni de halen mekana check-in yapmış olan herkese açık kişiler listesine ekle” kutusundaki işareti kaldırmanız yeterli.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Foursquare’den yeni gizlilik politikası” üzerine 104 yorumlar

 1. foursquare de bildirimleri silemiyorum. mesela arkadaşlık bildirimi yada checkinlere yapılan yorumları silmek istiyorum. nasıl yapabilirim?

  1. Merhaba, check-in’ize yapılan yorumu silmek için bilgisayarınızdan https://foursquare.com/user/history adresine giderek hesabınızla giriş yapın ve silmek istediğiniz yorumun yer aldığı check-in’in üzerine gelerek sağ tarafta ortaya çıkan ok işaretinin üzerine tıklayın, açılan sayfada yorumların üzerine geldiğinizde yine sağ tarafta ortaya çıkan çarpı işaretine tıklayın. Henüz bildirimleri silmek için bir seçenek yok, geriye dönük olarak yaklaşık son bir ayın iletileri bildirimler içerisinde tutuluyor.

 2. Merhaba , i phone 5 kullacısıyım. Son iki gündür Profil history sayfamda check-inlerim görünmüyor. Buna benzer bir şekilde arkadaşlarımın check-in’lerini de göremiyorum. Ancak ana telefon ekranıma check-in yaptıkları zaman geliyor. Bu durumda ne yapabilirim ? Program güncellemesi de yok Apple Store’da ? Hızlıca yanıt verebilirseniz çok memnun olurum.

   1. Aynı sorun bende de oluştu herhangi bir güncelleme yok uygulamadan çıkıp yeniden yükledim fakat arkadaşlarımın checkinleri swarm anasayfamda götünmüyor bildirim olarak ekrana geliyor sadece swarm anasayfamda hiçbir şey görünmüyor yardımcı olur musunuz

 3. merhabalar..e-mail adresimi değişme gibi bir olanağım var
  mıdır gelen bildirimler maile geliyor ve mailimde her dk beni
  uyarıyor telefonda..ne yapabilirim bu konuda bana yardım olabilir
  misiniz. bildirimlerin hepsini işaretleyip kapatsam gelmez
  mi..sadece uygulamaya girince mi görebilirim o durumda..şimdiden
  çok teşekkür ederim :)

    1. Merhaba, Swarm uygulamasında Ayarlar -> Gizlilik Ayarları adımında Check-in bölümünde yer alan seçenekler içerisinde “Arkadaşlarımın beni check-in yapmasına izin vererek bana zaman kazandır” seçeneğinin işaretli olup olmadığını kontrol edin. Eğer işaretli olduğu halde sorun yaşıyorsanız https://support.foursquare.com/hc/en-us/requests/new adresinden Foursquare’in resmi destek merkezi ile iletişime geçerek teknik destek alabilirsiniz.

  1. Merhaba, uygulamada gelen bildirimleri silme seçeneği bulunmuyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla en son alınan 50-60 bildirim listede kalıyor, daha öncekiler listeden kaldırılıyor.

 4. Merhaba. Sisteme yeni emailimi kaydetmek istiyorum bu zamana kadr foursquare facebook baglantisi ile girdim mailimi degistirmek istedigimde benden sifre istiyor fakat bu zaman kadar hic sifrem olmadi. Forsquarde ep telefonumda kayitli eski mail adresimi kapattim ulasmam imkanszi mailimi nasil ekleyecegim yardim ve yonlendirme tica ederim

  1. Merhaba, uygulamada arkadaş ve fotoğraf gizleme seçenekleri bulunmuyor ancak bundan sonra yükleeyceğiniz fotoğraflarda “herkese görünür” seçeneğini işaretlemeyerek fotoğrafların görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

  1. Merhaba, check-in ekranında alt kısımda bulunan facebook seçeneğini aktif ettiğiniz zaman check-in’leriniz otomatik olarak facebook’ta paylaşılacaktır.

  1. Merhaba, bildirimleri silme seçeneği bulunmuyor, ancak bildirimler bölümüne girip sağ üst köşedeki ayarlar butonunu tıkladığınızda gelen menüden bildirimleri ayarlayabilirsiniz.

 5. Merhaba e mail adresimi degistirmek istiyorum ama sifremi unutttum ve foursquare açtığım e mail adresimi kapattım yardimci olur musunuz ne yapabilirim

 6. merhaba,
  Foursquare’ da evimi kaydettiğim konumu Facebook tan etiketleyemiyorum, konumu özel olarak kaydetmiştim herkese açık yapamıyorum nasıl yapıcam? şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba, Foursquare’de yer alan mekanlar ile Facebook’ta yer alan mekanların herhangi bir bağlantısı yoktur. Bahsettiğiniz durum check-in’izi Facebook’ta paylaşmak ise, Foursquare hesabınızı Facebook hesabınıza bağlayıp check-in ekranında yer alan Facebook simgesini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Güvenliğiniz açısından evinizin Home kategorisinde ve/veya Özel olarak işaretlenmiş olmasını tavsiye ederiz.

  1. Merhaba, check-in’leriniz facebook ve twitter’da paylaşmadığınız sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülebiliyor.

 7. merhabalar size bir sorum olacak foursquare de biriken bildirimler örneğin şu size yorum yaptı şu arkadşlık isteğinizi onayladı gibi biriken eski bildirimleri nasıl silebilirim yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, uygulamanın mevcut halinde bildirimleri silme seçeneği yer almıyor, bildirimler üzerine yenileri eklendikçe geriye dönük olarak siliniyorlar.

 8. Mete bey merhaba, öncelikle yardımcı olabilmeniz adına kurmuş olduğunuz bu web sitesi için size çok teşekkür ederim. Harika bir yardım yöntemi.

  Benim size işletmemiz adına bir sorum olacak,
  Sorum şu işletmemizde foursquare üzerinden atılan resimleri sadece belirli kişiler görebiliyor. Örneğin müşterilerimiz check-in yaptığı anda resim atıyor ya, işte o resim ilgili sayfada oluyor, fakat bizim işletmede o resimleri herkes göremiyor.
  Sizce sebebi nedir? ve çözümü varmıdır varsada nedir.

  Teşekkürler.

  1. Merhaba, check-in’ize yapılan yorumlar sadece arkadaşlarınız tarafından görülebilir, bunu engellemek için bir seçenek bulunmuyor.

 9. Merhaba

  foursquare e üye olmama rağmen bana sürekli check in yaptınız arkadaş oldunuz gibi mailler geliyor

  Benim mailim yazılmış
  ne yapmam gerekli

  Teşekkür ederim

 10. Merhaba, ana sayfamda sadece bazı arkadaşların yaptıkları chek-in leri görebiliyorum. Bütün arkadaş listemin yaptıklarını görmem mümkün mü?

  1. Merhaba, iPhone kullanıyorsanız aktivite ekranının en üstünde, Android işletim sistemli bir cihaz kullanıyorsanız menü tuşuna basarak tüm arkadaşlarınızın check-in’lerini görmenizi sağlayacak olan “Worlwide” seçeneğini aktif edebilirsiniz.

  1. Merhaba, bildirimleri silme seçeneği bulunmuyor. Yeni bildirimler eklendikçe geçmişe dönük olarak eski bildirimler otomatik olarak siliniyor.

 11. merhaba arkadaş listemdeki 50 kişi arasından sadece birinin checkin bildirimleri daima işaretli olmasına rağmen checkinleri anasayfamda görünmüyor. nasıl yapabilirim

  1. Merhaba, bu kişiyle aynı şehirde değilseniz, iOS için aktivite ekranının en üstünde yer alan Yakınındakiler/Dünya Çapında butonunu Dünya Çapında olarak seçin, Android için telefonunuzun Menü tuşuna bastığınızda Dünya Çapında seçeneğini görebilirsiniz, seçeneği işaretli hale getirin. Bunun dışında bir sorun yaşıyorsanız https://support.foursquare.com/hc/en-us/requests/new adresinden Foursquare’in resmi destek merkezi ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

 12. programda mekanda kendimizi işaretledikten sonra mekanda bulanan diğer üyelerin sosyal içeriklerinden biri olan facebook profilini ziyaret ettiğimde kendi profilim geliyor bu nedenle google play den bildirimde bulundum ama herhangi bir iyileşme olmadı bu nedenle kullandığım programı kaldırdım.Artık mekan ziyaretlerimi facebook üzerinden yapıyorum.Bu durum düzeltilirse yine kullanmaya devam ederim.

 13. Merhaba. Ben foursquare den check in yaptigimda ortamdaki kişileri görüyorum arkadaş olarak ekliyebiliyorum fakat onlarin facebook una tikladigimda kendi facebook anasayfam açılıyor neden onlarinki acilmiyor ? Bi ayarınımi degistirmem gerek ?.Teşekkürler şimdiden.

 14. Sildiğim mail adresim ile yeniden swarm hesabı oluşturdum fakat bir türlü arkadaş ekleyemedim.Problem yuzunden tekrar hesabı sileyim dedim orada da mail ve şifre kombinasyonumu uyumsuz görüyor ve sifremi unuttum kısmına tıklayp yardım almaya calısınca da bu mail adresi kayıtlı değildir diyor.

  1. Merhaba, konuyla ilgili olarak support.foursquare.com/hc/en-us/requests/new adresinden Foursquare’in resmi destek merkezi ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

 15. Merhaba,
  Arkadas listemde olmayan kisilerin herse gorunur olarak ekledigi resimleri goremiyorum. Iphone kullanicisi olan baska bir arkadasimin sorunsuz bu resimlere ulasabildigini gordum.
  Swarma gecis olmadan once arkadas listemizde olmasa da herkesin mekanlara yuklemis oldugu fotograflara profilleri uzerinden ulasabiliyorduk. Bu sorun androidle ilgili bir sorun mudur bilginiz var midir?
  Tesekkurler..

  1. Merhaba, bu sorun uygulamanın Android verisyonunda yer alan bir hata, daha önce sorunu düzeltilmesi için Foursquare’e iletmiştik, gelecek olan güncellemelerle sorun düzeltilecektir.

    1. Merhaba, arkadaş listenizde olmayan kişileri bazı fotoğraflarını sadece arkadaşlarıyla paylaştığı için göremiyor olmanız doğal. Bu bir sorun değil, kullanıcıların kendi istekleri dahilinde paylaştıkları fotoğraflardır.

     1. Merhaba, fotoğraflarınıza dokunarak ve ekranın sağ üst köşesindeki herkese açık veya arkadaşlarınıza açık seçeneğini kullanarak fotoğraflarınızı gizleyebilirsiniz.

 16. merabalar,hesabımı sildim fakat hala gözüküyorum,mail adresimi ve şifremi yazdığımda yanlış şifre diye hata veriyor,yardımcı olur musunuz

 17. Merhabalar, benim eskiden facebook üzerinden açtığım foursquare hesabı var bu hesaba ait facebook adresimi tamamen kapatmama rağmen foursquare i duruyor bunu nasıl kapatabilirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, Swarm’un yayınlanmasından sonra rozetler kaldırıldı. Swarm’da check-in yaparken kullanabileceğiniz etiketler var, bu etiketleri check-in ekranında görebilirsiniz.

 18. Selam arkadaşım beni bir mekanda check-in yaptığı zaman benim profilimde görülmüyor. Nasıl görünür hala getiritim

  1. Merhaba, uygulamanın ayarlar bölümünde gizlilik ayarları altında arkadaşlarınız tarafından check-in yapılması için izin veren seçeneğin işaretli olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?

 19. merhabalar işyerimiz için mekan adı acmıştım fakat gizli olarak acılmış sadece arkadaşlarım tarafndan görülebiliyor.mekanı herkese acık olarak düzenleyemiyorum bunu nasıl yapabilirim?

 20. Mrb geçmiş bildirimleri görebileceğim bi yer veya çekilen arkadaşlık isteklerini görebilceğim bi uygulama var mı

 21. Dondurmuş olduğum facebookum swarmı kullandığımda tekrar açıldığını farkettim. Ben her seferinde donduruyorum o bir şekilde açılıyor. Şimdi e posta ile yeniden kayıt olsam bu kez de her şeye sil baştan başlamak zorunda kalacağım bunu da istemiyorum. Öneriniz var mıdır?

  1. Merhaba, bilgisayarınızdan https://tr.foursquare.com/settings/ adresine giderek hesabınızla giriş yapın, bu sayfanın mail adresi kısmında bulunan mail adresine (facebook hesabınızın bağlı olduğu adres) erişiminiz olduğunu varsayıyoruz. Sayfanın alt kısmında bulunan şifre oluştur linkine tıkladığınızda mail adresinize gelecek olan bağlantıyı kullanarak Foursquare hesabınız için bir şifre oluşturun. Daha sonra Foursquare hesabınızdan çıkış yaparak email adresinizi ve yeni oluşturduğunuz şifreyi kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra dilerseniz https://tr.foursquare.com/settings/sharing adresine giderek Facebook hesabınızla Foursquare hesabınızn bağlantısını tamamen kesebilirsiniz.

 22. swarmda check in yaptığımda orda birlikte olmadığım ama swarmda arkadaşım olan kişileri de check inimde gösteriyor. bunu nasıl engelleyebillirim?

  1. Merhaba, arkadaşlarınızı etiketlemediğiniz ya da onlar sizi etiketlemediği sürece birbirinizin check-in’inde gözükmezsiniz.

   1. bende gözüküyor,aynı yerde check in yapıyoruz fakat birbirimizi etiketlemiyoruz. ama benim check inimde yer alıyor orda olan kişi. sorunu hiç bir şekilde çözemedim.

 23. Merhaba, ben is yerimde en çok check in yapan kişiyim ancak arkadaşlardan birisi gelip bir gün sadece check in yaptiginda bile hemen mayör oluyor. Her gün bir tane check in yapıyorum ve 30 gün içinde en çok Check in yapan da benim bunda bir yanlışlık mi var acaba

  1. Merhaba, bahsi geçen kişi(ler) de son 30 günde sizin kadar check-in yapmışsa ve gün içerisinde sizden önce check-in yaparsa mayor’luğu alır.

 24. Merhabalar cekın yaparken etıketler gorunmuyor tlfda onceden gorunuyordu swarmı sıldım yenıden yükledim ne yazıkkı etıketler gorunmedıgı ıcınde kullanamıyorum cözumu varmı acaba

 25. Merhaba Swarm da bulunduğum ortamda chek in yapıyorum ama listede insanlarin fotograflari yerine sadece baş harfleri görünüyor Nasıl duzelte bilirim

 26. Merhaba,

  Arkadaşımın swarm sayfasına baktığımda nothing to show here bilgisini görüyorum. Hiçbir checkinini göremiyorum. Nedenini öğrenebilir miyim?

 27. merhaba arkadaşlar sizden yardım isticem.. yeni bi foursquare açtım yer bildirimlerim de eskiden yaptıgım yerlerde resimlerim çıkıyor eski adresimden ötürü ama o eski adrese ulaşamıyorum.. ve benim o resimleri silmem gerek nasıl yapabilirim mekanida silebilirim benim işyerim di ama onu da yapamadım :////

 28. Merhaba, listemde olmayan kişilerin profiline girdiğimde onların paylaştıkları resimlerin bazılarını görebiliyorum, mesela 70 resim paylaşmış biliyorum ancak 55 gösteriyor, sebebi ne olabilir?

 29. Merhaba, önceden yapılan yer bildirim ayarlarında sadece “sana görünür” özelliği ( o an sadece orada bulunanlar seni görebiliyor ve arkadaş listendekiler göremiyor.) ile yapmış olduğum checkinlerin görünümü nasıl yeniden “arkadaşlar” olarak düzenlenebilir?

 30. Swarm uygulamasında check in yaptığımda paylaştığım fotoğraflar sadece arkadaşlara görünüyor. Bunu herkese açık yapmak istiyorum yapamıyorum.

 31. GEÇMİŞE DÖNÜK BİLDİRİMLERİ GÖRÜNTÜLEYEBİLİYORMUYUZ VEYA HANGİ TARIHTEN ITIBAREN ARKADAS OLDUM MESELA X KİŞİ İLE NASIL GÖRÜNTÜLEYEBİLİRİM

 32. Merabalar chekin yaptığımda orda olan kişiler listesinde ben görünmüyorum ayarlar kısmımdan baktım halka açık olan yerlerde çekin yaptığımda bnide göster diye bi yazı vardı o bnde tikli olmasına rağmen yinede görünmüyorum ama chekin oluyo dışardan kimse bni göremiyo nasıl düzeltebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.