Geliştirici uygulamaları artık Foursquare uygulamasının içinde

Geliştiriciler tarafından Foursquare API’si kullanılarak programlanıp yayınlanan uygulamalar artık hem web sitesinde hem de Foursquare uygulamasının içinde kendilerine yer bulabilecekler.

Foursquare 5.0 versiyonu ile yepyeni özelliklerin hayatımıza gireceğini daha önceden belirtmiştik. Uygulamanın yayınlandığı 7 Haziran tarihinden itibaren bu yeni özellikler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Türkçe’nin kullanım dili olması ve yeni arayüzün yanı sıra eklenen en büyük özelliklerden birisi de Foursquare severler tarafından geliştirilmekte olan uygulamaların artık mobil uygulama içinde de yer alması oldu. Bu özelliği hem web sitesine hem de uygulamaya taşıyan Foursquare, daha önceleri üvey evlat gibi dışarıda bırakılmış olan API uygulamalara artık kendi uygulamasının içinde de bir yer vererek büyük bir adım attı.

 

Bu yeni özellik sayesinde artık check-in yaptığınız zaman The Weather Channel uygulaması sayesinde bulunduğunuz yerin hava durumunu öğrenebilir, Foodspotting ile yakındaki restoranları keşfedebilir, Sonar ile size yakın olan arkadaşlarınızı ya da sizin kafanızdaki insanları bulabilirsiniz. Bütün bu uygulamaları web sitesine yeni eklenen Bağlanmış Uygulamalar sayfasından kontrol edebileceğiniz gibi mobil uygulamanızın profil sayfası içinde yer alan Ayarlar bölümünden “Bağlanmış Uygulamaları Ekle ve Yönet” menüsünden de gerçekleştirebilirsiniz.

Foursquare bu yeni özelliği tanıtmak ve duyurmak için 11 adet daha önceden geliştirilmiş uygulama ile ortaklık yürütmeye başladı. Bağlanmış uygulamalar sayfasına girdiğinizde karşınıza tanıtımları çıkan bu 11 uygulama şunlar;

Eat This, Not That – Men’s Healt dergisi tarafından geliştirilen uygulama check-in yaptığınız restoranlarda neleri sipariş edip nelerden kaçınmanız gerektiğini sizlere tavsiye olarak sunuyor. Şu an için ne yazıkki ABD’de geçerli bir uygulama.

Untappd – Bulunulan mekanda arkadaşlar tarafından tavsiye edilen hangi biraların sipariş edilmesi gerektiğini gösteren bir uygulama.

Sonar – Yakınlarda bulunan arkadaşlarınızın ve kafa dengi insanlar hakkında sizi bilgilendiren bir uygulama.

Soundtracking – Arkadaşlarınızın mekanda dinleyip paylaştığı şarkıları keşfedin ya da siz bir şarkı paylaşarak arkadaşlarınıza tavsiyede bulunun.

Snoball – Check-in’inizle bağışta bulunmaya teşvik edin ya da arkadaşlarınızın bağışlarını görün (ABD’de geçerli).

Foodspotting – Hangi yemekleri siparişte bulunacağınızla ilgili tavsiye alın ya da tavsiyede bulunun.

GroupMe –  GroupMe uygulaması üzerinden arkadaşlarınızı gruplayarak check-inlerinizi belirli kişilerle paylaşmanızı kolaylaştıran bir uygulama.

Blue Legends – Lufthansa’nın mekanların check-inde bulunarak ekstra puanlar kazanmanızı sağlayan uygulama (Lufthansa puan programı üyesi olmak gerekiyor).

Instagram – Instagram fotolarınızı Foursquare’de paylaşın. Arkadaşlarınız resminize tıklayarak sizin Instagram sayfanıza yönlensin.

Path – Path uygulaması üzerinden fotoğraf ve yazı paylaşın. Arkadaşlarınız dokunarak Path uygulamasına yönlensin.

The Weather Channel – Bulunduğunuz şehrin ya da ilçenin hava durumunu ilk check-ininiz ile saat saat öğrenin!

Bu uygulamaların bir çoğu sizi Foursquare uygulamasından ayırmadan uygulama içinde kendi websitelerini açarak sizlere hizmet sunuyor. Instagram ve Path gibi zaten kendileri birer mobil uygulama olanlar ise sizi kendi uygulamaları açarak yönlendiriyorlar. Bu öne çıkarılan uygulamaların yanı sıra daha birçok uygulama geliştiriciler tarafından hizmete sunuluyor.

 

Bu önemli bir yenilik çünkü artık bundan sonra Foursquare’i sadece Foursquare ekibi değil, bütün sevenler, gönüllüler ve girişimciler geliştirecek. Foursquare’e bundan sonra eklenecek özellikler geliştiricilerin hayal güçlerine, yeteneklerine bağlı olacak. Önümüzdeki günlerde ne gibi yeni geliştirici uygulamaları karşımıza çıkacak, bekleyip görmemiz gerekiyor.

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.