İşletmeler için yerel güncellemeler

Foursquare’in son versiyonu ile birlikte karşımıza çıkan yeni özellikler bitmek bilmiyor. Uygulamanın geçtiğimiz hafta yayınlanan 5.2 güncellemesiyle birlikte işletme sahiplerine yakında bulunan sadık müşterilerine anlık ve yerel bazlı güncelleme ve fırsat sunma imkanı sağlanıyor.

Bu yeni özellik ile birlikte zincirler ya da küçük işletmeler, yakınlarda bulunan sadık müşterilerine, normal fırsat kampanyaları dışında da anlık güncelleme ve fırsatlar sunabilecek. Bu güncellemeler bir mesaj, resim ya da özel bir kampanyanın birleşimi olarak sağlanabiliyor.  Şimdiye kadar sadece check-in bazlı kampanyalar sunmakta olan Foursquare böylece daha dinamik ve işletmelerin hedef kitlesine uygun güncelleme ve kampanyalarla daha çok müşteri çekmesini sağlıyor olacak.

Yerel güncellemeler ekranlarda çoğu kullanıcıyı sinir eden “push” bildirim olarak çıkmamakta. Arkadaş kulakçığında akan zaman tünelinde check-inler, tavsiyeler ve beğenmelerin bulunduğu yerde anında belirtmekte olup, keşfet ya da yaptığınız check-in ekranlarında görüntüleniyor. Bu güncellemelerden haberdar olmanız için ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Foursquare zaten hangi mekanlara sıkça gittiğinizi bilmekte ve beğendiğiniz ya da yakınında olduğunuz mekanların farkında. Yerel güncellemeleri istemediğiniz takdirde kapatmak da sizin elinizde.

İşletmenizin salı öğlenleri diğer günlere göre daha az iş yaptığını farkettiniz diyelim. Bu ölü zamanı canlandırmak için “Salı öğlenine özel sınırsız içecek” mesajı çekici bir görsel ile süsleyip, bu yerel güncellemenizi mekanınıza yakın olan ve sadık müşterilerinize göndererek, oralarda bulunan bu kararsız kitleyi mekanınıza çekerek iş hacminizi artırabilirsiniz. Yine zincir mağazalar zayıf iş hacimli dükkanlarına sadık müşterilerini yönlendirerek iş hacimlerini artırabilirler. Mesela bir zincirin Nişantaşı semtindeki mağazasının sadık bir müşterisiyseniz, o zincirin Bağdat Caddesindeki bir başka mağazası ile ilgili güncellemeleri de alabilirsiniz. Foursquare sadık ve yakın müşteri kavramını mekan değil marka bazında tutup, şehir içlerinde yakınlık mesafesini 1km’ye kadar azaltıp, taşrada 10km’ye kadar çıkartarak ideal oranı yakalıyor.

İlk örnekleri ABD’de görünmeye başlayan yerel güncellemeleri merak ediyorsanız, bu örnekleri markaların sayfalarından inceleyebilirsiniz.  H&MTogo’s SandwichesOutback Steakhouse, Wolfgang Puck, Luke’s Lobster,  New York Public LibraryNYC Parks Department, ve Northern Spy Food Company bu özelliği ilk uygulayan öncü mekanlardan sadece bazıları. Türkiye’de de uygulanmasını dört gözle bekliyoruz.

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

İşletmeler için yerel güncellemeler” üzerine 9 yorumlar

  1. Selam ben sızın uygulamanız olan işyeri kampanyalari ile bilgi almak istiyorum yeni acmiş oldugumuz bursa daki işletmemizde bu uygulamanızı kullanmak istiyorum.ilginiz icin tesekkurler.

  2. Selam… Bütün aşamaları tamamlayarak işletmemi sahiplendim.Ancak ilgili sekme aktif olmasına rağmen bir türlü firma logomu kaydedemedim.ne yapmalıyım…İlginiz için teşekkürler…

    1. Merhaba, firma logonuzu mekan sayfanıza sadece fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz. Ancak firma isminizle bir kullanıcı veya marka sayfası açarsanız yapmak istediğiniz şekilde fotoğraf ekleyebilirsiniz.

  3. Merhaba bir kampanya başlatmak istedim lakin aldığım hata kodu şu oldu Venue 51093531e4b09f3983f44861 cannot run specials.

    ve çözümüm bulamıyorum..

    yardımcı olurmusunuz lütfen..

  4. Merhaba işletme sahibi kaydını yaptım başarıyla tamamlandı diye emailde geldi fakat business dan giriş yapamıyorum email adresi mi kabul etmiyor. Foursquare ana sayfasindan işletmemi aradığım da yada kişisel foursquare arama yapıncada işletmemi bulamıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.