2012’ye veda ederken…

2012 yılı hem Foursquare hem de Foursquare Türkiye için oldukça hareketli geçti.

2012’nin Ocak ayında ilk iş olarak Foursquare ekibiyle iletişime geçtik ve Türk mutfağının öneminden bahsettik. Açıklamalarımızı dikkate alan Foursquare ekibi, ‘Yiyecek’ kategorisinin altına ‘Türk Restoranı’ kategorisini ekledi.

Bir yandan da Foursquare’in çalışma sisteminden bihaber olan bir dergi, tüm iyi niyetli uyarılarımıza rağmen paylaştığı bilgilerin doğru olmadığı gibi kullanıcıları da yanlış yönlendirmeye başlayınca duruma müdahale etmek zorunda kaldık.

Yılın ilk aylarında bir taraftan sır gibi sakladığımız Türkçe çeviriyi tamamlamaya çalışırken, kendimizi bir anda 4SQ DAY etkinliği için hazırlık yaparken bulduk. Bu hazırlıklar yapılırken logomuzu da yeniledik. 4SQ DAY sonrasında, ilk etkinliğimizi başarıyla gerçekleştirmiş olmanın vermiş olduğu motivasyonla son sürat çeviriye devam ettik ve 7 Haziran 2012’de yeni sürümle beraber Foursquare’in Türkçe versiyonu da yayınlandı. Dışarıdan bakıldığında çok sıradışı bir durum gibi görünmese de, dünya çapında yeni yeni yayılmakta olan bir uygulamanın çevirisinin yapıldığı ilk dillerden birisinin Türkçe olması gerçekten önemli bir olaydı.

Bunların dışında, işin mutfağı olarak tanımlayabileceğimiz ve Superuser kullanıcı yetkisine sahip olan kullanıcıların sürekli haşır neşir olduğu admin arayüzünde de birçok yenilikler yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca yıl içerisinde farklı zamanlarda, farklı şehirlerden Superuser grubumuza yeni katılan arkadaşlarımızla grubumuz daha da genişlemiş oldu.

Eylül ayına geldiğimizde Foursquare’den Nina’nın Türkiye’ye geleceği haberini almıştık ve Nina ile tanışma fırsatını grubumuzun ötesine taşıyabilmek için ‘Yaza Veda’ etkinliğini düzenledik. 4sqday etkinliğine kıyasla bu etkinliği düzenlemek için çok daha kısa süremiz vardı ancak kısa süreye rağmen güzel bir etkinlikle yaza veda etmiş olduk.

Bu yıl içerisinde ülkemizde Foursquare kullanımının nasıl artış gösterdiğini yazılarımızda ve sosyal medya iletilerimizde sizlerle sürekli olarak paylaşmaya çalıştık, önümüzdeki yıl içerisinde işletmelerin de Foursquare’e olan ilgisinin artmasıyla bu yükselişin artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

2012’deki önemli olayları kısaca özetlemeye çalıştık, elbette bunların dışında bu yazıyı sayfalar dolusu hale getirebilecek birçok gelişme vardı, hatta bazı zamanlar gelişmelerin hızına yetişmekte zorlandığımızı itiraf etmeliyiz.

Yılın son yazısıyla 2012’ye veda ederken, 2013’ün herkes için sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyoruz.

Mete Sadioglu

İnşaat mühendisi, teknoloji delisi ve sosyal medya ilgilisi. Son zamanlarda pek fazla vakit ayıramasa da fotoğraf çekmeyi sever. Aynı zamanda Foursquare'de SU3 kullanıcı yetkisine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir