Yeni şehirler, yepyeni rozetler!

Bosphorus rozetinin hikayesi başlıklı yazımızdan hatırlayacağınız gibi, Foursquare bir süredir şehirlere özel rozetler tasarlayarak kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bunlardan en güncel olanları ise Madrid ve Seattle şehirleri için tasarlanan rozetler olurken, Foursquare  ekibi diğer şehirlere özel rozetler üzerinde çalışmaya hızla devam ediyor.

Ekip konuyla ilgili olarak da #visitUS adlı bir kampanya ile Birleşik Devletler’deki 3 şehir için de yeni rozetler tasarlayacağını duyurdu. Tabii bu rozetleri hazırlamak için ekibin kullanıcılardan bazı beklentileri var. Bu beklentilerden en belirgin ve gerekli olanı ise şehirler hakkında listeler oluşturmak. Geçtiğimiz aylarda kullanıma açılan bu özellik sayesinde, kullanıcılar listeler oluşturarak bulundukları veya ziyaret ettikleri şehirlerde göze çarpan, en beğendikleri ya da mutlaka ziyaret edilmesini istedikleri mekanların listelerini oluşturabiliyorlar. En iyi ve bol içerikli listelere sahip şehirler arasından seçilecek 3 şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yeni rozetli şehirleri olma özelliğini taşıyacak!

Peki bu nasıl mı olacak? Öncelikle kullanıcılar https://foursquare.com/lists adresini ziyaret ederek #visitUS hashtagini ve şehirlerinin isminini içeren başlıklarla oluşturulmuş bir liste yaratacaklar.

Hemen ardından en beğendikleri ve güzel buldukları 20 ya da 30 civarında mekanı listelerine ekleyecekler. Bu listelerin içinde parklar, restoranlar, barlar, ve özellikle de tarihi ve yerel mekanların bulunması seçilecek şehirlerin işini kolaylaştıracak.

Son olarak uygulayacakları adım ise tamamen paylaşıma dayalı. Kullanıcılar oluşturdukları bu listeleri sadece Foursquare ile sınırlı kalmayıp Twitter ve Facebook üzerinden de paylaşacaklar. Twitter üzerinden yapılacak liste paylaşımlarında ise #4sq ve #visitUS hashtaglerini ekleyerek listelerini daha belirgin hale getirebilecekler.

Tüm bu adımları en iyi uygulayan ve en güzel listeleri oluşturan 3 şehir, 3 Şubat 2012 tarihinde belirlenecek. Bu kampanya ile görünen o ki, Foursquare ekibi yeni şehirler ve yeni rozetler için oldukça hevesli. Kim bilir? Belki yakın bir gelecekte Türkiye’den seçilecek farklı şehirlerin de kendine has rozetleri olabilir. Bu yüzden şimdiden kendi şehrinizin en güzel tanıtımı olabilecek listeleri bir kenarda hazır tutmanızda fayda var! :)

 

İşte sizlere de örnek teşkil edebilecek birkaç liste;
Bosphorus Badge

Music Venues in İstanbul

Metrobüs Durakları

İzmir’de Uğranılması Gereken Lezzet Noktaları

Ayrıca Foursquare’de etkili liste yaratmak için 5 ipucu başlıklı yazımıza da gözatmanızı öneririz.

Mehmet Özkara

Bilgi paylaşımına önem verdiği için Arif'in golünü ararken sıkça kaybolan, sosyal ağları ve teknolojiyi yakından takip eden biri.

Yeni şehirler, yepyeni rozetler!” üzerine 2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir