Foursquare ilk kez bir Türk TV dizisinde

4 seneyi aşkın bir süredir ekranlarda kadınlarla erkekler arasındaki ilişkileri komik ve samimi bir üslupla anlatan “1 Erkek 1 Kadın” dizisinin 31 Mayıs 2011 tarihinde yayınlanan 44. bölümünde Foursquare üzerine komik 2 parodi işlendi.

Star TV ekranlarında deneyimli oyuncular Demet Evgar ile Emre Karayel’in başrollerini paylaştıkları 1 Erkek 1 Kadın dizisi, her yaştan  izleciye hitap eden, kadın-erkek ilişkilerini komik ve ironik bir biçimde ele alıp güldüren, 4 seneyi aşkın süredir beğeniyle izlenilip, sosyal medyada  sıkça sahnelerinin paylaşıldığını gördüğümüz başarılı bir dizi. Çağımızın modern şehir yaşantılarında hepimizin başına gelebilecek olayları harmanlayıp gözümüzün önüne seren bu yapımın en büyük özelliklerinden biri de gündemi yakından takip edip, trend ve modaları en kısa sürede bölümlerinde ele alarak parodilerinde kullanması diyebiliriz. Daha önceki bölümlerinde Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya sitelerine yer veren dizide şimdi de Foursquare’in yer bulmasıyla uygulama için Türkiye’de bir ilk yaşanmış oldu.

İlk parodide kullanıcıların gitmediği mekanlarda, sadece popüler olduğu için yaptığı fake check-inler ile hava atan “jumper”ları eleştiren bir konu ele alınmış. Foursquare’de “jumper” olarak tanımlanan bu kullanıcılar, ziyaret etmeyip sadece  önünden geçtikleri halde, havaları olsun diye check-in yapmaktadırlar. Bu parodide de kahramanımız Zeynep pahalı ve popüler bir restoranda sadece telefonu ile girip check-in yapıp fotoğraf koymak için kapıdaki görevlilerden izin istemektedir. Durumu daha da komikleştiren de görevlilerin yalan check-inler için bir ücret tarifesi belirlemesi olmuş.

Diğer parodide de sadece bulunduğu nezih ve kaliteli mekanlarda check-in yapan seçici Foursquare kullanıcıları eleştirilmiş. Sosyal çevresi tarafından gitmesi yadırganabilecek varoş ya da salaş mekanlarda check-in yapmak yerine, işi olmadığı halde check-in yapabileceği yerlerde gezinmeyi tercih edenler ile mizahi bir dilde tiye alınmış.

Türkiye’de kullanıcı sayısı günden güne artan Foursquare için bir Türk dizisinde yer almak bir ilk olsa da son olmayacak gibi görünüyor. Önümüzdeki sezonda özellikle cep telefonu ve internetin sıkça kullanıldığı yaşamları konu alan modern yaşam dizilerinde Foursquare’in kullanımını daha çok göreceğimize inanıyorum. Kim bilir belki Cemre Kuzey’i Foursquare’den takip eder, Erdal Bakkal Foursquare’de dükkanının mayorüne bedava döner verir, Orçun da Foursquare’den kız arkadaşlar bulup birlikte check-in yapar. Bekleyip göreceğiz.

44. Bölüm, 31 Mayıs 2012, 23.45.
http://www.1erkek1kadin.com
http://www.startv.com.tr/dizi/birerkekbirkadin
Bu videoların telif hakları Bando Yapım, Star TV ve MGM’ye aittir.

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

Foursquare ilk kez bir Türk TV dizisinde” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.