Facebook’un Instagram’ı satın alması Foursquare’i nasıl etkiler?

Son günlerin en popüler konusu şüphesiz Facebook’un Instagram’ı ani bir kararla satın alması oldu. Facebook’un dünya üzerindeki en popüler fotoğraf paylaşma platformu olduğunu biliyoruz, fotoğraf paylaşmayı basit hale getirerek kapalı bir sosyal ağ kuran Instagram da özellikle mobil platformun  en önemli fotoğraf uygulamasıydı. Facebook’un da ciddi anlamda mobil olarak kullanıldığını düşündüğümüzde zamanında Google’ın YouTube’u alarak yaptığı atılımı Facebook’un da 1 milyar$ gibi ciddi bir para ile yapması çok da anlamsız gelmiyor. Peki bu birleşmenin Foursquare tarafında ne gibi bir yankısı olacak?

Bildiğimiz gibi Facebook ve Foursquare özellikle lokasyon bazlı servislerde birbirlerine rakip durumdaydı. Önce Gowalla’yı satın alan Facebook daha sonra kendi altyapısında sürekli iyileştirmeler yaptı. Instagram fotoğraf paylaşacağınız zaman çektiğimiz yeri seçtiğimiz ekran Foursquare altyapısını kullanıyordu, paylaşılan milyonlarca fotoğrafı düşündüğümüzde Foursquare API’ı sadece check-inler için değil bu tip sorgulamalar için de ciddi şekilde kullanılıyordu. Facebook’un satın alma hamlesinden sonra mekan sorgulamalarını Foursquare’den değil de kendi veritabanından yapacağı açık görünüyor. Bu da Foursquare’in ciddi bir müşterisini kaybedeceği anlamına gelebilir. Facebook’un mekan veritabanının Foursquare’e göre çok daha kötü olduğu açık, bunda bu veritabanını düzenli tutacak bir komünite olmamasının da rolü olsa da Foursquare’in hala en popüler check-in aracı olmasının da etkisi var. Bakalım gelecekte Facebook Foursquare ile başa çıkabilmek için ne gibi hamlelerde bulunacak?

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.